Regulacja drzwi zewnętrznych

Kiedy warto wyregulować drzwi?

Odpowiednio wyregulowane drzwi zewnętrzne to przede wszystkim ograniczenie strat ciepła, a więc komfort wewnątrz i niższe rachunki za ogrzewanie. Podczas montażu drzwi należy więc o to szczególnie zadbać, a przy tym mieć na uwadze, że z biegiem lat nieuniknionym jest rozregulowanie całego systemu, nawet w przypadku najlepszej jakości drzwi z najsolidniejszymi komponentami.

Jakie sygnały wskazują, że drzwi należy ponownie wyregulować?

Pierwszy charakterystyczny sygnał, że drzwi bezwzględnie wymagają regulacji, to ocieranie skrzydła o podłogę lub futrynę – czujemy wówczas opór, słyszymy szuranie. Kolejny charakterystyczny sygnał, który powinien nam zasugerować, że drzwi najprawdopodobniej wymagają regulacji, jest ich skrzypienie. Inną przyczyną skrzypienia mogą być niewłaściwie nasmarowane zawiasy. Skoro mowa o smarowaniu: pamiętajmy, że drzwi zewnętrzne wymagają odpowiedniej konserwacji zgodnie z zaleceniami producenta – szczególnej uwagi wymagają nie tylko zawiasy, ale także wkładka. Zamki do drzwi zewnętrznych to coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, wymagające indywidualnego podejścia do tematu konserwacji. Jeśli nie odczuwamy wymienionych sygnałów, ale drzwi eksploatowane są już długo, zwróćmy uwagę, czy przypadkiem nie mamy do czynienia ze świszczeniem wiatru, czy wiązki światła nie przedostają się do wewnątrz. Jeśli chodzi o drzwi w mieszkaniach, szczególnie zwróćmy uwagę również, czy aby do naszego wnętrza nie dochodzą zbyt głośne dźwięki z klatki schodowej oraz zapachy. Odpowiednie regulowanie drzwi jest ważne, nawet jeśli wymienione sygnały nie są dla nas uciążliwe (z czasem się do nich po prostu przyzwyczajamy), ponieważ jeśli drzwi są w nieprawidłowy sposób osadzone w ościeżnicy, może dojść do trwałego odkształcenia.

Jak odpowiednio wyregulować drzwi?

O tym, jak odbywa się regulacja drzwi w przypadku różnych rodzajów zawiasów, opowiadają nam przedstawiciele firmy DOM Polska. Generalnie zawiasy do drzwi dzielimy na trzy grupy: zawiasy kołkowe, zawiasy puszkowe i zawiasy wpuszczane (zawiasy 3D). W przypadku zawiasów kołkowych regulacja górnej śruby górnego zawiasu powoduje przesunięcie skrzydła drzwi w prawo lub lewo względem zawiasu. Regulacja dolnej śruby górnego zawiasu zmniejsza lub zwiększa docisk skrzydła drzwi do ościeżnicy. Regulacja zawiasu dolnego natomiast przesuwa skrzydło drzwi w górę lub w dół. W zawiasach puszkowych kluczem imbusowym możliwa jest regulacja trzech śrub, które odpowiadają za docisk do ościeżnicy, wysokość krawędzi drzwi oraz regulację po przekątnej. Zawiasy wpuszczane wyróżniają się swoją budową – budową skrzydełkową. Łożyskowe skrzydełka zawiasów są umieszczone równolegle na ościeżnicy. Tu również możemy zmieniać ustawienie w pionie i poziomie, a także głębokość osadzania drzwi. Jeśli chodzi o regulację zamków do drzwi – to już kwestia całkowicie indywidualna, w zależności od budowy.

Źródło: Artykuł sponsorowany