Balustrada to niezbędny element wykończeniowy każdego balkonu. Warto zadbać o to, żeby była nie tylko funkcjonalna, ale również nowoczesna. Szkło wydaje się być idealnym materiałem wpisującym się we współczesne trendy. Ponadczasowy charakter przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa pozwala cieszyć się szklaną konstrukcją przez długie lata. Przed podjęciem decyzji warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą nam dokonać optymalnego wyboru, w jak największym stopniu spełniającego nasze oczekiwania. Możemy wyróżnić 5 podstawowych zasad w doborze balustrad na budynek mieszkalny.
Spis treści
Zasada numer 1 – aktualne wymogi budowlane
Najważniejszą funkcją każdej balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa przed upadkiem. Rozpoczynając prace nad projektowaniem i wykonaniem konstrukcji, takich jak balustrada balkonowa szklana należy pamiętać o przepisach prawa budowlanego, które regulują warunki techniczne poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Według polskich norm wszelkie oszklenia tego typu mocowane na zewnątrz budynku powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości np. laminowanego bezpiecznego tj. VSG. Powstaje ono na skutek sklejenia dwóch szklanych tafli specjalną folią PVB (poliwinylobutylową). W przypadku ewentualnego zbicia szkło nie rozpada się na drobne kawałki, a pozostaje przytwierdzone do folii. Warto wspomnieć, że do laminowania można wykorzystać również szkło hartowane o oznaczeniu ESG VSG. Swoją niezwykłą trwałość zawdzięcza procesowi tworzenia, gdzie szkło podgrzewane jest do wysokiej temperatury 600ºC, a następnie schładzane zimnym powietrzem. Polskie przepisy nie precyzują jednak, które szkło zastosować przy balustradach laminowane czy np. hartowane.
Rodzaj zastosowanego szkła oraz wytyczne dotyczące budowy całej konstrukcji, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z jego przepisami, balustrady stosowane m.in. na balkonach nie mogą mieć elementów o ostrych zakończeniach, a cała konstrukcja powinna przenosić obciążenia poziome przedstawione w normie PN-EN 1990:2004. Zarówno wysokość, jak i wypełnienie muszą gwarantować ochronę przed wypadnięciem. Regulacje odnoszą się również do wymiarów wysokości, prześwitów lub otworów w wypełnieniu balustrad.
- W budynkach jednorodzinnych oraz w mieszkaniach wielopoziomowych minimalna wysokość balustrady powinna wynosić co najmniej 0,9 m.
- W budynkach wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania lub zakładów opieki zdrowotnej minimalna wysokość balustrady mierzona do wierzchu poręczy musi wynosić 1,1 m. Maksymalny prześwit lub otwór pomiędzy elementami wypełnienia konstrukcji wynosi 12 cm.
- W pozostałych budynkach wysokość balustrady winna wynosić 1,1 m, a prześwity maksymalnie 20 cm.
W przypadku zastosowania poziomych elementów balustrady należy pamiętać by nie tworzyły one pewnego rodzaju drabinki do wspinania. Takiego typu konstrukcja mogłaby stanowić poważne zagrożenie dla dzieci.
Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa ważne jest, aby cała konstrukcja była nie tylko solidnie wykonana, ale przede wszystkim niezwykle stabilna. Bez względu na to czy będzie wykonana ze stali czy aluminium i szklanych paneli, wszystkie elementy muszą być skutecznie przymocowane do poręczy.
Zasada numer 2 – dostosowanie balustrady do stylu budynku
Wybierając odpowiednią balustradę na balkon należy wziąć pod uwagę kilka kwestii związanych z samą estetyką. Ważny jest nie tylko styl i wielkość budynku, ale także jego przeznaczenie. Bardzo istotne jest to, by kształt, rodzaj oraz materiał z jakiego jest wykonana, jak również sposób zamocowania i wykończenia były właściwie zaprojektowane i maksymalnie dopasowane do całego budynku. Nie od dziś wiadomo, że szkło doskonale komponuje się z budynkami zachowanymi w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Zdecydowanie nie będą współgrać z domami zbudowanymi z bali czy bryłami, których wygląd nawiązuje do dworków.
Z roku na rok wzrasta grono zwolenników balustrad szklanych, którzy doceniają zalety posiadania przeszklonych konstrukcji. Szklane tafle optycznie powiększają wnętrza. Większa ilość światła, sprawdzi się szczególnie przy małych pomieszczeniach. Balustrady balkonowe wykonane z aluminium i szkła dodają lekkości balkonom, podkreślając ich niepowtarzalny charakter. Będą pasować idealnie przy wysuniętej płycie balkonowej. Inaczej sprawa wygląda przy budynkach stylizowanych na zabytkowe, gdzie warto postawić na ciężkie betonowe bądź kamienne balustrady. Mniej popularne balustrady drewniane znajdą z kolei zastosowanie na dużych przestronnych tarasach nadając im przytulnego charakteru. Mimo, że szklane balustrady goszczą przede wszystkim w domach nowoczesnych, to ich uniwersalny charakter pozwala zastosować je również przy innych stylach np. budynkach z cegły.
Zasada numer 3 – dostosowanie szklanej balustrady do aranżacji i wielkości balkonu
Nowoczesna balustrada na balkon to nie tylko piękna wizytówka domu, co funkcjonalna konstrukcja, której podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Barierki na balkon powinny współgrać z wyposażeniem balkonu oraz kolorem elewacji Częstym błędem jest montowanie zbyt niskiej lub za wysokiej balustrady. Ponadto nieproporcjonalne rozmieszczenie szczebli potrafi wpłynąć na estetykę całego balkonu oraz zmniejszyć poziom bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest wielkość samego balkonu. Przy małych powierzchniach montaż balustrady na krawędzi płyty pozwoli zaoszczędzić większą ilość miejsca. Jedną z najbardziej designerskich propozycji, która sprawdzi się do większości nowoczesnych balkonów jest balustrada całoszklana. Balustrady samonośne wykonane są z tafli niczym niepodzielonego szkła, dzięki czemu prezentują się niezwykle elegancko. Z uwagi na brak widocznych elementów konstrukcyjnych balustrady tego typu otwierają balkon na otoczenie. Granica między przestrzenią mieszkalną, a otaczającą przyrodą zostaje zatarta, a do przylegającego pomieszczenia dostaje się jeszcze więcej światła. Balustrady całoszklane montowane są punktowo bądź liniowo. Mocowanie na rotulach (punktowe) zaliczane jest do najbardziej popularnych rozwiązań. Charakteryzuje się minimalistycznym wyglądem oraz niezwykłą stabilnością. Rotule mają średnicę od 45 do 55 mm o przekroju okrągłym, chociaż na rynku dostępne są również wersje kwadratowe, prostokątne lub o innych kształtach. Mocowanie odbywa się na szybie po wywierceniu w szkle otworu o odpowiedniej średnicy lub do podłoża za pomocą kotwy. Każdy projekt balustrady wykonywany jest na zamówienie klienta. Zarówno rozmieszczenie mocowań, jak i dystans rotul, które oddzielają szybę od podłoża dobiera się indywidualnie.
Balustradę całoszklaną można również zamocować poprzez umieszczenie tafli szkła w listwie przytwierdzonej do podłoża. Listwa mocowana jest do konstrukcji od góry lub z boku, przez przykręcenie lub zespawanie. Coraz chętniej stosowanym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy chcemy uzyskać niewidoczne mocowanie, jest schowanie szyny w warstwach podłogowych. W przypadku montażu na zewnątrz budynku należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego odwodnienia.
Zasada numer 4 – dostosowanie rodzaju balustrady szklanej do wieku użytkowników
Obecność najmłodszych domowników, zmusza do dokładnego przyjrzenia się każdej balustradzie montowanej na balkonie, tak aby zapewnić maksymalną ochronę dla dzieci. Poręcze powinny mieć odpowiednią wysokość a przerwy pomiędzy poprzecznymi szczebelkami właściwą szerokość. W przypadku, gdy decydujemy się na balustrady w całości wykonane ze szkła z aluminiowymi elementami, nie musimy się martwić o bezpieczeństwo. Współczesna technologia produkcji szkła pozwala uzyskać materiał niezwykle trwały na uszkodzenia mechaniczne. Do balustrad na balkon wykorzystywane jest zwykle szkło hartowane, które bardzo ciężko jest zbić. Wytrzymałość szkła ESG VSG na zgniatanie wynosi 120N/mm², a na ściskanie: 700-900N/mm². Balustrada balkonowa wykonana ze szkła nie posiada ponadto szczebli oraz słupków, co przekłada się na brak ryzyka, że dziecko będzie starało się przecisnąć przez przestrzeń między szczebelkami.
Zasada numer 5 – dostosowanie elementów konstrukcyjnych balustrady do ekspozycji balkonu na słońce
Okazuje się, że ekspozycja balkonu na słońce może mieć wpływ na wybór materiałów na balustradę. Konstrukcja wystawiona od południowej strony będzie bardziej narażona na działanie słońca przez większą część dnia. O ile aranżacja przestrzeni balkonu na to pozwala, warto przemyśleć wybór drewnianego uchwytu, który nie będzie się bardzo nagrzewać szczególnie w okresie letnim. Szklane tafle charakteryzują się dużą przepuszczalnością świetlną, w związku z powyższym wypoczynek na balkonie z ekspozycją południową może okazać się dość uciążliwy. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest postawienie na szkło przyciemniane grafitowe lub brązowe lub zakup odpowiedniej markizy, która pozwoli cieszyć się relaksem na balkonie bez względu na warunki atmosferyczne.
Znaną i cenioną firmą z doświadczeniem w branży, zajmującą się profesjonalnym montażem konstrukcji ze szkła i aluminium jest SALGAT – balustrady aluminiowo-szklane.
Źródło: Artykuł sponsorowany