Pracownicy z Ukrainy

Leasing pracowników z Ukrainy: co to jest i komu się opłaca?

Pozyskiwanie siły roboczej do polskich firm z krajów takich jak Ukraina, już od kilku lat jest procederem cieszącym się niesłabnącą popularnością. Wielu pracodawców decyduje się na skorzystanie z tzw. leasingu pracowniczego. W niniejszym artykule postanowiliśmy wyjaśnić definicję tego pojęcia oraz dowiedzieć się, komu takie rozwiązanie może wydawać się korzystne.

Czym jest leasing pracowniczy?

Zasadniczą różnicą pomiędzy pracą tymczasową a leasingiem, jest to, że pracodawcą w przypadku korzystania z leasingu pracowniczego staje się firma, w której pracownik wykonuje pracę poprzez nawiązanie stosunku pracy na określony czas. W przypadku pracy tymczasowej to macierzysta agencja pracy tymczasowej jest określana jako pracodawca. Zapytaliśmy przedstawiciela jednej z kujawsko-pomorskich agencji pracy o korzyści takiego rozwiązania dla każdej ze stron.  Powiedział on nam, że: “Wynajmując od nas Ukraińskich pracowników, każdy z klientów otrzymuje pracownika, którego kwalifikacje dokładnie odpowiadają wymogom danego stanowiska pracy. Dajemy gwarancję na to, że pracownik posiada odpowiednią wiedzę, szkolenia i jest sprawdzonym pracownikiem z dużym doświadczeniem. Podpisywana z nami umowa potwierdza, że doszło do zawarcia porozumienia między stronami, w ramach której wynajmujemy pracownika. Wtedy jego stosunek pracy z naszą firmą przyjmuje formę urlopu bezpłatnego, który jest wliczany do jego stażu pracy, co również jest istotne z punktu widzenia osoby z Ukrainy w kontekście jej przyszłego ubiegania się o świadczenie emerytalne”.

Komu opłaca się skorzystanie z outsourcingu pracowników?

Warto zaznaczyć, że outsourcing pracowników jest usługą, która jest skierowana głównie do dużych firm, szczególnie z branż produkcyjnych, które przeprowadzają bardzo dużą ilość rozmów rekrutacyjnych i procesów kadrowych. Możliwość scedowania konieczności szukania pracownika na agencję pracy tymczasowej jest dla nich dużym ułatwieniem. Najważniejszą zaletą skorzystania z leasingu pracowników jest obniżenie kosztów. Dzięki temu, że agencje pracy prowadzą bazy danych z informacjami o kandydatach, są one w stanie poprowadzić kilka procesów rekrutacyjnych jednocześnie. Z pewnością jest to tańsze rozwiązanie niż samodzielne i pojedyncze prowadzenie takich procesów. Kolejnym argumentem, przemawiającym za opłacalnością tego rozwiązania, jest usprawnienie organizacji pracy w firmie oraz możliwość uniezależnienia prowadzenia biznesu od fluktuacji zatrudnienia. Leasing pracowniczy nie wymaga zajmowania się sprawami administracyjnymi, ponieważ te leżą po stronie agencji, która wynajmuje swojego pracownika. Warto również podkreślić, że tyczy się to również prowadzenia kompletnej dokumentacji kadrowo-płacowej wynajętych pracowników.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *