Pędraki są to postacie larwalne chrząszczy, które jako miejsce do żerowania wybrały sobie strefę korzeniową roślin. Ich rozwojowi sprzyja odpowiednia temperatura, wilgotność oraz wystarczająca ilość pożywienia. Szkodniki te wyrządzają duże spustoszenie w ogrodach i na trawnikach, z tego względu, jeśli zauważy się objawy ich występowania, warto szybko działać, jeszcze zanim powstaną spore zniszczenia na terenie zielonym.
Spis treści
Skąd właściwie biorą się pędraki?
Pędraki, z jakimi można spotkać się w naszym kraju to zazwyczaj larwy chrząszcza majowego, który składa swoje jaja w ziemi. Następnie z jaj wylęgają się pod powierzchnią larwy, które odżywiają się martwą materią organiczną znajdującą się w próchnicy. Wraz z ich rozwojem, rośnie także apetyt larw, wtedy zaczynają czerpać składniki odżywcze z korzeni roślin czy z trawy. W tym okresie sieją największe zniszczenia. Pędraki mają bardzo charakterystyczny wygląd, larwy osiągają do 4 cm, mają brązową główkę, ciemny odwłok i odnóża. Przeważnie są zwinięte w podkowę, ciężko je pomylić z innym szkodnikiem.
W jaki sposób rozpoznać, że ogród zaatakowały właśnie pędraki?
Skutkiem działania pędraków jest to, że trawnik zaczyna żółknąć, następnie przybiera kolor brązowy i zasycha. Trawa, która została uszkodzona przez te szkodniki, bardzo łatwo odrywa się od ziemi, jej system korzeniowy jest w bardzo złym stanie. Po chwyceniu trawy w dłoń bardzo łatwo można ją oderwać od ziemi, a na korzeniu zauważyć można liczne uszkodzenia. W ogrodzie zaatakowanym przez pędraki kolejnym odkryciem będą białe larwy w ziemi, wygięte w podkowę.
Sprawdź, co to jest deratyzacja
Sposoby zapobiegania
Istotną kwestią jest zapobieganie masowemu pojawieniu się tych szkodników. Skutecznym sposobem jest przede wszystkim regularne grabienie trawnika i zbieranie wszelkich widocznych dorosłych osobników. Warto taką czynność przeprowadzać wiosną, gdyż to właśnie wtedy samice składają jaja w ziemi.
Innym sposobem jest rozłożenie od maja do lipca na powierzchni trawnika siatki o niewielkich oczkach, dzięki czemu samica nie będzie w stanie złożyć jaj. Kolejną metodą zapobiegania jest wykorzystanie aeratora sandałowego, czyli nakładek na buty wyposażonych w kolczaki. Dzięki nim trawnik zostaje odpowiednio napowietrzony. Przed tym warto podlać trawnik, wówczas pędraki zbliżą się do powierzchni ziemi. Aby, uniknąć ataku pędraków trawnik musi być zachowywany w dobrej kondycji, darń powinna być dobrze zrośnięta i zbita, o silnym systemie korzeniowym, wówczas owady nie pokonają warstwy ziemi i nie będą w stanie złożyć jaj.
Trawa musi być regularnie koszona, nawadniania i nawożona. W okresie jesiennym czy wiosennym trzeba pamiętać o dosiewaniu nasion, trawnik uzyska wówczas lepszy wygląd, będzie gęstszy, z jego powierzchni należy usuwać wszelkie ugory i nieużytki. Wierzchnia warstwa powinna być wietrzona i przesuszana, poprzez przekopanie ziemi w letnie dni. Dzięki temu larwy, które znajdą się na powierzchni ziemi, giną. Istotne jest także odchwaszczanie trawnika. Naturalnymi wrogami pędraków są ptaki, ryjówki oraz krety.
Jak usunąć pędraki z ogrodu?
Najprostszym sposobem walki z pędrakami jest wykonanie oprysku preparatem naturalnym P-Drakol, który jest bezpieczny dla środowiska, zwierząt i ludzi. Działanie preparatu polega na stworzeniu niekorzystnych warunków do bytowania szkodników. Wychodzą one na wierzch i tam stają się pożywieniem dla ptaków lub giną. Już jeden zabieg pozwoli pozbyć się żerujących pod powierzchnią trawnika larw.
Pędraki wystawione na działanie słońca bardzo szybko giną, warto więc co jakiś czas przekopywać glebę i wyrzucać je na zewnątrz. Szkodniki te są przysmakiem ptaków. Kolejną metodą walki z pędrakami jest przykrycie ziemi na noc czarną folią, przez co pędraki zostaną zmylone i wyjdą na zewnątrz. Rano należy złożyć folię a larwy usunąć z powierzchni ziemi. Można także do ich pozbycia się wykorzystać obornik koński, rozsypując go w wykopanym wcześniej dole, kiedy pędraki do niego zejdą wówczas łatwo je wyjąć i zlikwidować.
Autor publikacji Autorem publikacji jest producent preparatu P-Drakol, zwalczającego pędraki i nicienie na trawniku i w ogrodzie. |