Clematis - nawożenie roślin w ogrodzie

Nawożenie a piękne rośliny w ogrodzie

Piękny oraz zadbany ogród, w którym nie brakuje bujnych kwiatów rabatowych, krzewów iglastych oraz drzew owocowych to marzenie każdego ogrodnika. Aby móc w pełni cieszyć się z posiadania pięknych i okazałych roślin, niezwykle ważne jest ich prawidłowe nawożenie.

Nawożenie a dorodne rośliny

Nawożenie roślin ogrodowych stanowi jedną z najważniejszych czynności, które to trzeba wykonywać w każdym ogrodzie. O tym niezwykle ważnym zabiegu pielęgnacyjnym trzeba koniecznie pamiętać, zwłaszcza w okresie wegetacyjnym roślin. Dostarczenie im wówczas niezbędnych składników pokarmowych jest bardzo ważne, bowiem w dużej mierze wpływa na ich prawidłowy wzrost. Nawożenie powinno być obfite oraz regularne przede wszystkim w tych ogrodach, w których to podłoże jest ubogie w poszczególne składniki pokarmowe.

Nawożenie powinno przede wszystkim opierać się na nawozach organicznych, ale w wielu przypadkach warto je uzupełnić nawożeniem mineralnym.Tylko wówczas bowiem rośliny znajdujące się w ogrodzie będą dobrze się rozwijać oraz będą okazałe w okresie kwitnienia oraz plonowania. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty nawożenie powinno być zawsze dobrze przemyślane, świadome oraz w pełni dostosowane do warunków panujących w ogrodzie.

Składniki pokarmowe niezbędne do wzrostu roślin

Nawożenie to bardzo istotny proces, który ma na celu przede wszystkim dostarczenie poszczególnym roślinom niezbędnych składników pokarmowych. Są one potrzebne do ich prawidłowego wzrostu. Używane w ogrodzie nawozy powinny być zawsze odpowiednio dobrane do rodzaju gleby. W związku z tym niezbędne jest wykonanie szczegółowej analizy gleby, która to wskaże jaki jest skład chemiczny podłoża. Do podstawowych składników pokarmowych zalicza się:

  • azot – który odpowiada za masę zieloną, czyli za przyrost oraz bujne ulistnienie roślin. Brak tego składnika w podłożu przekłada się na ograniczony wzrost poszczególnych roślin oraz obniżenie plonu;
  • potas – pierwiastek ten sprzyja przede wszystkim lepszemu zimowaniu roślin oraz ich kwitnieniu i owocowaniu;
  • fosfor – składnik ten sprzyja rozwojowi systemu korzeniowego

Ponadto dla prawidłowego wzrostu roślin w każdym podłożu ogrodowym nie powinno zabraknąć: magnezu wapnia, żelaza, boru, manganu, siarki oraz cynku. Warto zawsze także pamiętać o tym, aby stosować nawożenie zrównoważone oraz żeby unikać przedawkowania. Nadmierne nawożenie nawozami mineralnymi może bowiem doprowadzić do zasolenia podłoża.

Czym nawozić rośliny w ogrodzie?

Każdy doświadczony ogrodnik powinien wiedzieć o tym, że w nawożeniu powinny dominować przede wszystkim nawozy organiczne, a nawozy mineralne powinny stanowić tylko uzupełnienie.

Nawozy organiczne to takie, które powstają z resztek roślinnych oraz zwierzęcych.Należą do nich kompost, gnojówka oraz obornik. Ponadto bardzo pożyteczny dla roślin jest nawóz kurzy, gołębi oraz biohumus, a więc odchody dżdżownic.

Z kolei nawozy mineralne to takie, które powstają chemicznie czy też przez uszlachetnianie wydobytych z ziemi substancji. Dziś każdy sklep internetowy oferuje wysokiej jakości nawozy: azotowe, fosforowe potasowe, wapniowe, magnezowe oraz wieloskładnikowe, których stosowanie sprawia, że rośliny pięknie wzrastają oraz dobrze plonują.

Autor
Autorem publikacji jest internetowy sklep ogrodniczy Azallo.pl oferujący niemal 6000 produktów do domu i ogrodu

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.