Biało szary z dłuższą sierścią, która wymaga pielęgnacji

Jak poprawnie dbać o kocią sierść – porady i wskazówki

O ile po naszym domu nie przemyka kot Sfinks lub inna, mało znana i bezwłosa rasa tych zwierząt, to na pewno przynajmniej raz doszła w nas do głosu myśl, czy można by coś zrobić by poprawić wygląd i zdrowie kociej sierści. W codziennej pielęgnacji mruczki nie potrzebują zazwyczaj pomocy swoich właścicieli, ale raz na jakiś czas nie zaszkodzi je wesprzeć. Głównym problemem nie jest często wygląd futra, ale np. linienie.

Jak dbać o kocią sierść
Jak dbać o kocią sierść

Koty wystawowe bezwzględnie nie mogą sobie pozwolić na takie słabości w prezencji, dlatego ich hodowcy dbają o odpowiednie i regularne wspieranie wyglądu i właściwości sierści tych jakże samodzielnych zwierzaków. Co jednak możemy zrobić my? Czy istnieją jakieś proste i skuteczne metody, by poprawnie oraz efektywnie zadbać o kocią sierść. Poniżej porady i wskazówki, które udało się nam zebrać na bazie doświadczenia oraz kontaktu ze specjalistami zajmującymi się hodowlą rasowych mruczków.|

Pozbywamy się podszerstka

Im kot starszy, tym więcej jego sierści w naszych domach. Bywa też tak, że linienie wzmaga się na skutek choroby, którą przechodzi zwierzak, ale w takich wypadkach należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem weterynarii. Kiedy jednak mruczkowi nic nie dolega warto zadbać o dobre wyczesanie jego sierści. Podszerstek to warstwa włosów cienkich i lekkich niczym puch, które działają jako termoizolator dla kociej skóry. To właśnie one odpowiadają za kłębki futra przemykające nam pod nogami, i to przez nie koty czasami wymiotują kłaczkami, gdyż wylizując futro połykają również właśnie podszerstek. By wyczesać go z sierści można użyć:
– szczotki,
– zgrzebła,
– grzebienia,
– specjalnego przyrządu, który dzięki rączce oraz swojej konstrukcji pozwala na wydobycie podszerstka bez uszkodzenia czy nadwyrężenia futra okrywającego.
Wielu właścicieli przeżywa wówczas szok, jak wiele kociego puchu mają pod sierścią właściwą ich zwierzaki. Wystarczy jednak regularnie go wyczesywać, by zminimalizować linienie nawet o 90%!

Wzmacniamy i odżywiamy kocią sierść

Kąpanie kota może okazać się prawdziwym wyzwaniem, jeśli źle się zabierzemy do tego zadania. Całe szczęście, że w większości przypadków nie jest ono konieczne, gdyż mruczki świetnie radzą sobie same z utrzymaniem higieny. Jedynie w ekstremalnych sytuacjach lub gdy kot przeznaczony jest do uczestnictwa w konkursie lub wystawie, właściciele odczuwają przymus kąpania go. Zwykła pani, która ma kota, może jednak zrobić dla jego sierści coś o wiele prostszego – użyć odpowiedniej odżywki. Preparaty te produkowane są najczęściej w opakowaniach wyposażanych w dozownik, który nadaje zawartości postać spreju. Aplikacja ich jest więc dziecinnie prosta, a efekt, który możemy uzyskać różni się w zależności od produktu i może to być między innymi:
– zwiększenie objętości kociego futra,
– redukcja stresu u kota (działanie aromaterapeutyczne),
– wzmocnienie i odbudowa włosów sierści,
– ułatwienie układanie kocich włosów,
– ułatwienie rozczesywania futra,
– ochrona przed czynnikami mechanicznymi (np. podczas niewprawnego rozczesywania),
– działanie antystatyczne,
– wzmocnienie koloru sierści oraz nadanie jej lekkiego połysku,
– ochrona przed wnikaniem brudu, kurzu i wilgoci.
Portal Zoologiczny.Sklep.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.