Kto urządzając mieszkanie najpierw kupuje krzesło? Niewielu podniosło rękę! No bo przecież ważniejsze są ściany, podłogi, szafy, sofy, komody. Krzesło dostawi się na końcu – jakoś to będzie, zawsze przecież można je wymienić. Czy taka kolejność na pewno jest właściwa?
Spis treści
Krzesła do jadalni – nie zawsze doceniany akcent wystroju
Siedziska do jadalni większość osób postrzega jedynie w aspekcie funkcjonalności. Dobre krzesło powinno być wygodne i swoim wyglądem zapraszać do długiej biesiady. Takie są krzesła klasyczne z litego drewna: wielkie, masywne, z wysokimi oparciami, często tapicerowane – można wygodnie siedzieć na nich i godzinami świetnie bawić się przy biesiadnym stole. Krzesła minimalistyczne z metalu, tworzywa, bez tapicerki kojarzone są jako coś tymczasowego, na krótki dystans – jak wypicie filiżanki espresso w barze. To stereotyp zupełnie niepasujący naszej rzeczywistości – nowoczesne krzesła do jadalni łączą w sobie wysokie walory funkcjonalności oraz wysmakowanej estetyki. Aby tak się stało zakup krzeseł nie powinien być dziełem przypadku – to decyzja planowa, dobrze przemyślana, a zestaw krzeseł do jadalni powinien być aranżacyjnym dopełnieniem całości.
Jakie powinno być nowoczesne krzesło do jadalni?
To pytanie ma wiele odpowiedzi: nie ma krzeseł uniwersalnych pasujących do każdego stołu i wnętrza, ale każde krzesło ma w sobie potencjał, aby takie przesłanki spełnić. Wystarczy umiejętnie zestawić stół i siedziska, a efekt na pewno będzie zadowalający. Czy każdy to potrafi? Niestety, nie – wiele osób posiłkuje się poradami designerów zajmujących się zawodowo wystrojem wnętrz, ale można spróbować samemu. Wystarczy przejrzeć oferty sklepów meblowych oraz propozycje kompozycji aranżacyjnych mebli do jadalni – zdjęcia w katalogach, prasie czy w necie stanowią niewyczerpalne źródło inspiracji dla dekoratorów – amatorów.
Krzesła do jadalni – od czego zacząć projektowanie wnętrza
Podstawową wartością krzeseł do jadalni jest ich funkcjonalność. Wystój wnętrza zaczynamy więc od walorów użytkowych: wysokość podstawy krzeseł, szerokość siedziska, wysokość oparcia, wyprofilowanie, podłokietniki.
Następnie kolej na ustalenie liczby krzeseł, co w praktyce przełoży się na odległości między biesiadnikami: dystans nie może być zbyt mały, aby nie ingerować w strefę intymności osób siedzących wokół stołu. Z kolei nadmierne oddalenie zakłóca komunikację oraz utrudnia sięganie po potrawy czy napoje – no chyba, że podczas posiłku towarzyszy nam służba.
Miejmy na uwadze również to, kim będą użytkownicy jadalni. Jeśli będzie ona używana na co dzień przez rodzinę z małymi dziećmi zrezygnujmy z krzeseł tapicerowanych – bardziej funkcjonalne, głównie ze względu na łatwość utrzymania czystości, będą siedziska z plastiku czy drewna.
Z jakich materiałów produkuje się nowoczesne krzesła do jadalni?
Gdy ustalone już mamy gabaryty, kształt oraz ilość krzeseł czas na dobór materiału. Wybór jest ogromny: drewno, bambus, ratan, metal, poliwęglan lub inne tworzywa sztuczne, skóra naturalna albo ekologiczna, tkaniny i wszystko to w ogromnej różnorodności gatunkowej i kolorystycznej.
Oto krótki przegląd krzeseł ze względu na materiał:
- Tworzywa sztuczne – krzesła z poliwęglanu i innych tworzyw są bardzo lekkie, wytrzymałe, tanie; produkowane są w całości z tworzywa lub w połączeniu z metalem (aluminium lub stal); doskonale sprawdzają się we wnętrzach industrialnych; znakomicie komponują się z minimalistycznymi stołami z tworzyw, drewna, metalu oraz posiadającymi szklane blaty; poleca się je głównie do małych jadalni; na uroczystą okazję krzesła można przykryć dekoracyjnymi pokrowcami; latem mogą pełnić rolę mebli ogrodowych; niezwykle efektownie prezentują się jadalnie z wysokimi stołami z hokerami zaopatrzonymi w wygodne oparcia; krzesła plastikowe ze względu na stosunkowo niewielkie koszty zakupu można często wymieniać na nowe;
- Drewno – jest uniwersalne mimo, że kojarzy się z klasyką. Drewniane nowoczesne krzesła warto zestawiać ze stołami z blatami ze szkła lub metalu. Kompozycje ze stołami plastikowymi są nieco ryzykowne, ale nie są zakazane: ze względu na stabilność drewno i plastik są z różnych bajek, ale ich połączenie może być fascynujące, bardzo odkrywcze – tak jest w przypadku minimalistycznych krzeseł skandynawskich posiadających nogi z drewna oraz oparcia i siedziska z tworzywa; w jadalni świetnie wyglądają wygodne krzesła z półkolistymi oparciami z giętego drewna, proste siedziska na metalowych płozach, klasyczne kwadratowe z litego drewna; ceny krzeseł drewnianych zależną są od gatunku drewna: najtańsza jest sosna, najdroższe są meble z drewna pozyskanego z drzew egzotycznych. Ze względu na naturalne pochodzenie podobnie jak drewno można aranżować krzesła z ratanu oraz bambusa.
- Krzesła tapicerowane – pokryte tkaniną lub skórą; bardzo wygodne, miękkie, sprzyjające długiemu biesiadowaniu; to meble przez wielu uznawane za klasyczne, ale nie jest to normą. Świetnie wygląda zestaw krzeseł tapicerowanych białym lnem lub skórą w zestawieniu z minimalistycznym stołem; bardzo ciekawe jest połączenie krzeseł tapicerowanych w formie foteli kubików; tapicerka nie zamyka, nie ogranicza możliwości aranżacyjnych – jak się opatrzy można ją zmienić lub dowolnie dobierać do nowego umeblowania czy wystroju.
Jak dobrać nowoczesne krzesła do minimalistycznego stołu?
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakupienie kompletu – stołu i krzeseł stanowiących gotową kompozycję. Równie niekłopotliwe jest zakupienie krzeseł tego samego rodzaju w różnych odmianach kolorystycznych.
Nietuzinkowe efekty uzyskuje się poprzez ustawienie wokół stołu różnych, z pozoru zupełnie odmiennych krzeseł, które jako całość zagrają wyjątkowo dobrze.
Pasujące do minimalistycznego wystroju nowoczesne krzesło do jadalni może mieć różne podstawy: od klasycznych czterech nóg, poprzez trójnogi, jednokolumnowe podstawy, czworonogi rozchodzące się promieniście aż do płóz – te ostatnie świetnie współgrają ze stylem industrialnym.
Wybierając krzesła z podłokietnikami sprawdźmy, czy wysokość podłokietników pozwala wsunąć krzesło pod blat.
Jeśli nie ogranicza nas przestrzeń jadalni kupmy duży stół rozkładany z 8-12 krzesłami. Nic tak nie psuje aranżacji jak dostawiane na szybko, po przyjściu dodatkowych gości, taborety, pufy czy fotele komputerowe.
Pozostała jeszcze kwestia kolorów. Wprawdzie jest to sfera gustów, a o tych się ponoć nie dyskutuje, jednak w przypadku jadalni, która służy nie tylko domownikom, ale także gościom, warto zadbać o komfort estetyczny w obszarze barw. We wnętrzach minimalistycznych zawsze modna i bezpieczna jest szarość – to królowa elegancji. Szarość kojarzy się ze spokojem; jest barwą zespolenia z naturą.
W nowoczesnej jadalni doskonale zagra biel. Pasuje do blatu z tworzywa w dowolnym kolorze, szklanego, drewnianego, metalowego, czyli praktycznie do każdego. Podobne walory ma czerń: świetnie komponuje się z kontrastowymi jasnymi barwami dowolnych materiałów.
W nowoczesnych wnętrzach można się także bawić wesołymi kolorami. Postawienie takich samych krzeseł w sześciu czy ośmiu odmiennych kolorach sprawi, że jadalnia stanie się strefą odciętą od reszty salonu, wyjątkową pod względem estetycznym, mającą bardzo pozytywny wpływ na postrzeganie i ocenę całości aranżacji mieszkania.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Mebloteka24, oferującym szeroki wybór krzeseł w każdym stylu -https://mebloteka24.pl/jadalnia/krzesla
Źródło: Artykuł sponsorowany
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.