Marynowane grzybki to prawdziwy przysmak, który możemy przygotować samodzielnie. Wystarczy trochę leśnych grzybów, woda, ocet oraz przyprawy i pyszna zimowa przekąska może wylądować w naszej spiżarce. Sprawdź, jakie grzyby można marynować i do czego je dodawać!
Spis treści
Marynowanie grzybów
Marynowanie grzybów leśnych i nie tylko leśnych, to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposób konserwowania tych darów natury. Marynata octowa, w skład której wchodzi naturalny ocet oraz cukier i sól jest świetnym konserwantem, który zapobiega rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów w przetworach, które powodują ich psucie. Dodatkowo marynowanie powoduje, że grzyby zyskują dodatkowe walory smakowe, nie tylko z powodu połączenia smaków słodkiego, słonego i kwaśnego (cukru, soli i octu), ale także przypraw, które możemy dodawać według uznania.
Jakie grzyby możemy marynować?
Do marynowania nadają się wszystkie grzyby jadalne, które rosną w polskich lasach, a także grzyb hodowlane — pieczarki oraz boczniaki. Niezależnie od gatunku, do marynowania używamy przede wszystkim niedużych grzybów w całości lub samych kapeluszy. Duże okazy kroimy na mniejsze części. Do marynowania możemy także wykorzystać okazy starsze lub uszkodzone, z których przygotujemy świetną marynowaną sałatkę do słoików — z dodatkiem cebuli i marchewki.
Leśne grzyby do marynowania
Spośród grzybów leśnych możemy marynować jadalne borowiki, podgrzybki, maślaki, koźlarze, rydze, kurki, opieńki, gąski i gołąbki.
Borowiki (prawdziwki) i podgrzybki to szlachetne grzyby, które najczęściej suszymy. Jednak w przypadku grzybów małych (bardzo młodych) z powodzeniem możemy je zamarynować.
Sprawdź, jak mrozić kurki
Do marynowania bardzo dobrze nadają się jadalne grzyby blaszkowe — rydze, kurki, opieńki, gąski i gołąbki, które nie nadają się do suszenia. Ważne! Zbierając grzyby blaszkowe do marynowania, musimy zwrócić szczególną uwagę, czy zbieramy grzyby jadalne — dość łatwo pomylić je z gatunkami śmiertelnie trującymi!
Poza marynowaniem, z tych grzybów możemy zrobić ekstrakt grzybowy lub grzyby kiszone — tu najlepsze są rydze.
Jak marynujemy grzyby leśne?
Przed marynowanie grzyby musimy dokładnie oczyścić i szybko opłukać pod bieżącą wodą. Następnie obgotowujemy je w osolonym wrzątku i odcedzamy. Tak przygotowane grzyby umieszczamy w wyparzonych słoikach i zalewamy gorącą marynatą octową. Zalewę robimy z wody i octu spirytusowego (10%) w proporcji 4 części wody na 1 część octu. Dodajemy sól, cukier (do smaku) oraz przyprawy — ziele angielskie, pieprz w ziarnach, liść laurowy, gorczycę i ulubione przyprawy korzenne — według uznania. Marynatę gotujemy ok. 5 minut. Gotową marynatą zalewamy grzyby w słoiczkach, dokładnie zakręcamy i pasteryzujemy ok. 30 minut we wrzątku. Słoiki odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.
Sprawdź, jak suszyć grzyby w piekarniku
Do czego dodajemy marynowane grzybki?
Marynowane grzybki świetnie smakują jako samodzielna przekąska np. do “wódeczki”. Dodajemy je także do sałatek (np. do sałatki jarzynowej, sałatki ziemniaczanej), do zimnych sosów (sosu tatarskiego) oraz jako dodatek do zimnych mięs, wędlin i pasztetów.