Bezpieczne okna - na co zwrócić uwagę przy zakupie

Na co zwracać uwagę przy zakupie bezpiecznych okien?

Zakup okien, które w końcu zostaną z nami przez długie lata, zawsze powinien być poprzedzony dawką poważnych przemyśleń. Choć niektórym może wydawać się to przesadą, każdy bez wyjątku zmieni zdanie, gdy tylko przekona się, na jak wiele aspektów życia pozytywnie wpłynie dobry wybór. Jednak teraz, w artykule jaki specjalnie dla Was przygotowaliśmy, zajmować będziemy się głównie kwestią bezpieczeństwa, która – jak mamy nadzieję – szczególnie zainteresuje wszystkich właścicieli jednorodzinnych domów.

Można spokojnie przyjąć, że okna są jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, bez których przecież nie wyobrażamy sobie architektury. Ich forma przekłada się na estetykę całej konstrukcji, określając zarówno charakter fasady, jak i klimat panujący we wnętrzu – kluczowe są tutaj: kształt, wielkość, wykorzystane materiały, a także kolory. Idąc dalej, okna wpływają na szeroko pojęty komfort, chociażby odgradzając od hałasu i zimna, a także chroniąc przed niepożądanymi osobami nas samych oraz nasz jakże cenny dobytek.

Postaw na najlepsze polskie rozwiązania

Dobre decyzje mają to do siebie, że procentują właściwie każdego dnia – nie inaczej jest oczywiście w przypadku okien. Na szczęście mamy z czego wybierać, gdyż oferta jaką jest w stanie zaoferować nam polski rynek jest doprawdy ogromna, zdolna zaspokoić nawet najbardziej specyficzne potrzeby. Na terenie kraju działają mnodzy producenci, proponujący nowoczesne i wytrzymałe systemy oparte o PCV bądź aluminium. Na uwagę zasługuje tutaj zwłaszcza PLASTIXAL – firma, która od 2006 roku dostarcza wyjątkowo cenione rozwiązania okienne ogromnej liczbie klientów.

Czym są bezpieczne okna?

Jak się okazuje, spotykane gdzieniegdzie hasło „okna antywłamaniowe” nie jest do końca fachowym określeniem, używanym raczej przez działy marketingu niektórych tylko firm. W odniesieniu do tego produktu, zdecydowanie lepiej posługiwać się terminem „bezpieczne”, jaki nieco lepiej oddaje specyfikę tych rozwiązań, które – choć nigdy nie dadzą nam stuprocentowej gwarancji – w razie ewentualnej wizyty złodzieja potrafią skutecznie utrudnić mu wejście do środka.

Znaczenie jakości szyb

Skoro okna składają się w głównej mierze z szyb, te powinny być wyjątkowo trwałe, stawiając właściwy opór narzędziom wykorzystywanym przez dobrze wyszkolonych włamywaczy. W tej materii wyróżniamy trzy rodzaje szkła, znajdujące zastosowanie w sprzedawanych obecnie propozycjach: laminowane, hartowane, a nawet zbrojone. Co ciekawe pierwszy i ostatni rodzaj po stłuczeniu nie dzieli się na drobne kawałki, zamiast tego nadal trzymając się na swoim miejscu. Opcja hartowana, co prawda rozpada się pod siłą uderzenia, jednak zaokrąglone krawędzie odłamków nie ranią osób przebywających w środku pomieszczenia. Stopień wytrzymałości owych szyb określają poszczególne klasy, z których P4A i P5A zapewniają już całkiem przyzwoity poziom ochrony, natomiast najwyższe oznaczenie P8B zarezerwowane jest dla naprawdę najlepszych, profesjonalnie stosowanych tafli.

Wzmacniane profile

Podwyższoną odpornością powinny charakteryzować się także profile, które w zależności od zastosowanego materiału będą miały nieco odmienną budowę. W przypadku tych wytworzonych z polichlorku winylu (czyli popularnego PCV), już sama produkcyjna mieszkanka musi być sztywna, wsparta następnie odpowiednimi okuciami przymocowanymi bezpośrednio do wzmocnień. Przechodząc do okien aluminiowych, kształtowniki wykonane z tego właśnie surowca już z samej definicji są naprawdę trudne do odgięcia, przecięcia, czy też odłupania. W tym przypadku największą więc uwagę należy zwrócić na sposób łączenia profili z szybą, ponieważ niedbałe mocowanie może pewnego dnia doprowadzić do przykrych konsekwencji.

Dodatki podnoszące poziom bezpieczeństwa

Jakkolwiek dalsze zabezpieczenia można by mnożyć właściwie bez końca, gdyż wachlarz rozwiązań wciąż się rozrasta – miedzy innymi o systemy korzystające z dobrodziejstw automatyki – zwróćmy uwagę na jeszcze dwa przydatne dodatki. Wymieńmy więc zaczepy antywłamaniowe o sześciokątnym kształcie, które rozsiane po całym obwodzie bezpiecznego okna, ryglują się należycie po przekręceniu klamki. I dopiszmy do także dedykowany klucz, jaki uruchomi specjalny mechanizm blokujący, stanowiący kolejną niełatwą przeszkodę, zapobiegającą otworzeniu całości od zewnątrz.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *