Oprócz dopasowania wielkości szamba, a tak naprawdę jego pojemności, przede wszystkim należy zaplanować lokalizację. W przypadku zbiornika o pojemności nieprzekraczającej 10 m³ nie jest wymagane zezwolenie na montaż. Jeżeli szambo będzie większe, musimy ubiegać się o specjalne pozwolenie. W większości przypadków należy udać się do najbliższego Starostwa Powiatowego i wypełnić stosowne dokumenty. Producent szamb betonowych zazwyczaj oferuje modele o różnej wielkości, dlatego wybór konkretnego zbiornika nie stanowi żadnego problemu.
Spis treści
Jak prawidłowo wybrać miejsce montażu szamba?
W trakcie wyboru lokalizacji szamba z pewnością przyda się miara. Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, zbiornik na nieczystości nie może znajdować się bliżej niż 2 metry od drogi. Dotyczy to zarówno chodnika, a także wszystkich sąsiednich działek. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
- Szambo betonowe musi znajdować się min. 1,5 m, a najlepiej dalej od najbliższego rurociągu. W przypadku przewodów elektrycznych ta odległość wynosi 0,8 m.
- W przypadku gdy w pobliżu znajduje się zbiornik wody pitnej, również należy wziąć to pod uwagę. W takim przypadku szambo nie może być zamontowane bliżej niż 15 m od studni. Producent szamb betonowych dokłada wszelkich starań, aby zbiorniki cechowała pełna szczelność, jednak w przypadku uszkodzeń mechanicznych może dojść do wycieku i skażenia gleby oraz wody.
Zbiornik na nieczystości nie powinien znajdować się w zagłębieniu, ponieważ istnieje duże ryzyko zalania w trakcie intensywnych opadów deszczu.
Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze lokalizacji zbiornika na nieczystości?
Żaden producent szamb betonowych nie zaleca montażu w miejscach szczególnie narażonych na zapadanie się terenu. Ponadto nie należy wybierać obszarów, gdzie istnieje ryzyko wypchnięcia zbiornika przez wody gruntowe. Najlepszym, a co za tym idzie najbezpieczniejszym wyborem będzie suche miejsce z utwardzonym gruntem. Dla własnego komfortu warto wybierać tereny oddalone od okien i drzwi o minimum 5 m, a jeżeli to możliwe nawet 8 m.
Wiele osób decyduje się na tak zwane wyprowadzenia w postaci szybkozłączki. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca szambiarki nie musi wjeżdżać na posesję, tylko podłącza ją do wyprowadzenia znajdującego się za płotem i zaczyna opróżnianie zbiornika. Jest to o tyle komfortowe, że właściciele domów nie muszą być obecni podczas całego procesu. Co ważne, ryzyko uszkodzenia ogrodu lub elementów infrastruktury znajdujących się na terenie działki nie występuje.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Szamba Łódź z Czarnocina.