Meble rattanowe na tarasie

Najlepsze farby do drewna na tarasie i patio

Wiosną i latem spędzamy zdecydowanie więcej czasu na świeżym powietrzu. Oznacza to zwykle konieczność odświeżenia naszych zewnętrznych przestrzeni, takich jak taras czy patio. Mogą one być jednocześnie ozdobą domu oraz ogrodu i zapewniać całej rodzinie idealną przestrzeń do jedzenia, relaksu lub zabawy. Aby mieć pewność, że taras wykonany z naturalnych materiałów będzie służył w doskonałym stanie przez wiele lat, należy o niego zadbać, wybierając odpowiednie farby do drewna.

Jakie pytania warto zadać przed malowaniem tarasu?

Malowanie patio to nie tylko kwestia estetyki. W rzeczywistości jest to działanie, mające za zadanie ochronę powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi, zwłaszcza jeśli taras jest wykonany z drewna. Wybierając farbę, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przez niewłaściwy rodzaj bejcy na powierzchni naturalnego materiału mogą pojawiać się pęcherzyki i odpryski, co znacznie zakłóca estetykę tarasu. Warto również pomyśleć o warunkach, w jakich znajduje się patio przez większość roku. Czy jest w miejscu intensywnie nasłonecznionym? Czy chroni je zadaszenie? Czy domownicy często przez nie przechodzą? Odpowiedzi na te pytania pomogą w doborze odpowiedniego malowania.

Bejce czy farby do drewna?

Jeśli w drewnianym tarasie jest dużo pęknięć, farby olejne mogą pomóc w uzyskaniu gładkiego wykończenia powierzchni. Jednak nie będzie ono tak trwałe, jak inne rodzaje malowania, zwłaszcza w obszarach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warstwy farby olejnej należy często nakładać ponownie, więc nie jest to ekonomiczny wybór. Z kolei bejca to propozycja dla tych osób, które chcą wyeksponować naturalne słoje drewna. Można wybrać jaśniejszą bejcę, aby podkreślić wyjątkowy kolor materiału. To malowanie pomaga również chronić drewno przed czynnikami atmosferycznymi. Należy jednak pamiętać, że nie wypełnia pęknięć i nie ukrywa niedoskonałości drewna.

Jakie zalety mają profesjonalne produkty do malowania?

Na rynku dostępne są również specjalistyczne bejce i farby do drewna lub innych materiałów, z których wykonuje się patia. Wiele profesjonalnych farb do tarasów jest akrylowa i ma na celu zapobieganie pękaniu powierzchni podczas wahań temperatury. Rodzaj ten chroni również drewno przed wilgocią i zabrudzeniami. Można znaleźć produkty, które po malowaniu tworzą subtelna antypoślizgową teksturę. To znakomite rozwiązanie w przypadku często uczęszczanych miejsc i obszarów wokół basenów. Specjalistyczna farba do drewna jest także odporna na pleśń, co pomaga odpowiednio zabezpieczyć naturalny materiał.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.