Zadbany ogród

Pielęgnowanie ogrodu – o czym warto pamiętać?

Właściciele domków jednorodzinnych z pewnością marzą o pięknym i zadbanym ogródku. Jest to miejsce, w którym można spędzać wiele czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także odpoczywać i podejmować aktywność fizyczną. Dlatego, z pewnością warto podjąć trud i zadbać o wygląd i stan przestrzeni w okół domu. Warto wiedzieć o czym powinno się pamiętać i na co zwracać uwagę.

Narzędzia, które należy posiadać, aby móc efektownie dbać o swój ogród

Aby można było pielęgnować ogród i o niego dbać, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w zestaw odpowiednich narzędzi. Nie warto kupować najtańszych egzemplarzy, ponieważ niektóre prace ogrodowe są dość ciężkie i wykorzystywany sprzęt powinien być wytrzymały. Do podstawowych narzędzi, których obecność jest praktycznie obowiązkowa należę m.in.:

  • szpadel, 
  • grabie, 
  • widły, 
  • grabie, 
  • nożyce, 
  • mała łopatka i widełki, 
  • sekator.

Należy je przechowywać w bezpiecznym miejscu, tak aby się nie zniszczyły i mogły spełniać swoje zadanie przez długi czas. Dobrej jakości narzędzia z pewnością pomogą podczas pielęgnacji ogrodu. 

Woda – a pielęgnacja ogrodu 

Pielęgnacja ogrodu z pewnością nie może się odbyć bez wody. Podlewanie to jeden z podstawowych i najważniejszych zabiegów, który powinien być przeprowadzany regularnie. Bez wody rośliny słabną, ich wzrost i rozwój jest nie prawidłowy, stają się słabsze i mniej odporne na szkodniki. O podlewaniu trzeba przede wszystkim pamiętać w początkowej fazie wzrostu kwiatów i krzewów. Częstotliwość nawadniania to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników.

Warto pamiętać, że w przypadku suszy rośliny powinno się podlewać rzadziej, ale bardziej obficie. Ważne jest także to, aby unikać silnych strumieni wody, zwłaszcza w przypadku mniejszych sadzonek. 

Nawożenie – stały element pielęgnacji 

Kolejną kwestią, której nie można pominąć, jest nawożenie roślin. Dzięki odpowiednim mieszanką są one zdrowe i lepiej się rozwijają. Nawozy dostarczają składników odżywczych. To jaki środek i w jakiej ilości się zastosuje w dużej mierze zależy od gatunków roślin, a także od warunków glebowych. Na glebach piaszczystych powinno się stosować większe dawki preparatu. 

Przede wszystkim warto stosować głównie nawozy organiczne. Preparaty mineralne powinny tylko je uzupełniać. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy problemów, warto zasięgnąć porady ogrodnika lub specjalistów pracujących w sklepach ogrodniczych. 

Usuwanie chwastów 

Dbając o swój ogród i pielęgnując go nie można zapomnieć o usuwaniu niechcianych chwastów. Jest to bardzo ważne, ponieważ takie roślinki bardzo szybko się rozpowszechniają i konkurują z gatunkami ozdobnymi i jadalnymi, często je zagłuszając. Chwasty można po prostu wyrywać lub wykopywać, a także ograniczyć ich rozwój poprzez ściółkowanie lub używanie specjalnych preparatów

Zabezpieczanie drzew i krzewów

Dbanie o stan ogrodu to także zabezpieczanie wszelkich roślin w nim posadzonych przed połamaniem i zniszczeniem. W tym celu należy zastosować specjalne paliki lub podpórki. Warto także usuwać przekwitnięte kwiatostany, a z drzew owocowych regularnie zrywać dojrzała owoce, które niejednokrotnie mogą być zbyt dużym obciążeniem dla gałęzi. 

Rośliny posadzone w ogrodzie trzeba także zabezpieczać przed szkodnikami. W tym celu najlepiej jest sięgnąć po specjalne produkty naturalne lub chemiczne (zależy od skali problemu). Kwiaty, drzewa i krzewy powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i wzrostu. Kiedy nadchodzą zimniejsze dni, dobrym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie roślin przed chłodem. 

Autor publikacji
Artykuł powstał przy współpracy z właścicielem strony DookołaDomu.pl – ogrodniczego portalu z poradami na temat uprawy roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *