Zapewne oczekujesz, że dach Twojego domu wytrzyma przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Dachówki rzeczywiście mogą zagwarantować tak długą żywotność, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Regularne mycie i malowanie dachu pomogą odłożyć w czasie konieczność wymiany pokrycia nawet o kilkadziesiąt lat.
Spis treści
Mycie dachu – nie tylko aspekt estetyczny
Mogłoby się wydawać, że zabrudzenia na dachu wyłącznie pogarszają jego wygląd i zaburzają estetyką budynku. Niestety ich wpływ nie ogranicza się wyłącznie do tego. Zabrudzenia dachu jawnie przyczyniają się do pogorszenia jego jakości i trwałości.
Zagrożenia, jakie zanieczyszczenia niosą dla dachu
Dla dachówek szczególnie niebezpieczne są mchy i porosty, które gromadzą wilgoć. Wówczas ma ona nieustanny kontakt z dachówką, dostając się wgłąb jej struktury. Grozi to zawilgoceniem głębszych elementów połaci, a zimą pękaniem dachówki wskutek zamarzania wody, znajdującej się w strukturze dachówki.
W przypadku dachów blaszanych mech stanowi mniejsze zagrożenie, ponieważ blacha nie jest dobrym podłożem do jego rozwoju. Groźne są natomiast zanieczyszczenia emisyjne, np. sadza i spaliny, które w połączeniu z działaniem promieni UV mogą kruszyć farbę. Skutkuje to odsłonięciem blachy, która staje się narażona na postępowanie korozji.
Mycie dachu, jako przygotowanie do kolejnych etapów ochrony
Mycie dachów usuwa zatem nie tylko niemiłe dla oka zabrudzenia, ale też pomaga pozbyć się realnych zagrożeń dla jego jakości. Odbywa się za pomocą biobójczych środków czyszczących, które pomagają się pozbyć zarodników, a także tłustych plam i innych zabrudzeń.
Malowanie dachu – pokrycie ochronną warstwą koloru
Malowanie dachów odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych farb, które posiadają właściwości zapewniające dachówkom ochronę przed:
- wilgocią,
- mrozem,
- działaniem promieni UV,
- ponownym osadzaniem się zabrudzeń,
- porastaniem przez mchy.
Malowanie odbywa się metodą hydrodynamiczną, czyli z wykorzystaniem agregatów, które umożliwiają dozowanie pod dużym ciśnieniem farby rozbitej na mikrokropelki. Metoda ta pozwala na wykonanie równomiernej powłoki na całej powierzchni, również w szczelinach i zagłębieniach.
Impregnacja – dodatkowa ochrona
Ostatnim etapem kompleksowej pielęgnacji jest impregnacja dachu. Głęboko penetrujące środki wnikają wgłąb dachówki gwarantując jej dodatkową ochronę przed działaniem czynników środowiskowych. Powłoka ochronna odbija kropelki wody, zachowując przepuszczalność powietrza, która gwarantuje odpowiednią wentylację. Ponadto zapobiega ponownemu osadzaniu się zabrudzeń i ułatwia ich spłukiwanie.
Źródło: Artykuł sponsorowany