Kwasy w zabiegach kosmetycznych

Kwasy w zabiegach kosmetycznych – które i w czym pomagają?

Chemiczne złuszczanie i oczyszczanie skóry, przeprowadzane przy użyciu kwasów organicznych, to w dzisiejszych czasach jedne z najpopularniejszych kuracji kosmetycznych. Zabiegi tego typu znajdują bowiem zastosowanie w przypadku wielu typów cery i różnych defektów skórnych, pozwalając tym samym na widoczną poprawę naszego wyglądu. Które kwasy są wykorzystywane we współczesnej kosmetyce i co konkretnie zapewnia ich obecność w terapiach dostępnych w klinikach urody?

Nie tylko rodzaj kwasu, ale także stężenie i czas działania

Peeling chemiczny, eksfoliacja kwasami, chemiczne złuszczanie naskórka – pod takimi nazwami mogą kryć się zabiegi kosmetyczne z użyciem kwasów organicznych, które są dostępne w wielu współczesnych salonach urody. Warto pamiętać o tym, że do przeprowadzenia takich terapii kosmetolog bądź dermatolog może użyć różnych substancji. Dużą popularnością cieszą się m.in. zabiegi z następującymi kwasami: glikolowym, salicylowym, migdałowym, szikimowym, cytrynowym oraz glukonolaktonem (powstającym w czasie fermentacji ziaren kukurydzy). Co więcej, w praktyce istotną kwestią okazuje się zarówno rodzaj użytej substancji, jak i jej stężenie oraz czas działania w obszarze poddawanym kuracji.

W związku z tym, w przypadku zabiegów z kwasami niezwykle ważne są konsultacje przed rozpoczęciem terapii. To właśnie wtedy osoba wykonująca kurację (kosmetolog bądź dermatolog) powinna przeprowadzić wnikliwy wywiad, podczas którego zdiagnozuje problemy skórne i zaproponuje odpowiednią metodę kosmetyczną. A jeżeli będzie to peeling chemiczny, „parametry” zabiegu – używane kwasy oraz m.in. ich stężenie – trzeba koniecznie dostosować do indywidualnych potrzeb skóry.

Jakie problemy skórne można rozwiązać dzięki zabiegom z kwasami?

Podstawowe działanie większości kwasów, które są wykorzystywane w peelingach chemicznych, polega na złuszczeniu oraz oczyszczeniu obszaru zabiegowego. Stopień zaawansowania tego procesu kosmetycznego będzie zależał zarówno od użytej substancji, jak i siły jej działania (wspomnianych wcześniej „parametrów”). Dlatego we współczesnej kosmetyce spotkamy się z peelingami płytkimi bądź głębokimi. Ogólnie można jednak przyjąć, że zabiegi z kwasami pozwalają na oczyszczenie naskórka z martwych komórek, zanieczyszczeń, zrogowaciałości, nadmiaru sebum czy zaskórników. Ale to nie wszystko!

Jakie problemy skórne można  rozwiązać dzięki kwasom

Peelingi chemiczne przyczyniają się do rozjaśnienia przebarwień, np. posłonecznych, ograniczają łojotok i przyspieszają gojenie się wykwitów trądzikowych, jak również spłycają zmarszczki i drobne blizny. Innymi słowy, po skorzystaniu z takiej terapii cera staje się wyraźnie odmłodzona, odświeżona, rozświetlona i wygładzona. Kwasy wykorzystywane w profesjonalnej kosmetyce wpływają też na aktywację syntezy kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze. To z kolei przekłada się na regenerację, rewitalizację i wzmocnienie odporności obszaru zabiegowego.

Jak w praktyce przebiega kuracja złuszczająca w gabinecie?

Eksfoliacja kwasami nie stanowi wyjątku przy ustalaniu liczby spotkań w salonie urody. W kuracji z kwasami, podobnie jak w każdej innej terapii gabinetowej, pod uwagę brane są różne czynniki, m.in. stan cery czy stopień zaawansowania defektów skórnych. Wszystko to przekłada się na indywidualną serię zabiegów oraz rodzaj zastosowanych substancji. Praktycznie zawsze trzeba jednak liczyć się z tym, że odstępy pomiędzy kolejnymi spotkaniami będą wynosiły od 3 do 4 tygodni. Wynika to głównie z procesu łuszczenia się skóry, do którego dochodzi po przeprowadzeniu każdego peelingu chemicznego. Może to trwać, w mniejszym bądź większym stopniu, nawet przez kilkanaście dni. I z pewnością warto uwzględnić tę kwestię przy wyborze zabiegów z kwasami.

Co więcej, w przypadku peelingu chemicznego ważne jest przestrzeganie istotnych zaleceń przed- i pozabiegowych. Przykładowo: kiedy już wiemy, że chcemy skorzystać z zabiegu, a do wizyty zostało kilka dni, należy koniecznie zrezygnować z innych metod złuszczania naskórka. W przypadku kuracji z kwasami niewskazana jest także świeżo nabyta opalenizna. Dlatego już kilka tygodni przed planowanym spotkaniem trzeba unikać ekspozycji skóry na działanie słońca (tak samo wizyt w solarium czy używania samoopalacza).

Z kolei po każdym spotkaniu w klinice urody niezwykle ważna jest pielęgnacja domowa. Warto wówczas stosować nie tylko preparaty nawilżające czy łagodzące, ale także kosmetyki zapewniające wysoką fotoprotekcję. Ponadto, po każdej wizycie w gabinecie kosmetycznym trzeba unikać czynników drażniących oraz pod żadnym pozorem nie można samodzielnie usuwać odstających płatów naskórka. Taka „pomoc” w procesie łuszczenia się skóry może doprowadzić nawet do powstania blizn.

Artykuł przygotowany przy udziale kliniki QCL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *