Zdrowy tryb życia – to hasło chyba słyszał każdy z nas. Piramida zdrowego żywienia nieprzerwanie stoi na podium budowania odporności, zdrowia psychicznego i fizycznego, a także ruchu. Jak się zdrowo odżywiać? Ile ruchu powinniśmy poświęcać do budowania odpowiedniej kondycji i co wpływa negatywnie na nasze organizmy?
Spis treści
Co to jest piramida zdrowego żywienia?
Najprościej tłumacząc – to ogólne założenia dotyczące spożywania posiłków, a także ruchu każdego dnia. Dzięki niej ludzie mają więcej energii, dostarczają wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, a także cieszą się lepszym zdrowiem przez dłuższy czas. Piramida zdrowego żywienia stoi więc na piedestale ochrony zdrowia nie tylko wśród sportowców, ale też u zwykłych ludzi. Zgodnie z nowymi zaleceniami powinniśmy spożywać codziennie odpowiednią ilość warzyw, owoców, a także zbóż. Nie możemy zapominać też o prawidłowym nawodnieniu i dawce ruchu, wpływającej na nasze zdrowie.
Co jest podstawą piramidy żywieniowej?
Jak możesz się łatwo domyślić, u podstawy piramidy żywieniowej stoi ruch. Zaleca się uprawianie sportu przez przynajmniej 30 minut dziennie w dowolnej formie. Jeśli Twoja praca wymaga od Ciebie stałego ruchu, to podstawę masz z całą pewnością spełnioną. Ruch możemy interpretować dowolnie. Oto przykładowe czynności, jakie możesz wykonywać na zdrowie:
- pływanie;
- bieganie;
- akrobatyka;
- taniec;
- spacery;
- nordic walking;
- ćwiczenia na siłowni.
Każdy rodzaj aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na nasz organizm, pozwala zachować piękną sylwetkę, regeneruje nasze umysły, a także przyśpiesza metabolizm i walczy z lekkimi chorobami przewlekłymi. Każdy z nas z całą pewnością powinien włączyć ten punkt do codziennego harmonogramu. Delikatna aktywność fizyczna w formie spacerów pozwala na spędzenie aktywnego czasu z rodziną, poznanie lepiej swoich znajomych, a także odetchnięcie od trosk i problemów. W końcu jak mówi sławne przysłowie „W zdrowym ciele zdrowy duch”!
Zalecenia nowej piramidy zdrowego żywienia
Zgodnie z nowymi wytycznymi najlepiej jest spożywać nawet 3 razy dziennie różnego rodzaju owoce. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że to doskonały sposób na zapewnienie sobie solidnej porcji witamin, które usprawniają pracę całego organizmu i wpływają pozytywnie na wygląd.
Warzywa także powinny być stałym punktem w naszej diecie. Spożywane nawet 4 razy dziennie pozwalają na przyśpieszenie metabolizmu i sprzyjają regeneracji.
Produkty pełnoziarniste stoją na 3 miejscu w piramidzie żywieniowej. Zwykły makaron, bułki podawane na śniadanie czy kolację, a także zboża to świetny sposób na dostarczenie sobie odpowiedniej porcji węglowodanów.
Na dalszej pozycji znajdują się produkty mleczne. Jeśli tylko nie masz uczulenia na laktozę, to spokojnie powinieneś spożywać nawet 2 szklanki jogurtu naturalnego dziennie. Ostatnie dwie pozycje zajmują: mięso, ryby, a także dobre tłuszcze i oleje. Jeśli jesteś miłośnikiem ryb, to znakomicie! Dzięki nim do Twojego organizmu trafia kwas Omega 3, który pozytywnie wpływa na rozwój kory mózgowej. Jeżeli zaś mięso jest stałym punktem Twojej diety, to bez obaw możesz codziennie przyrządzać chude potrawy, które nie tylko zachwycają swoim smakiem, ale też wpływają na rozwój mięśni i redukcję tkanki tłuszczowej.
Artykuł powstał we współpracy z Arkana Smaku – sklep internetowy ze zdrową żywnością