Lato w ogrodzie - kwitnący topinambur

Lato – istotne prace w ogrodzie

Lato to niezwykle urocza pora roku, podczas której każdy miłośnik roślin oraz natury mnóstwo czasu spędza w swoim ogrodzie. W tym czasie można nie tylko zająć się pielęgnacją znajdujących się w ogrodzie krzewów i kwiatów, lecz także pozwolić sobie na miły relaks i wypoczynek. Nawożenie, odchwaszczanie oraz regularne podlewanie, to tylko niektóre z istotnych czynności, które trzeba wykonywać w ogrodzie w letni czas.

Podlewanie ogrodu

Lato to szczególny czas, kiedy nie wolno zapomnieć o regularnym nawadnianiu roślin znajdujących się w ogrodzie. Czynność tę najlepiej jest wykonywać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy to słońce świeci nieco łagodniej. Wówczas to woda nie paruje aż tak mocno i dzięki temu straty wody są znacznie mniejsze. Warto pamiętać o tym, że nawadnianie roślin podczas mocno świecącego słońca jest dla nich bardzo niebezpieczne, bowiem krople wody na liściach działają podobnie jak soczewki i mogą je poparzyć. Dotyczy to przede wszystkim poszczególnych roślin rabatowych oraz trawników. Nieodpowiednią porą do podlewania roślin jest też wieczór, bowiem wówczas nawodnione rośliny nie zdążą dobrze obeschnąć i będą mokre całą noc, a to może przyczynić się do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób grzybowych.

Opryskiwanie roślin

Lato to szczególna pora roku w czasie której poszczególne choroby grzybowe bardzo często atakują rośliny. Niezwykle ważne jest zatem, aby w porę zauważyć niechcianego przez rośliny intruza i jak najszybciej go zwalczyć. Wśród wielu chorób do najczęściej występujących można zaliczyć mączniaka prawdziwego,który to objawia się powstawaniem białego nalotu na liściach poszczególnych roślin. Atakuje on między innymi winorośle róże czy jabłonie. Aby temu zapobiec warto użyć odpowiedniego preparatu, który to skutecznie zapobiegnie występowaniu mączniaka oraz przeciwdziała osłabieniu roślin. Dzięki temu znacznie poprawią się walory estetyczne roślin.

Ponadto rośliny ogrodowe są bardzo często atakowane przez niebezpieczne owady. Wśród wielu z nich można wymienić mączlika szklarniowego, mszyce, tarczniki miseczniki oraz wciornastki. W celu ich skutecznego zwalczenia warto zawsze sięgnąć po taki preparat na owady, który będzie działał nie tylko powierzchniowo. Taki preparat dodatkowo będzie krążyć w sokach rośliny i niszczył nawet takie owady, które to nie zostały bezpośrednio opryskane.

Odchwaszczanie i opryskiwanie ogrodu

Lato to taki czas, kiedy trzeba także zadbać oto, aby w naszym ogrodzie nie znajdowały się chwasty. A właśnie o tej porze roku zazwyczaj jest ich najwięcej. Na rabatach roślinnych najlepiej jest je usuwać na bieżąco ręcznie.Niemniej można też wspomóc się chwastownikiem, który to potrafi wyrywać uciążliwe chwasty wraz z korzeniami.

Z kolei jeśli chodzi o stosowanie oprysków, to warto zawsze użyć wysokiej jakości preparaty, które to w pełni skutecznie pozwolą pozbyć się niechcianych chwastów. Obecnie na rynku nie brakuje skutecznych preparatów na przykład do trawników, które to po zastosowaniu są pobierane przez liście chwastów i powodują ich zahamowanie wzrostu, a później stopniowe zamieranie. Warto zawsze pamiętać o tym, aby wszelkie opryski środkami ochrony roślin w okresie dużych upałów należy wykonywać wieczorem, gdy temperatura powietrza się trochę obniży, a promieniowanie słoneczne będą znacznie słabsze.

Nawożenie roślin

Jak powszechnie wiadomo w okresie wegetacji wszystkie rośliny potrzebują znacznie większą ilość cennych dla ich wzrostu składników pokarmowych. W związku z tym warto zadbać o ich właściwe nawożenie.W tym celu warto sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe. I tak na przykład rośliny na rabatach czy trawniki warto regularnie zasilać nawozami granulowanymi. Należy je zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta, bowiem w przeciwnym razie można doprowadzić do zniszczenia roślin. Niezwykle ważne jest dostarczanie roślinom dostatecznej ilości azotu, a stosowanie takich preparatów zakończyć do połowy sierpnia. A po tym okresie należy zacząć stosować nawozy jesienne.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.