Podłączenie płyty indukcyjnej do prądu

Podłączenie indukcji 230 V – samodzielnie czy z pomocą?

Indukcja stanowi ogromny komfort, o czym przekonuje się coraz więcej Polaków. Płyta grzewcza umożliwia szybkie przygotowanie posiłków. Większość płyt sprzedawanych w Polsce jest jednofazowych (230 V) i wymaga użycia standardowego gniazdka. 230 V są bardzo efektywne i w zupełności wystarczające do przygotowywania codziennych posiłków. Jak podłączyć indukcję 230 V – lepiej to zrobić samodzielnie czy z pomocą?

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

W Internecie znajduje się wiele poradników oraz filmów poglądowych, które udzielają wskazówek jak krok po kroku zainstalować płytę indukcyjną 230 V. Można samodzielnie podjąć się podłączenia urządzenia, ale tylko w przypadku posiadania rozległej wiedzy elektrycznej. Osoby nie mające na codzień styczności z instalacjami elektrycznymi – co robi Elektryk Wrocław -powinny wystrzegać się samodzielnego montażu. Można jednak przygotować kuchnię do wizyty fachowca, co znacznie skróci czas trwania prac. Do takich zadań zaliczają się przede wszystkim: odpakowanie płyty, rozłożenie wszystkich kabli oraz przygotowanie miejsca na wykonanie otworu. 

Podłączenie płyty indukcyjnej uprawnienia

Decydując się na zlecenie Podłączenie Płyty Indukcyjnej (Wrocław), należy zweryfikować przede wszystkim uprawnienia fachowca – czy jest to elektryk z uprawnieniami. Warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie i kompetencje potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Praca z prądem jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna, dlatego nie może być wykonywana przez laików. Kluczowym zadaniem jest rozłożenie mocy indukcji pomiędzy cztery obszary, z których każdy wymaga innego rozkładu. 

Montaż płyty indukcyjnej jest stosunkowo prosty, jednakże podłączenie do sieci niebezpieczne dla osoby niezwiązanej z elektryką. W tym wypadku konieczne będzie zdecydowanie się na usługi profesjonalnego fachowca. Jedną z najważniejszych rzeczy jest pobicie karty gwarancyjnej, a może to zrobić tylko elektryk. Wówczas, w przypadku wystąpienia usterki, serwis udzieli szybkiej i sprawnej pomocy. Jeżeli podejmujemy się samodzielnego podłączenia płyty, producent może nie przyjąć zgłoszenia reklamacji, nawet jeśli wada jest fabryczna. Nie warto ryzykować i utracić prawa do składania reklamacji, ponieważ wówczas stracimy dużo pieniędzy, które zainwestowaliśmy w sprzęt, aby służył przez lata w kuchni. 

Podłączenie płyty indukcyjnej do starej instalacji –  elektryk Wrocław

Aby nie doszło do zbyt dużego obciążenia instalacji elektrycznej, co mogłoby skutkować przeciążeniem, należy zainstalować płytę na osobnym i samodzielnym obwodzie elektrycznym, który uwzględnia odpowiednie zabezpieczenia. Przy montażu 1-fazowej (230V) indukcji, stosuje się przewód minimum 3x 4mm2, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie sprzętu. W przypadku chęci podłączenia płyty do starej instalacji, należy wcześniej zasięgnąć porady eksperta. 

Czy indukcja działa bez uziemienia?

Według obowiązujących przepisów, uziemienie jest konieczne do wykonania podłączenia płyty. Przede wszystkim trzeba znać budowę danej płyty oraz stwierdzić czy wszystkie elementy metalowe są odizolowane od sieci z powodów konstrukcyjnych. Warto wspomnieć również, że moduł zasilania jest przeważnie odizolowany od potencjału poprzez plastikową obudowę. Osoba używająca płytę ma styczność wyłącznie ze szkłem, które jest izolatorem. Jednakże instalacje mogą się różnić między sobą, dlatego warto najpierw skonsultować sprawę z fachowcem, a dopiero później decydować się na podjęcie kolejnych kroków. Tylko elektryk będzie w stanie ocenić potencjalne zagrożenie związane z płytą indukcyjną i dostosować przewody do modelu płyty i instalacji. 

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *