Pszczoła na kwitnącym hibiskusie (ketmii syryjskiej)

Pszczoły w ogrodzie: 5 roślin, które warto posadzić w ogrodzie przyjaznym pszczołom

W każdym ogrodzie, niezależnie od jego rozmiarów, możemy stworzyć miejsce przyjazne pszczołom i posadzić tam rośliny które będą pożytkiem dla tych owadów. Wystarczy niewielka rabata z odpowiednimi roślinami, aby pszczoły w ogrodzie znalazły pokarm. Dzięki ich obecności będziemy cieszyć się nie tylko miodem, ale także wspaniałymi owocami i warzywami z własnej działki. 

Pszczoły i ich rola w przyrodzie

Nie od dziś wiadomo, że bez pszczół może dojść do światowej katastrofy ekologicznej, a z roku na rok populacja tych owadów maleje. Aż 80% roślin zapylają owady, w większości pszczoły. W naszym klimacie pszczoły zapylają prawie 90% roślin, co umożliwia wyżywienie ludzkości. Dzięki ich pracy mamy ziarna, owoce i warzywa. Rola pszczół w przyrodzie i gospodarce człowieka jest nieoceniona. Dlatego warto, nawet w minimalny sposób, pomóc tym wspaniałym owadom i we własnym ogrodzie posadzić rośliny przyjazne pszczołom.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu przyjaznego pszczołom?

Wybierając rośliny do ogrodu warto postawić na gatunki rodzime, które obecne w polskiej florze. Pszczoły w ogrodzie szczególnie chętnie odwiedzają wielobarwne, pachnące kwiaty miododajne. Dzięki temu nasza rabata dla pszczół będzie także wspaniałą ozdobą ogrodu.

Kolejnym ważną sprawą przy wyborze roślin dla pszczół jest ich cykl kwitnienia. Wybieramy rośliny, które kwitną długo, a dodatkowo w różnych okresach sezonu wegetacyjnego – od wczesnej wiosny do jesieni. Najlepiej tak dobrać rośliny, żeby kwitnienie jednych następowało zaraz po poprzednich. W ogrodzie przyjaznym pszczołom i innym rodzimym owadom, unikamy obcych roślin inwazyjnych, które pochodzą spoza naszego ekosystemu i zaburzają jego właściwe funkcjonowanie. 

WAŻNE! W ogrodzie przyjaznym pszczołom nie stosujemy sztucznych nawozów ani środków ochrony roślin!  

Rośliny przyjazne dla pszczół w ogrodzie

Wrzośce

Wrzośce to piękne, mało wymagające krzewinki, które bardzo często mylone są z wrzosami! Są to jedne z pierwszych kwitnących roślin ogrodowych. Wrzośce rozpoczynają kwitnienie wczesną wiosną (początek marca lub nawet koniec lutego) i kwitną aż do lata (w zależności od odmiany). Będą idealną pożywką dla pszczół na początku sezonu wegetacyjnego, zanim zakwitną drzewa owocowe. 

Wrzośce w ogrodzie
Wrzośce kwitnące w ogrodzie

Jeżówka purpurowa

Jeżówka to bardzo dekoracyjna bylina często spotykana na przydomowych rabatach. Tworzy gęste kępy pełne purpurowych kwiatów, choć występuje także w innych odmianach kolorystycznych. Na słonecznych stanowiskach kwitnie od lipca aż do października. Jeżówka purpurowa jest rośliną miododajną i przyciąga pszczoły.

Motyle na kwitnących jeżówkach purpurowych (Echinacea purpurea)
Motyle na kwitnących jeżówkach purpurowych w ogrodzie

Lawenda

Lawenda to roślina lubiana przez ludzi i pszczoły, a dodatkowo odstraszająca uciążliwe komary. Lubi suche, słoneczne stanowiska i nie wymaga specjalnej pielęgnacji poza przycinaniem. Można ją przyciąć już po pierwszym kwitnieniu, aby zakwitła ponownie.

Kwitnąca lawenda w skrzyni ogrodowej
Kwitnąca lawenda i żółtka aksamitka w skrzyni ogrodowej

Pysznogłówka

Pysznogłówka od wielu lat jest obecna w naszych ogrodach, choć jej ojczyzną – podobnie jak jeżówki – jest Północna Ameryka. Bylina kwitnie już w czerwcu, a sezon kończy w sierpniu. Pięknie komponuje się w kępach, posadzona z jeżówką, rudbekią, krwawnikiem i floksami. Jest rośliną przyciągającą owady.

Pysznogłówka, zwana także bergamotką
Pysznogłówka, zwana także bergamotką

Astry jesienne (marcinki) 

Astry jesienne marcinki to cała grupa roślin, które występują w różnych odmianach kolorystycznych. Kwitną jesienią – od września, aż do listopada. Są to jedne z najpóźniej  kwitnących roślin ogrodowych w naszym klimacie. Astry jesienne są wręcz oblegane przez  pszczoły i trzmiele. 

Marcinki - astry jesienne w odmianie purpurowej
Astry jesienne marcinki

Popularne chwasty pożyteczne dla pszczół w ogrodzie

Pszczoły w ogrodzie będą czuły się naprawdę dobrze, gdy poza kwiatami ozdobnymi pozostawimy także kilka tak zwanych chwastów, na przykład na trawniku. Warto zostawić fragment trawy z kwitnącymi stokrotkami, mniszkiem lekarskim, czyli popularnym mleczem i bluszczykiem kurdybankiem.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *