Nowe mieszkania w zabudowie szeregowej

Na czym polega techniczny odbiór mieszkania od dewelopera?

Zanim odbierzemy klucze do swojego upragnionego, nowego mieszkania, trzeba zmierzyć się z etapem technicznego odbioru lokum od dewelopera. Wbrew pozorom, nie jest to czysta formalność. Zgłoszenie w czasie oględzin ewentualnych usterek lub mankamentów pozwoli uchronić nas przed późniejszymi remontami oraz dodatkowymi wydatkami. Na czym polega odbiór i co warto o nim wiedzieć?

Na wstępie warto zaznaczyć, że odbiór mieszkania najlepiej przeprowadzić w asyście wynajętego inżyniera. Na rynku funkcjonują firmy (np. Odbiór Mieszkania Wrocław), które pomagają niezorientowanym w temacie osobom przejść przez ten trudny etap zakupu wymarzonego lokum. Samodzielna wizytacja niesie ze sobą co najmniej kilka zagrożeń. Po pierwsze – brak wiedzy budowalnej sprawia, że nie jesteśmy w stanie znaleźć wszystkich mankamentów wybudowanego mieszkania. Po drugie – często podczas odbioru górę biorą emocję. Ludzie nie zastanawiają się nad tym, czy np. dana ściana nie powinna być prostsza, gdyż chcą jak najszybciej odebrać klucze. Problemy zaczynają się później, gdy przychodzi wykończyć mieszkanie lub w nim zamieszkać.

Odbiór techniczny wymaga wiedzy i cierpliwości. Trzeba pamiętać, że poprawnie przeprowadzony, zwiększy szanse na ogólny komfort korzystania z nabytej za niemałe przecież pieniądze nieruchomości.

Czym jest tzw. „standard wykończenia”?

Kluczem do przeprowadzenia prawidłowego odbioru mieszkania jest zapoznanie się z tzw. standardem wykończenia. To specjalny dokument, który zawiera informacje o tym, jak powinno zostać stworzone dane mieszkanie. Powinniśmy otrzymać go już podczas podpisywania umowy rezerwacyjnej. Co istotne – nie ma jednego obowiązującego schematu standardu wykończenia. Ten różni się w zależności od indywidualnych uwarunkowań każdego lokum czy obiektu, w jakim się znajduje Zwykle obejmuje on takie elementy jak drzwi wejściowe, ściany wewnętrzne, sposób wykończenia sufitów, rodzaj podłoża, okna, parapety, drzwi wewnętrzne, instalacje centralnego ogrzewania, stopień wykończenia kuchni i aneksu kuchennego. Wszystkie te podpunkty dodatkowo są doprecyzowane pod kątem tego, które dokładnie części składowe mają być wykonane przez dewelopera i w jaki sposób.

Do standardu wykończenia powinien zostać dołączony prospekt informacyjny. Zawiera on informacje o wszystkich elementach technicznych mieszkania lub domu, do wykonania których zobowiązuje się deweloper.

Odbiór w oparciu o dokumentację

Standard wykończenia stanowi absolutną podstawę odbioru technicznego, gdyż same oględziny muszą się odbyć w oparciu o ten właśnie dokument. Etap ten to nic innego jak sprawdzenie, czy faktyczny stan lokum zgadza się z tym, co zostało zawarte w standardzie wykończenia i do zrealizowania czego zobowiązał się deweloper. Dlatego bardzo ważne jest, by przed odbiorem dokonać dokładnej analizy dokumentacji dotyczącej mieszkania.

 A co z normami budowlanym?

Dużą zaletą skorzystania z pomocy wykwalifikowanego inżyniera jest fakt, że poza weryfikacją stanu faktycznego lokum ze standardem wykończenia, specjalista sprawdzi też, czy mieszkanie spełnia ogólne normy budowlane. Te wynikają z obowiązujących przepisów prawa. Osoba niemająca obeznania w tym temacie, nie ma możliwości rozpoznania ewentualnych uchybień lub defektów.

Co w przypadku wykrycia wad?

W czasie odbioru sporządzany jest specjalny protokół. Jeśli w mieszkaniu wykryte zostały nieprawidłowości, należy je wyraźnie zaznaczyć w powyższym dokumencie. Jeśli uchybienia te wynikają z niedopatrzeń dewelopera, powinien on usunąć wszystkie defekty, zanim właściciel lokum odbierze klucze.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *