Jak przygotować się do wiosennych oprysków

Rozpylacze sadownicze – czyli jak przygotować się na nadchodzące opryski

Za oknem panuje jesienna aura – mało kto zastanawia się nad uprawą roślin i tym co nas czeka wczesną wiosną. Jednak długie wieczory to idealny moment, żeby zastanowić się nad uzupełnieniem braków w naszych garażach, konserwacją lub wymianą sprzętów ogrodniczych na nowe. Warto w tym czasie sprawdzić swoje rozpylacze sadownicze.

Jak przygotować się do wiosennych oprysków? Jaki rodzaj rozpylacza sadowniczego wybrać? 

Pierwsze opryski należy wykonywać już na przełomie lutego i marca, także wbrew pozorom nie pozostało już dużo czasu. Od odpowiedniego nanoszenia preparatów, zależeć będzie jak nasze rośliny poradzą sobie z rozmaitymi zagrożeniami takimi jak grzyby, czy szkodniki. Kierując się doborem rozpylacza sadowniczego należy uwzględniać stosowaną dawkę cieczy, rodzaj zabiegu, sposób działania preparatu oraz warunki pogodowe.

Pośród rodzajów rozpylaczy możemy wyróżnić:

  • rozpylacze standardowe – są najbardziej uniwersalne, dzięki czemu można stosować je przy zabiegach związanych ze zwalczaniem chwastów, szkodników, czy też chorób. Ich budowa pozwala na równomierne pokrycie powierzchni rośliny co przekłada się na wysoką skuteczność urządzenia. Są to popularniejsze rozpylacze sadownicze.
  • rozpylacze płaskostrumieniowe – tworzą symetryczny lub asymetryczny płaski strumień cieczy o eliptycznym przekroju, są stosowane głównie w opryskach polowych,
  • rozpylacze antyznoszeniowe – dzięki dodatkowej dyszy niwelują małe krople, podatne na znoszenie, tym samym sprawiając, że zabieg chemiczny jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla środowiska. Stosuje się te rozpylacze sadownicze głównie w miejscach gdzie często może dochodzić do znoszenia kropel przez wiatr.
  • rozpylacze eżektorowe (dysza wachlarzowa) – stosowane są w mniej korzystnych warunkach atmosferycznych tj. silny wiatr, niska wilgotność powietrza, czy wysoka temperatura. Pozwala to na terminowe zabiegi związane z ochroną roślin, bez względu na panującą pogodę,
  • rozpylacze dwustrumieniowe – idealnie spisują się w zabiegach wymagających dokładnego pokrycia roślin opryskiem drobnokroplistym. 

Czym powinniśmy się kierować wybierając rozpylacz sadowniczy? 

Przede wszystkim wybierając rozpylacze sadownicze powinniśmy się kierować rodzajem zwalczanego problemu, sposobem działania środka, a także warunkami atmosferycznymi. 

Kompletując zestaw do walki ze szkodnikami, należy pamiętać także o zakupie zbrojonego węża do opryskiwacza. Specjalny skład duszy węża gwarantuje odporność na działanie nawet najsilniejszych związków chemicznych, dając komfort pracy i ograniczając wyciek trujących cieczy do środowiska. 

Pełną gamę produktów niezbędnych przy opryskiwaniu roślin i wiele więcej oferuje sklep Agroplast: www.agroplast.pl

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *