Meble z technorattanu do ogrodu i na taras

Technorattan to idealny materiał na meble ale nie tylko. Dowiedz się co to za materiał, jakie są jego największe atuty, jak o niego dbać i jak go można wykorzystać. Zapraszamy!

Meble z technorattanu

Rattan naturalny – przodek technorattanu

Rattan pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, pozyskuje się go tam z palm rotangowych. Palmy te są roślinami tropikalnymi, posiadają kolczaste pędy – z nich właśnie powstaje rattan. Rattan od niepamiętnych był używany w rękodziele, później w meblarstwie. Ponieważ pod wpływem pary wodnej staje się bardzo plastyczny i można go niemal dowolnie formować (o wiele łatwiej niż wiklinę) jest surowcem bardzo atrakcyjnym. Produkty z rattanu są bardzo dekoracyjne oraz lekkie. Natomiast ich główną wadą jest to, że są nietrwałe i bardzo podatne na działanie czynników atmosferycznych. Pod tymi względami technorattan zdecydowanie przewyższa rattan naturalny. Warto też wiedzieć, że nadmierna eksploatacja palm rattanowych doprowadziła do tego, iż wiele ich gatunków jest na granicy wymarcia.

Technorattan i jego rosnąca popularność

Od pewnego czasu bardzo popularne są meble ogrodowe z technorattanu. Technorattan miał z założenia imitować wygląd rattanu, jednak pod wieloma względami znacznie go przewyższa. Kiedyś meble z technorattanu spotykało się głównie w hotelach, domach wczasowych czy w SPA. Z roku na rok coraz większa liczba osób przekonuje się do nich i zakupuje w celach aranżacji domu. Są one wygodne, nowoczesne i wytrzymałe. Meble ogrodowe technorattan ustawia się w ogrodach, na tarasach oraz balkonach.

Czym właściwie jest technorattan?

Technorattan produkowany jest z wysokiej jakości polietylenu. Jest materiałem ekologicznym, można go wielokrotnie wykorzystywać albo poddać procesowi recyklingu. Z procesem produkcji technorattanu nie nie są związane znaczące szkody dla środowiska naturalnego, zaś sama długowieczność produktu końcowego, ogranicza straty związane z utylizacją mniej trwałych produktów, takich jak np. plastikowe meble ogrodowe. Ten syntetyczny materiał jest równie lekki i estetyczny jak ratan naturalny, ale o wiele bardziej trwały i łatwy w czyszczeniu. Jest materiałem o wysokiej wytrzymałości, odpornym na wilgoć, promieniowanie słoneczne i wahania temperatury. Ponieważ jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, meble z technorattanu mogą stać na zewnątrz nawet zimą, nie zabezpieczone w żaden sposób. Włókna technorattanu są elastyczne, co sprawia, że materiał jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wytwórcy technorattanu szacują jego trwałość na kilkanaście lat.

Atuty technorattanu

Technorattan jest równie elastyczny co ratan naturalny i można z niego formować różnorodne konstrukcje przestrzenne, dzięki czemu meble ogrodowe technorattan mogą przybrać przeróżne kształty. Technorattan przy tym o wiele bardziej wytrzymały od rattanu. Nie odbarwia się pod wpływem działania promieni UV i znosi bez uszczerbku wszelkie warunki atmosferyczne (nie szkodzi mu deszcz, śnieg, grad, mrozy czy wysokie temperatury). Zimą meble ogrodowe z technorattanu mogą stać na zewnątrz, nawet temperatura spada poniżej zera. Meble z technorattanu są też bardzo lekkie i łatwe w przenoszeniu. W chwili obecnej spotkać je można praktycznie na całym świecie – szczególnie popularne są w krajach o klimacie tropikalnym oraz miejscowościach nadmorskich i kurortach wypoczynkowych.

Rodzaje mebli z technorattanu

Wybór produktów jest bardzo duży. Najpopularniejsze meble ogrodowe z technorattanu to zestawy obiadowo-wypoczynkowe, w skład których najczęściej wchodzą stoliki, fotele, krzesła, ławy czy nawet kanapy. Istnieją również inne akcesoria ogrodowe wykonane z tego tworzywa, są to skrzynie ogrodowe, donice, a nawet ozdoby o funkcji czysto dekoracyjnej. Trochę mniej popularne i rzadziej spotykane są huśtawki, zestawy barowe, łóżka ogrodowe albo leżaki. Różnorodność, jeśli chodzi o fakturę, kształty, wielkość, technikę splotu, rodzaj “łodyg” praz kolorystykę, jest naprawdę imponująca. Technorattan jest materiałem syntetycznym, jednak przy pierwszym kontakcie w niczym nie przypomina tworzywa sztucznego, raczej kojarzy się z naturalnymi pnączami.

Gdzie ustawić meble ogrodowe technorattan?

Meble z technorattanu odnajdą się wszędzie, nadają się doskonale do ogrodu, na balkon, taras, nie będziemy się ich też wstydzić wewnątrz domu. Dobrze sprawdzą się przy basenie albo oczku wodnym, ponieważ są odporne na wilgoć i prażące słońce. Materiał jest bardzo uniwersalny i pasuje właściwie do każdego otoczenia. Sprawdzi się w otoczeniu rustykalnym, ale również wpasowuje się w styl nowoczesny i minimalistyczny czy śródziemnomorski.

Sposób pielęgnacji

Ogród i taras są miejscami, gdzie odpoczywamy, spożywamy posiłki, organizujemy przyjęcia albo grilla. W takich sytuacjach nie trudno o rozlanie kawy czy plamę z tłustego kotleta. Meble z technorattanu mają tę zaletę, że są odporne na zabrudzenia oraz przebarwienia przy kontakcie z solą, tłuszczami, kawą, alkoholem i innymi substancjami. Ta odporność sprawia, że technorattan przez długi czas pozostaje, jak nowy.

Nadto meble ogrodowe z technorattanu jest bardzo łatwo czyścić. W przeciwieństwie do mebli wykonanych z innych rodzajów materiału nie są tutaj potrzebne pracochłonne i czasochłonne zabiegi pielęgnacyjne. Do czyszczenia zaleca się specjalny płyn do mycia rattanu syntetycznego, za jego pomocą pozbędziemy się różnorodnych zabrudzeń m.in. kurzu, wszelkiego rodzaju klejących plam po napojach czy jedzeniu oraz ptasich odchodów. Technorattan czyścić możemy nawet za pomocą strumienia wody z węża ogrodowego czy nawet myjki ciśnieniowej, jest to zupełnie bezpieczny, szybki i bardzo skuteczny sposób czyszczenia. Kiedy mamy do czynienia z niewielkimi zabrudzeniami, w zupełności wystarczy mokra szmatka, którą przecieramy mebel. Jak więc widać pielęgnacja technorattanu jest łatwa i nie wymaga większego nakładu czasu, pracy ani zestawu specjalistycznych środków czyszczących. Jeśli pozostawiamy meble na zimę na zewnątrz, zaleca się na wiosnę umycie ich myjką, wtedy powrócą do idealnego stanu.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli do ogrodu w tym mebli ogrodowych z technorattanu: ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe-technorattan

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.