Schody samonośne drewniane

Jak zrobić schody samonośne drewniane?

Drewniane schody często są niezbędne w domach i mieszkaniach. Bez nich nie moglibyśmy przecież wejść na wyższe piętro. Oprócz swojej funkcjonalności – mogą one także okazać się piękne. Wykonane z pieczołowitością przez nas, czy ekipę budowlaną, a do tego odpowiednio wykończone stają się niekiedy prawdziwą ozdobą domu, czy mieszkania w którym są budowane. Żeby jednak móc uzyskać taki efekt – trzeba najpierw je złożyć. Jeśli z jakichś względów nie chcemy korzystać w tym punkcie z ekipy specjalistów – pozostaje nam zmontowanie ich samemu. Jak więc zrobić schody drewniane? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Mierzmy siły na zamiary

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się, jaka konstrukcja schodów najlepiej pasować będzie do naszego domu. Kiedy wnikamy w ten temat głębiej – często pojawia się tu pewne rozczarowanie. Na przykład: od dawna marzy się nam lekka konstrukcja bolcowa, ale z racji tego, że zdecydowaliśmy się składać schody sami – bez korzystania z usług ekipy specjalistów – musimy wybrać łatwiejszą konstrukcję: wpuszczaną lub nakładaną. Warto więc mierzyć siły na zamiary. Dla przybliżenia tej kwestii przedstawiamy więc krótką charakterystykę różnych konstrukcji schodów.

Które konstrukcje schodów samonośnych są proste do złożenia?

Wyróżniamy następujące typy schodów samonośnych:

  • Konstrukcja policzkowa, nazywana również schodami wpuszczanymi – jest to w miarę prosty w składaniu model, w którym stopnie utrzymywane są przez dwie, wchodzące w nie wangi (nazywane również policzkami). Jest bardzo stabilna i wizualnie lekka zarazem.
  • Konstrukcja osiodłana, nazywana również schodami nakładanymi – kolejny relatywnie prosty w konstrukcji model, w którym stopnie umieszczone są na wangach. Jest elegancka i równie stabilna, co konstrukcja policzkowa.
  • Konstrukcja bolcowa – uchodząca za odpowiednio trudniejszą do złożenia. Bolce utrzymują się w niej bezpośrednio na stopniach. Wizualnie jest niezwykle lekka i nowoczesna.
  • Schody dywanowe – konstrukcja podobna do powyższej, z tym, że elementem łączącym stopnie – zamiast bolców – jest deska.
  • Schody z centralną wangą – bardzo prosta w złożeniu konstrukcja. Elementem łączącym stopnie jest w niej centralnie poprowadzona, często wąska i elegancka wanga.

Czy zawsze wymagane jest sporządzenie projektu schodów?

Jeśli chcemy, by nasze schody drewniane były indywidualnie dopasowane do naszego domu – niezbędne może okazać się odpowiednio wcześniejsze sporządzenie ich projektu. Zajmują się tym firmy z tej branży, oraz zakłady stolarskie. Do wykonania wstępnego kosztorysu naszych upragnionych schodów przydatny będzie plan naszego domu. Nie jest on jednak niezbędny. W wielu przypadkach wystarczy po prostu, że zaprosimy do domu specjalistę, który w swoim zakresie pobierze interesujące go wymiary. Następnie następuje faza przygotowywania szczegółowego projektu schodów, a kiedy jest on w końcu gotowy – faza wytwarzania poszczególnych elementów schodów. Oba okresy nie powinny łącznie trwać dłużej niż dwa miesiące. Często także czas oczekiwania jest znacznie krótszy.

Warto natomiast podkreślić, że projekt nie jest potrzebny, jeżeli zdecydujemy się na schody modułowe, to znaczy takie, które sporządzone są według określonego schematu. Takie gotowe schody dobiera się jedynie do podstawowych parametrów pomieszczenia takich, jak jego wysokość i szerokość miejsca w którym mają zostać zbudowane. Rozwiązanie to jest zazwyczaj tańsze, a schody – nawet bez indywidualnego dopasowania do wnętrza naszego domu – z reguły pasują.

Samodzielnie montować schody, czy przy pomocy fachowców?

Najprościej jest – rzecz jasna – zamówić fachowców, którzy szybko i sprawnie zamontują pożądane przez nas schody. Rozwiązanie takie może ponadto okazać się koniecznym, gdy nie posiadamy odpowiednich narzędzi, czy umiejętności. W niektórych przypadkach będziemy zmuszeni skorzystać z tego rozwiązania – jest ono bowiem często wymagane do uzyskania gwarancji.

Drugim, nieco trudniejszym rozwiązaniem będzie samodzielne złożenie schodów modułowych. Sprowadza się to po prostu do złączenia ze sobą odpowiednich elementów – zazwyczaj stopnia i elementu wspornikowego. Zaczynamy od najniższego i stopniowo pniemy się w górę. Ostatni element mocujemy do stropu.

I na koniec trzeci, najtrudniejszy wariant składania schodów. Ustawiamy najpierw w wyznaczonym miejscu podstawę w postaci słupa od konstrukcji, a następnie – zgodnie z instrukcją – montujemy kolejne stopnie zaczynając od dołu. Będziemy musieli być tu szczególnie precyzyjni, musimy bowiem rozmieścić je przy zachowaniu tej samej odległości. Dla osób niewprawionych w remontach zajęcie to może wydać się trudne i żmudne. Przeciągnąć się może nawet do kilku dni.

Wykończenie schodów

Po skończonej pracy powinniśmy jeszcze wzmocnić drewno lakierowaniem, lub olejowaniem. Możemy je również zabejcować i uzyskać tym samym bardziej zadawalający nas kolor. Lakier jest najprostszym rozwiązaniem. Nie wymaga on wielokrotnego powielania na przestrzeni roku. Dla ambitnych proponujemy jednak olejowanie. Jest ono bardziej czasochłonne, wymaga bowiem powtarzania kilka razy w roku. Olejowane drewno posiada jednak cechę samo zasklepiania powstałych na nim rys i innych uszkodzeń mechanicznych.

Podsumowanie

Jeśli posiada się umiejętności, narzędzia, zapał do pracy – a co najważniejsze w naszym zabieganym życiu – odpowiednio dużo czasu: to śmiało można podjąć się samodzielnego zamontowania schodów. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy odpowiednio dobrze to zrobimy – rozsądniejszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z usług specjalisty.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *