Klucze do mieszkania z brelokiem

Mieszkanie w Poznaniu – kupno, wynajem czy sprzedaż w 2022? Co bardziej się opłaca?

Stolica Wielkopolski jest obecnie obszarem działalności dla ponad 110 firm deweloperskich. Taka popularność nie dziwi – gdyż ostatnio popyt na nowe mieszkania przerasta możliwości podaży.

Poznań jest chętnie wybierany przez różnorodne grupy potencjalnych mieszkańców – od studentów po osoby przeprowadzające się w celu budowania kariery i inwestowania. Jeśli chodzi o sektor inwestycyjny – Poznań cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców i firm zarówno z Polski, jak i spoza jej granic. Uroku temu miastu dodaje strategiczne położenie w pobliżu zachodniej granicy.

W tym dygeście odpowiemy na kluczowe pytanie – co jest najbardziej opłacalną opcją w 2022 roku: kupno, sprzedaż czy wynajem mieszkania w Poznaniu?

Mieszkanie w Poznaniu – Gdzie kupić i jakie są oferty

Oferta nowych nieruchomości od dewelopera w Poznaniu jest szeroka i różnorodna. Zakres cen też daje konsumentom dość dużą wolność wyboru.

Jakie nieruchomości z pierwszej ręki kupimy w Poznaniu najtaniej?

  • Nowe mieszkania w obrębie wielorodzinnych osiedli położonych w różnych obszarach administracyjnych miasta, zarówno w pobliżu centrum, jak i w bardziej kameralnych lokalizacjach;
  • apartamenty w obrębie inwestycji o różnorodnym charakterze (wielkomiejskim lub bardziej kameralnym);
  • lokale jednorodzinne o różnorodnej konfiguracji (domy wolnostojące, segmenty w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej)

Bardzo liczną i bardzo perspektywiczną grupą ofert są nieruchomości w kameralnych miejscowościach położonych niedaleko Poznania. Są to przede wszystkim Swarzędz, Kórnik, Luboń, Koninko. Tutaj buduje się wiele nowoczesnych kompleksów mieszkalnych – zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych, standard wykonania jest bardzo dobry, a ceny przystępne.

Te lokalizacje będą szczególnie dobrym wyborem dla osób zmotoryzowanych lub pracujących zdalnie, oraz dla rodzin z dziećmi.

Czy warto sprzedawać, skoro wszyscy kupują?

Owszem, mieszkania z rynku pierwotnego są coraz chętniej kupowane na użytek własny, ale też w celu wynajmu lub odsprzedaży. Posiadaczy kapitału rozumieją, że nieruchomość to inwestycja sama w sobie, której wartość rośnie z roku na rok, poniekąd w skali do kilkunastu procent rocznie. Poza tym jest to świetny sposób na generowanie pasywnego dochodu – szczególnie biorąc pod uwagę, że ceny wynajmu idą w górę równie szybko, co ceny nowych mieszkań.

W związku z tym kwestia sprzedaży własnego mieszkania w 2022 roku jest bardzo indywidualna – jeśli chcemy uchronić i pomnożyć kapitał, to raczej nie warto pozbywać się tak cennych aktywów. Jeśli zaś bardzo pilnie potrzebujemy pieniędzy i jesteśmy gotowi pogodzić się z tym, że za kilka lat zyskalibyśmy więcej – to również nie przegramy, gdyż ceny mieszkań na rynku wtórnym nie ustępują cenom nowych lokali, szczególnie jeśli chodzi o nieruchomości w strategicznych punktach miasta.

Wynajem mieszkania – ceny i opcje

Oferta mieszkań na wynajem w Poznaniu jest dość szeroka, popyt również jest wysoki. Należy przy okazji zaznaczyć, że z roku na rok wysokość czynszu idzie w górę, przed czym możemy na jakiś czas uchronić się podpisując umowę długoterminową.

Ale głębszą kwestią jest opłacalność wynajmu jako takiego – czy nie lepiej jest kupić własne mieszkanie na kredyt i spłacać raty?

Według danych badań porównawczych koszt wynajmu mieszkania przez około 23-25 lat równa się kosztowi własnego lokalu kupionego na kredyt – i to pod warunkiem, że koszt wynajmu nie będzie przez te lata rosnąć. Jednak, jak świadczą dane statystyczne, jest to fantastyka, gdyż ceny wynajmu w Polsce rosną bardzo szybko; natomiast raty kredytów hipotecznych prawie nie ulegają zmianom. Owszem, ceny nowych mieszkań też idą w górę, lecz w perspektywie czasowej mamy to, co mamy – wydatki na wynajem są równowarte zakupowi.


Tekst został stworzony przez zespół portalu Korter, który wywodzi się z Ukrainy – główna strona projektu (lun.ua) specjalizuje się w ukraińskim rynku nieruchomości. Nasz zespół, który w 85 % składa się z Ukraińców i Ukrainek, nie przestaje pracować i rozwijać się na polskim rynku, a także wspierać ukraińską gospodarkę w tym trudnym dla nas czasie. Dziękujemy za wsparcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *