Ozdobna trawa pampasowa

Kiedy należy sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne świetnie prezentują się w ogrodzie, są stosunkowo łatwe w uprawie i nie mają wysokich wymagań względem gleby. Można z nich tworzyć efektowne kompozycje, dlatego też idealnie wpisują się w każdy typ ogrodu. Trawy wyróżniają się pięknymi barwami i różnym kształtem liści. Warto wiedzieć, kiedy należy sadzić trawy ozdobne, by zagwarantować im prawidłowy wzrost. W końcu od tego będzie zależał wygląd rabatki.

Przygotowanie podłoża

Sadzenie trawy ozdobnej to kwestia, którą należy zająć się na samym końcu przygotowywania rabatki. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie stanowiska pod sadzenie – konieczne jest dokładne przekopanie ziemi, którą można przemieszać z kompostem. Podłoże należy oczyścić z korzeni i chwastów, w szczególności z perzu, którego ciężko jest się pozbyć z ziemi. Istotne jest ponadto wybranie odpowiedniego podłoża, które zależy w dużej mierze od gatunku traw, jaki został wybrany do posadzenia.

Gatunki traw ozdobnych polecane do ogrodu

  • Trawa pampasowa tworzy rozłożyste i efektownie wyglądające kępy osiągając nawet 2 metry wysokości. Wymaga przepuszczalnej i żyznej gleby raz dobrze nasłonecznionego stanowiska.
  • Miskant chiński osiąga 1-2 metry wysokości, posiada paskowane liście. Ten gatunek trawy ozdobnej wymaga żyznej i gliniastej gleby, a także słonecznego stanowiska. Młode okazy warto zabezpieczyć przed pierwszym sezonem zimowym.
  • Hakonechloa smukła to niska trawa osiągająca maksymalnie 70 centymetrów wysokości. Posiada atrakcyjny, kaskadowy pokrój. Wymaga miejsca słonecznego i zacisznego, osłoniętego od wiatru. Jest to gatunek wrażliwy na mrozy.
  • Kostrzewa miotlasta jest gatunkiem niskiej trawy osiągającej nie więcej niż 50 centymetrów wysokości. Tworzy zwarte kule z ostrych, igłowatych liści. Lubi lekko zacienione stanowiska i przepuszczalne podłoże.
  • Turzyca Buchanana to kolejny niski gatunek (max. 50 centymetrów), która efektownie wygląda w otoczeniu zbiorników wodnych. Lubi miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru oraz przepuszczalną ziemię. Jest to trawa delikatna, którą należy okrywać na zimę.

Kiedy należy sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne kiedy sadzić? Takie pytanie zadaje sobie niejeden działkowiec. Otóż wiele zależy od tego, jaki gatunek trawy wybieramy do ogrodu. Jeśli ma to być kilka gatunków o różnych wymaganiach to należy sadzić je pojedynczo w wyznaczonym okresie lub dobrać trawy tak, by udało się stworzyć rabatę w jednym czasie.

Ogólnie uważa się, że najlepszym okresem na sadzenie trawy ozdobnej jest wiosna. Gatunki odporne na zimno można zasadzić nieco wcześniej, natomiast trawy ozdobne wrażliwe na mróz dopiero po 15 maja, kiedy mija zagrożenie przymrozkami. Sadzenie trawy wiosną pozwala sadzonkom zbudować system korzeniowy oraz przystosować się do nowych warunków atmosferycznych i glebowych. Można sadzić trawę ozdobną również latem, natomiast gatunki wrażliwe na zimno nie powinno się wysadzać jesienią. Trawa taka może nie być na tyle silna, by wytrzymać spadek temperatury nawet wówczas, jeśli będzie ona plusowa. Im później sadzimy trawę, tym większy będzie miała problem z rozkrzewieniem się i rozbudowaniem systemu korzeniowego, a w kolejnym sezonie z pewnością nie będzie okazała.

Należy pamiętać, że trawy ozdobne szybko się rozrastają i potrzebują dużo miejsca. Należy je sadzić w odstępach co najmniej 20-30 centymetrów.

Pielęgnacja trawy ozdobnej

Samo posadzenie trawy ozdobnej nie zapewni pięknego wyglądu ogrodu. Aby roślina mocno się rozrastała i była zdrowa, niezbędne są zabiegi pielęgnacyjne, które należy powtarzać co roku.

Nawożenie

Trawy ozdobne to gatunki roślin, które dobrze radzą sobie same. Posadzone właściwie nie wymagają specjalnego nawożenia – jesienią warto przekopać ziemię w ich bezpośrednim sąsiedztwie z kompostem lub obornikiem. Dzięki temu uda się uzyskać żywą barwę i bujniejszy wzrost roślin. Na rynku są dostępne specjalne nawozy do traw, które można zastosować w przypadku okazów ozdobnych. Wystarczy zasilić nim glebę 1-2 razy w sezonie, ponieważ zbyt silne nawożenie sprawia, że trawa jest wybujała i traci swój kształt.

Przycinanie

Trawy ozdobne wymagają przycinania, by rosnąć bujnie i tworzyć estetyczne kępy. Z tego też powodu niezwykle ważne jest przycinanie traw wiosną, w okresie marca – kwietnia. Nie należy wykonywać tej czynności jesienią, ponieważ wówczas trawa nie jest niczym osłonięta przed mrozem i śniegiem. Wiosną przycina się zaschnięte liście oraz te które są nieestetyczne. Gatunki zimozielone nie wymagają przycinania, a jedynie usuwania zeschniętych liści.

Podział

Trawy ozdobne ładnie wyglądają, jednak mogą cieszyć oczy maksymalnie kilka lat. Po paru sezonach mocno się rozrastają, tracą atrakcyjny wygląd i przez to wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Trawy ozdobne można łatwo rozmnażać przez podział wczesną wiosną. Wystarczy wykopać bryłę korzeniową i podzielić ją ostrym szpadlem na kilka części. Jedną z nich sadzi się w miejscu całej kępy, uzyskując niewielką sadzonkę, która będzie wyglądać znacznie bardziej atrakcyjnie. Jedynie Kostrzewa nie może być w ten sposób rozmnożona i potrzebuje wymiany rośliny na nową.

Podlewanie

Trawy ozdobne są mało wymagającymi roślinami, które tak naprawdę są w stanie poradzić sobie same. Nie wymagają one podlewania – wystarczy woda deszczowa, która rośliny są w stanie gromadzić. Można podlewać trawy ozdobne podczas wyjątkowo gorących dni, kiedy od jakiegoś czasu brak jest opadów atmosferycznych.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Wysokie gatunki traw ozdobnych mogą być tłem rabat i otoczeniem oczek wodnych, natomiast niskie świetnie sprawdzą się do obsadzania obrzeży. Niektóre trawy są wyjątkowo ekspansywne tworząc rozłogi – szybko rozrastają się one po całym ogródku. Gatunki traw wysokich powinno się więc sadzić w dużej donicy, w której mogą wzrastać nawet kilka lat. Później konieczny jest podział kęp w celu uzyskania nowych sadzonek. Trawy ozdobne można sadzić obok siebie należy jednak kupić specjalna taśmę o szerokości 40 centymetrów., którą wkopuje się pionowo w ziemi. Skutecznie ochroni ona rabatki przed ekspansją trawy i powstawaniu nowych odnóg tej rośliny.

Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Ogrodniczym Strączkowscy, gdzie znajdziecie szeroki wybór ozdobnych traw do ogrodu. 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.