Rower składany, czyli tak zwany składak, to rower który w Polsce przeżywa drugą młodość. Pokolenie obecnych czterdziestolatków doskonale pamięta lata 80., kiedy jeździło się tylko na składakach i wielu z łezką w oku wspomina Wigry 3 lub Pelikana. Dziś rowery składane to zupełnie inne maszyny, które dzięki nowoczesnym technologiom zapewniają komfortową jazdę zarówno dorosłym jak i dzieciom, a dodatkowo wyposażone są w banalnie proste systemy składania. Składaki skonstruowane zostały głównie z myślą o łatwym transporcie i przechowywaniu.
Dzisiejsze rowery składane to pojazdy o niewielkich kołach, najczęściej wielkości 16-20 cali, które można szybko złożyć do rozmiarów walizki. Składaki zyskują popularność w większych miastach, gdzie często wykorzystywane są jako pojazd służący do przejazdów z domu lub parkingu do miejsca pracy.
Rowery składane mogą być także świetnym środkiem transportu dla nieco starszych dzieci – przede wszystkim z uwagi na małe gabaryty są łatwe do przewożenia w bagażniku samochodu. Dzięki czemu łatwo dostarczyć je np. do szkoły lub zabrać na wakacje nawet gdy samochód rodziców nie jest wyposażony w odpowiedni bagażnik.
Spis treści
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu składaka?
Decyzja o wyborze konkretnego modelu roweru musi uwzględniać wiele istotnych czynników. Przede wszystkie ważne są: waga, rozmiar kół, osiągalna prędkość, wygoda jazdy, liczba biegów, rozmiar po złożeniu, sposób pakowania. Rowery mające koła o większej średnicy będą wygodniejsze (ponieważ gwarantują większą amortyzację) i szybsze. Jednak ich wymiary po złożeniu będą większe i jak się łatwo domyślić będą cięższe. Warto pamiętać, że większość rowerów składanych ma ograniczenia wagowe użytkownika ustalone przez producenta. Najczęściej granica ta wynosi 80-90 kg. Jeśli zostanie przekroczona, konstrukcja roweru może nie wytrzymać takiego przeciążenia.
Popularne modele składaków
Sklepy rowerowe oferują szeroką gamę rowerów składanych od tych z niższych przedziałów cenowych po maszyny, których ceny sięgają kilku tysięcy złotych. Cały czas można jeszcze dostać tradycyjne rowery z lat 80. jednak ich waga oraz parametry raczej nie spełniają oczekiwań dzisiejszych użytkowników. W sprzedaży dostępne są rower składane na 26 calowych kołach, które pozwalają na szybszą jazdę, ale są po złożeniu dość duże, a przy tym kosztowne. Klienci sklepów rowerowych często decydują się na rowery z aluminiową ramą i 20 lub 24 calowymi kołami. Taki rower zapewnia komfortową jazdę nawet na dystansie kilkudziesięciu kilometrów dziennie.
Dla kogo polecany jest ten typ rowerów?
Rowery składane to doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących porządek i oszczędność miejsca oraz ceniących sobie komfort i wygodę użytkowania. Nowoczesne składaki spełniają te same funkcje co rowery tradycyjne, dodatkowo mają możliwość błyskawicznego złożenia do rozmiarów podręcznego bagażu. Współczesne składaki dobrych marek są bardzo wydajne jeśli chodzi o ergonomię jazdy – mają odpowiednio dobrane przekładnie, dzięki którym są tak samo szybkie jak rowery na dużych kołach. Odpowiednia geometria sprawia, że jazda na nich jest wygodna i wydajna.
Rower składany to także dobra propozycja dla osób, które część drogi do pracy lub szkoły pokonują pociągiem, autobusem lub samochodem, a krótkie odcinki z dworca lub parkingu przejeżdżają na rowerze.
Zalety składaków
- mało miejsca, duża funkcjonalność
- łatwy transport i przechowywanie
- ergonomia jazdy
- niska waga
- prosta i bezawaryjna obsługa
- możliwość jazdy w miejskiej oraz rekreacyjnej
- uniwersalny sprzęt dla wszystkich rowerzystów
Składaki, które po latach zapomnienia wracają do łask cyklistów, to bez wątpienia ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy będą ich używać jako środek transportu do pracy lub szkoły. Świetnie sprawdzą się także na wakacjach w sytuacji, gdy nie możemy zabrać pełnowymiarowego roweru. Pomimo wszystkich zalet na pewno nie zastąpią klasycznej szosówki czy roweru górskiego.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.