Pierwsze kroki Java

Pierwsze kroki Java – zobacz, jakie to proste!

Od lat programiści nie mogą narzekać na brak miejsc pracy. Dynamiczny rozwój technologii sprawił, że reprezentanci tego zawodu są stale potrzebni i oferuje im się świetne warunki zatrudnienia. Naukę można zacząć już od najmłodszych lat. Jednym z najpopularniejszych języków jest Java. Podpowiadamy, jak zacząć przygodę z programowaniem!

Czym jest Java?

Java to określenie stosowane w odniesieniu do języka programowania, ale też specjalnej platformy przeznaczonej do tworzenia oprogramowania komputerowego, autorstwa firmy Sun Microsystems (1995). W przeciwieństwie do wieloparadygmatowego języka C++, jest ukierunkowana na programowanie obiektowe.

Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Niestety, jego nauka na początku jest dość trudna. Z tego względu najczęściej podejmują się jej osoby, które mają już jakiekolwiek doświadczenie w tym zakresie. Nie warto jednak się zniechęcać – odpowiednie materiały oraz wsparcie doświadczonego mentora pomogą bez problemu opanować to zagadnienie nawet w przypadku dzieci.

Jak zacząć przygodę z programowaniem w Javie?

Przy pierwszym spotkaniu z językiem Java najrozsądniej jest chwilowo zrezygnować ze wszystkich technikaliów i zaawansowanych szczegółów teoretycznych. Wiele z nich w ogóle nie jest potrzebnych w praktyce, a może tylko niepotrzebnie zniechęcić do działania. Najlepiej jest spróbować napisać pierwszą linijkę kodu i stworzyć prostą aplikację, skupiając się na podstawowych elementach języka.

Najpierw do pracy w zupełności wystarczy aplikacja Notatnik. Przyjęło się, że pierwszym krokiem dla programisty jest stworzenie programu „Hello World” (ang. Witaj Świecie), który wyświetla na ekranie takie właśnie powitanie. Potrzebny jest następujący kod:

public class Hello {

  public static void main(String[] args){

    System.out.print(“Hello World”);

  }

}

Po ręcznym przepisaniu powyższego tekstu (by zapamiętać proste komendy), trzeba zapisać go w dowolnym miejscu z rozszerzeniem .java (nazwa pliku musi być taka sama, jak nazwa klasy, z uwzględnieniem wielkości liter). Aby uruchomić program, należy włączyć konsolę (cmd) i wybrać odpowiedni folder. Do tego potrzebne są następujące komendy:

  • d: (lub c: ; e:) – wybór dysku
  • cd nazwa_folderu – wybór katalogu
  • . – katalog wyższego poziomu

Dlaczego warto zacząć naukę programowania jak najwcześniej?

Umiejętność programowania wielu osobom wydaje się skomplikowaną sztuką, którą są w stanie opanować jedynie doświadczeni specjaliści. Nie jest to jednak prawda. W praktyce dobrze jest zaczynać naukę już od najmłodszych lat. Mózg najintensywniej rozwija się do 6. roku życia i właśnie wtedy najlepiej przyswaja nową wiedzę. Zachęcając malucha do zainteresowania się tym tematem można pomóc odkryć im pasję na całe życie, przy okazji dbając o jego przyszłość zawodową. Programowanie dla dzieci to doskonały sposób na wprowadzenie do tego niesamowitego świata w przyjemny, zabawny i ciekawy sposób.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *