Danie z boczniaków i surowe grzyby. Kto nie może jeść boczniaków?

Kto nie powinien jeść boczniaków? Jakie są przeciwwskazania do spożywania tych grzybów?

Boczniaki są ogólnie uznawane za zdrowe i wartościowe grzyby spożywcze. Chętnie używamy ich w kuchni do przyrządzania dań mięsnych i wege. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na boczniaki. Kto powinien unikać jedzenia tych grzybów? Jakie są przeciwwskazania do spożywania boczniaków?

Boczniaki – właściwości odżywcze i walory smakowe

Boczniaki to popularne grzyby hodowlane, które warto uwzględnić w diecie ze względu na ich wartości odżywcze i walory smakowe. Te grzyby są niskokaloryczne, a jednocześnie są znakomitym źródłem białka, co może być szczególnie atrakcyjne dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Boczniaki zawierają także wiele istotnych witamin i minerałów, takich jak potas, cynk, selen, żelazo, mangan i sód. Te składniki odżywcze są istotne dla utrzymania zdrowia organizmu. Okazuje się, że boczniaki mogą także wzmacniać naszą odporność. Zawierają bowiem beta-glukany. Regularne spożywanie boczniaków  może przyczynić się do poprawy zdolności obronnej organizmu. Co ciekawe, istnieją także badania, które wskazują, że boczniaki mogą obniżać poziom cholesterolu, a nawet być stosowane w profilaktyce antynowotworowej. Jednak nie wszyscy mogą korzystać w dobrodziejstw boczniaków

Świeże boczniaki w tle natka pietruszki
Boczniaki / Fot. Canva.com

Sprawdź, jak oczyścić kurki do jajecznicy

Boczniaki – przeciwwskazania 

Grzybów nie powinno się raczej podawać osobom z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Crohna i przewlekłymi biegunkami. Przy problemach z jelitami najważniejsze jest dostarczanie prostych węglowodanów, które zapewnią organizmowi przetrwanie. Natomiast grzyby zawierają mało substancji odżywczych i podlegają długiemu trawieniu.   

Związki zawarte w boczniakach mogą wchodzić w interakcję z gabapentyną, którą stosuje się przy leczeniu padaczki. Osoby cierpiące na epilepsję i przyjmujące specjalistyczne leki nie powinny spożywać tych grzybów.

Przeciwwskazaniem do spożywania boczniaków może być też alergia na pleśnie i inne grzyby. Może wtedy dojść do wystąpienia świądu i opuchlizn jamy ustnej, twarzy lub krtani, a także wysypki i bólu stawów. W skrajnych przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.

Sprawdź: Borowik amerykański. Gdzie rośnie w Polsce, czy jest jadalny?

Kto jeszcze nie może jeść boczniaków?

Boczniaków i innych grzybów nie powinny jeść dzieci poniżej 7. roku życia – grzyby (nie tylko boczniaki, ale także kurki, borowiki czy rydze) są ciężkostrawne i nie są odpowiednim posiłkiem dla maluchów. Zawierają m.in. chitynę, która nie jest trawiona przez ludzi. Z tego powodu z boczniaków powinny zrezygnować także osoby z problemami z nerkami, wątrobą oraz innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W przypadku stosowania diety wątrobowej, boczniaki i inne grzyby muszą być przyrządzane w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *