Dziecko bawi się drewnianymi zabawkami

Montessori – zalety i wady

Przedszkola i szkoły prowadzące zajęcia zgodnie z naukami Montessori cieszą się coraz większą popularnością. Wielu rodziców nie jest zadowolonych ze standardowej edukacji i poszukuje placówek, które umożliwiają rozwijanie naturalnych predyspozycji dzieci oraz zapewniają bardziej indywidualne podejście. Metody Marii Montessori znacznie różnią się od tych, które stosuje się w tradycyjnych instytucjach. Jakie są zalety i wady takiego podejścia?

Edukacja w duchu Montessori – zalety

Sposoby nauczania opracowane przez włoską lekarkę początkowo były wykorzystywane podczas pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo. Okazało się jednak, że takie podejście znakomicie sprawdza się również w przypadku zdrowych maluchów. Tym co wyróżnia metody jest przede wszystkim indywidualne podejście, cierpliwość, stymulowanie kreatywności dziecka i dążenia do naturalnego rozwoju jego predyspozycji. Jakie korzyści wynikają z takiego sposobu nauczania?

  • Podążanie za dzieckiem – w przeciwieństwie do standardowej edukacji, gdzie dziecko funkcjonuje w ustalonym z góry systemie opartym o kary i nagrody, placówki Montessori skupiają się na indywidualnym podejściu. Co za tym idzie, nauczyciele podchodzą do każdego dziecka w inny sposób, dopasowując się do jego osobowości i pozwalając na naukę we własnym tempie.
  • Możliwości swobodnego rozwoju – dzieci uczęszczające do takich placówek mogą same wybierać materiały, które najbardziej ich interesują, w ten sposób rozwijając swoje pasje już od najmłodszych lat. Co więcej, nauka następuje poprzez zdobywanie nowych doświadczeń. Metody Montessori są skupione wokół tego, aby dostarczyć maluchom jak najwięcej możliwości działania. Bardzo duży nacisk kładzie się też na naukę samodzielności.

Placówki Montessori – zagrożenia

Wielu rodziców zastanawia się nad tym czy dzieci uczęszczające do przedszkola i szkół stosujących metody włoskiej lekarki poradzą sobie na późniejszych etapach edukacji, gdy koniecznie będzie dopasowanie się do istniejącego systemu. Swoboda wybierania tych zadań, które maluch uznaje za ciekawe, kłóci się z podejściem panujących w tradycyjnych szkołach, gdyż każdy uczeń musi uczyć się tych samych rzeczy. Co więcej, założenia dydaktyczne i podejście nauczycieli mogą różnić się w zależności od placówki Montessori. Z tego względu, przed wyborem konkretnego przedszkola lub szkoły, trzeba zawsze zapoznać się z opiniami na jej temat.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Dwujęzycznego Prywatnego Przedszkola Montessori Elipsa z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *