Rozwód czy separacja - jaką decyzję podjąć, gdy małżeństwo się rozpada?

Rozwód czy separacja – którą opcję wybrać?

Osoby, które rozważają rozwód lub separacją powinny być świadome konsekwencji obu opcji i tego w jaki sposób wpłyną one na przyszłość. Oba zagadnienia należą do dziedziny prawa rodzinnego, dlatego w podjęciu ostatecznej decyzji może pomóc nam prawnik. Co warto wiedzieć na ten temat i o jakie są główne różnice między obiema możliwościami?

Rozwód – trwałe rozwiązanie małżeństwa

Rozwód to ostateczne rozwiązanie związku małżeńskiego, które ma charakter trwały. Następuje na wniosek jednego lub obu małżonków i wymaga orzeczenia sądu. Co za tym idzie, taka decyzja pociąga za sobą określone skutki prawne, a rozwodnicy mają możliwość ponownego zawarcia związku małżeńskiego z innymi osobami. Na rozwód najczęściej decydują się osoby, które chcą zerwać wszystkie więzi z partnerem lub partnerką i nie wyobrażają sobie dalszego wspólnego życia. Ta decyzja jest najlepszym wyborem również wtedy, gdy jedna ze stron chce związać się z inną osobą.

Należy zaznaczyć, że postępowanie rozwodowe trwa znacznie dłużej niż proces separacji, o czym powinien poinformować nas prawnik. Całość ulega wydłużeniu zwłaszcza jeśli sąd ma orzec o winie. Kolejną różnicą są większe koszty postępowania. Opłata stała wynosi 600 zł, zaś opłata od wniosku o podział majątku 1000 zł. Jedynym sposobem na obniżenie tych kwot jest dogadanie się z drugą stroną i przedstawienie podziału majątku. Wtedy opłata wyniesie 300 zł.

Separacja – zawieszenie praw i obowiązków małżonków

Osoby, które zdecydują się na separację w praktyce cały czas pozostają w związku małżeńskim, a rozstanie ma charakter czasowy. Co za tym idzie, ostateczna decyzja o rozstaniu stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Nie można zatem wejść w związek małżeński z inną osobą. Separacja może zostać zniesiona w dowolnym momencie. Jeśli chodzi o jej koszty, są one dużo mniejsze. Gdy wniosek jest złożony jako wspólna decyzja, a para nie ma małoletnich dzieci, płaci się tylko 100 zł. Należy zaznaczyć, że separacja może zostać uzyskana nawet jeśli godzi się na nią tylko jeden małżonek. W przypadku rozwodu, konieczna jest obopólna zgoda.

Zapraszam: prawnik Lębork

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *