Byliny ogrodowe- kwitnące serduszka

Jakie byliny wybrać do ogrodu

Bylinami ogrodowymi potocznie nazywamy ozdobne rośliny wieloletnie, przeważnie kwitnące. Jednak zdarzają się też gatunki cieszące się uznaniem ze względu na ozdobne liście. Decydując się na posadzenie wybranych bylin w ogrodzie, musimy zwrócić uwagę na ich wymagania świetlne, glebowe oraz odporność na zimno. Poradzimy, jakie byliny wybrać do ogrodu.

Jakie byliny wybrać do ogrodu

Byliny mają różne wymagania jeśli chodzi o warunki glebowe, wilgotność i nasłonecznienie. Mogą rosnąć zarówno na skalniakach jak i przy oczkach wodnych. Niektóre gatunki dobrze czują się w pełnym słońcu, a inne preferują półcień lub stanowisko pod drzewami. 

Byliny na suche stanowiska w pełnym słońcu

Do ogródków skalnych nadają się takie gatunki bylin jak: żagwin ogrodowy, dzwonek karpacki, smagliczka skalna, skalnica gronkowa, rojnik murowy.

Byliny na rabaty kwiatowe przyjazne owadom

Do obsadzenia rabat wybieramy byliny o różnej wysokości i różnej porze kwitnienia. Rośliny dobieramy tak, aby rabata miała piętra kwiatowe i cieszyła nas kwiatami przez cały sezon. Warto także wybierać rośliny miododajne, przyjazne pszczołom i motylom. Na rabaty polecamy krwawnik pospolity, pysznogłówkę, rudbekię, rozchodnik okazały, funkię siną, jeżówki, tawułkę ‘arendsa’, liliowce ogrodowe, bergenię sercowatą. 

Byliny płożące

Byliny płożące sadzimy na pierwszym planie rabat kwiatowych. Gatunki, które warto posadzić to dąbrówka rozłogowa, floks szydlasty, macierzanka piaskowa i barwinek pospolity. 

Rośliny wodne i bagienne

Rośliny, które będą dobrze rosły w ogrodzie na terenie podmokłym to niezapominajka błotna, kosaciec żółty, trzykrotka wirginijska, pałka wąskolistna.

Czy byliny zimują w gruncie?

Większość bylin zimą traci liście i łodygi, aby w następnym sezonie odrosnąć z korzeni, kłączy, cebul lub bulw, które przezimowały pod ziemią. Niektóre byliny, pochodzące ze stref o cieplejszym klimacie np. bulwy krokosmii i begonii bulwiastej, cebulki mieczyków, kłącza paciorecznika oraz cebule galtonii – łatwo przemarzają podczas groźniejszych, bezśnieżnych zim. Aby temu zapobiec, wykopujemy się jesienią i przechowujemy w chłodnym miejscu, zabezpieczając przed wysychaniem np. sianem lub trocinami.

Spośród bylin, które zimą mogą pozostać w gruncie, bardziej wrażliwe na niskie temperatury, np. pustynnik, lawenda lub, akant powinno się sadzić w miejscach osłoniętych, najlepiej przy południowych ścianach budynków. Przed nadejściem mrozów trzeba je przykryć gałązkami drzew iglastych lub liśćmi. Zabezpieczenie to chroni je również przed wysuszeniem. Najbardziej wytrzymałe byliny pozostawiamy bez przykrycia.

Kiedy kwitną byliny

Pierwsze byliny zakwitają już na przedwiośniu. Czasami już na początku marca kwitną krokusy, prymulki i miłek wiosenny oraz wrzośce. Wiosna to czas kwitnienia roślin cebulowych – tulipanów, szafirków, hiacyntów i narcyzów. Niektóre byliny kwitną aż do późnej jesieni – najpóźniej rozkwitają złocienie, rudbekie i astry. Zdarza się astry Marcinki kwitną aż do pierwszych dni listopada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *