Owoce czarnej porzeczki na krzaku

Poradnik uprawy krzewów owocowych

Dzięki prawidłowej pielęgnacji i wyborowi odpowiednich krzewów owocowych do warunków ogrodowych zyskują one poza walorem użytkowym, również estetyczny – stają się ozdobą. Zanim więc dokona się zakupu, warto przeanalizować choćby warunki glebowe, potrzeby związane z nasłonecznieniem i nawodnieniem. W innym wypadku może okazać się, że po posadzeniu będą wolno rosnąć i dawać małe plony.

Które krzewy owocowe są łatwe w uprawie?

Choć krzewy owocowe są znacznie trudniejsze w pielęgnacji niż inne ogrodowe rośliny ozdobne, to są wśród nich także gatunki mało wymagające. Takie, które nie potrzebują gleby wysokiej jakości, ani stanowisk o stałym nasłonecznieniu bądź zacienieniu. Decydując się więc na zakup pierwszych owocowych krzewów, kiedy nie ma się jeszcze zbyt dużego doświadczenie w kwestii upraw, warto wybrać te, którymi nie trzeba się w sposób szczególny zajmować.

Gatunki  mało wymagające, to przede wszystkim krzewy odporne na mróz, o dużej tolerancji w aspekcie żyzności gleby. Szczególnie polecane dla początkujących działkowców są:

  • malina (szczególnie gatunki letnie (odmiany: Polka, Polana, Poranna Rosa), które wymagają mniej pielęgnacji niż te jesienne. Owocują od sierpnia do pierwszych przymrozków, a przy tym tylko raz trzeba je w ciągu roku przycinać);
  • czarna porzeczka (odmiany: Bona, Titania, Tisel, które mają niewielkie wymagania glebowe);
  • czarny bez (odmiany: Aurea, Marginata, które dorodnie owocują w każdej glebie);
  • dereń jadalny (odmiany: Korałłowyj Marka, Elegantnyj, Dublany, Juliusz, które są odporna na choroby roślin, inwazje szkodników, a także suszę).
Dojrzałe maliny na krzaku
Maliny na krzaku

Jakie są warunki odpowiednie do uprawy krzewów owocowych?

Decydując się na uprawę krzewów owocowych, należy pamiętać, że tak jak w przypadku większości roślin sadowniczych i te będą lepiej rosnąć i owocować na stanowiskach nasłonecznionych. Im więcej bowiem słońca, tym owoce będą bardziej okazałe i smaczne. Choć mogą być sadzone w każdego rodzaju glebie, to najlepsze będą te gliniaste i gliniasto-piaszczyste. Konieczne również jest odpowiednie nawodnienie (szczególnie istotne w okresie od czerwca do sierpnia).

Prawidłowy odczyn glebowy dla krzewów owocowych jest obojętny lub lekko kwaśny. W przypadku tych zasadowych warto dodać specjalistyczne preparaty, które zmienią odczyn na bardziej odpowiedni. Dzięki temu krzewy będą  lepiej się rozwijać.

Jak i kiedy należy sadzić krzewy owocowe?

Warunki idealne dla większości krzewów owocowych panują na stokach niewielkich wzniesień, osłonięte od silnego wiatru. Lepiej również nie sadzić ich po północnej stronie, gdyż będą miały tam ograniczony dostęp do słońca. Choć i tam będą rosnąć i owocować, to jednak mniej okazale niż miałoby to miejsce po stronie południowej.

Najlepszym czasem na umieszczenie roślin w ziemi jest jesień. Dzięki temu jeszcze przed zimą odbudują system korzeniowy, by na wiosnę zacząć rosnąć. Należy przy tym pamiętać, że młode krzewy są wyjątkowo delikatne, a przez także mniej odporne na niskie temperatury. Z tej przyczyny warto zabezpieczyć je przed nadejściem pierwszych przymrozków.

Owoce czerwone porzeczki na gałązce
Owoce czerwonej porzeczki

Jak prawidłowo pielęgnować krzewy owocowe?

Jedną z najważniejszych kwestii przy uprawie krzewów owocowych jest prawidłowe nawadnianie. Obowiązuje tu zasada, że lepiej by roślin miała zbyt sucho niż za mokro. Obfite podlewanie jest konieczne tylko w pierwszym roku od zasadzenia, ponieważ jest to czas intensywnego wzrostu. W późniejszych latach wystarczy jedna konewka na krzew.

W przypadku gleb piaszczystych konieczne jest coroczne nawożenie przy użyciu nawozów organicznych, które dostarczają próchnicę. Ponadto raz na cztery lata warto zastosować dodatkowo (wiosną lub jesienią) nawóz mineralny wieloskładnikowy.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Nadaje on nie tylko kształt krzewom, ale również zapobiega przemienności owoców i chroni przed wieloma chorobami oraz szkodnikami. Cięcie najlepiej wykonać wczesną wiosną, dzięki czemu roślina szybko wypuści nowe pędy. 

Uprawa krzewów owocowych nie należy do szczególnie skomplikowanych zadań. Powinien poradzić sobie z tym również początkujący działkowiec. Niemniej warto przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacyjnych, aby roślina prawidłowo wegetowała i owocowała.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.