Jakie są przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu – co robić?

Jesteś kobietą? Od jakiegoś czasu obserwujesz u siebie niekontrolowane wyciekanie moczu podczas wysiłku fizycznego? Zapewne masz do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dowiedz się, co powinnaś zrobić, gdy zauważysz u siebie pierwsze objawy popuszczania. 

Popuszczanie moczu – rodzaje nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to dość popularny i poważny problem wielu kobiet. Co ciekawe, nie dotyczy to jedynie kobiet dojrzałych – w okresie menopauzy. Coraz częściej dolegliwość ta dotyka kobiety już po 20. roku życia. Nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, do którego większość z nich nie przyznaje się nawet swojemu lekarzowi. Nietrzymanie moczu można podzielić na kilka rodzajów:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – zdarza się zdecydowanie najczęściej; pojawia się, gdy ciśnienie w jamie brzusznej wzrośnie; zdarza się to m.in. podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, jak i np. podczas kaszlu, kichania czy nawet śmiechu; wyciekanie moczu następuje mimowolnie, bez towarzyszącego uczucia parcia,
  • nietrzymanie moczu z parcia – mimowolne popuszczanie moczu pojawia się pod wpływem silnego parcia; przyczyną jest najczęściej nadmierna pobudliwość wypieracza pęcherza moczowego,
  • mieszane nietrzymanie moczu – jest to sytuacja, w której popuszczanie moczu odbywa się zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w wyniku parcia na mocz, 
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia – ten rodzaj najczęściej obserwowany jest u mężczyzn, którzy borykają się z powiększonym gruczołem krokowym; spowodowany jest nieprawidłościami w kurczliwości wypieracza, co powoduje nadmierne wypełnienie pęcherza. 

Nietrzymanie moczu i jego przyczyny 

Bezpośrednią przyczyną popuszczania moczu jest osłabienie bądź uszkodzenie mięśni dna miednicy czy też mięśni okalających cewkę moczową. Problem ten związany jest przede wszystkim ze stylem życia, a także z historią choroby. Na nietrzymanie moczu narażone są szczególnie osoby z nadwagą, a także po zabiegach w okolicach układu moczowego i rodnego. Często na problem ten narzekają również kobiety w ciąży. Jest to spowodowane naciskiem na mięśnie dna miednicy szczególnie pod koniec ciąży. Nietrzymanie moczu może pojawić się także po porodzie – zarówno tym naturalnym, jak i zabiegowym. W wyniku zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie, dolegliwość ta dotyka także kobiety w okresie menopauzy. 

Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu?

Problem nietrzymania moczu jest tematem tabu. Bardzo wiele kobiet nie przyznaje się do tego problemu i nie podejmuje żadnych kroków, by sobie pomóc. Warto jednak wiedzieć, że im wcześniej podejmie się leczenie, tym istnieją większe szanse na całkowite pożegnanie tego problemu. Aby nie dopuścić do mimowolnego wycieku moczu, warto prowadzić zdrowy tryb życia – być aktywnym fizycznie, zdrowo się odżywiać i dbać o higienę układu moczowego. Istotne jest również regularne wykonywanie ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. 

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

W trosce o komfort i wygodę kobiet borykających się z tym problemem firma Uritam wprowadziła na rynku innowacyjny produkt – tampony na nietrzymanie moczu. Ich zadaniem jest uciskanie ścianek cewki moczowej, co zapobiega mimowolnemu wyciekaniu moczu. Firma w swojej ofercie posiada pięć rozmiarów tamponów, co pozwala na ich idealne dopasowanie. Tampony na nietrzymanie moczu wykonane zostały z wysokiej jakości pianki PVA, która bardzo często stosowana jest do produkcji różnego rodzaju wyrobów medycznych. Produkt przeznaczony jest do stosowania wtedy, gdy chcesz mieć poczucie najwyższego komfortu. Nawet jeżeli jest to raz w tygodniu. Są wygodne i niewyczuwalne pod bielizną. Doskonałe na trening, randkę i do pracy. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *