Hydraulik przy grzejniku

Sprawdź, czy twoje kaloryfery nie są zapowietrzone

Niedługo sezon grzewczy. Aby kaloryfer spełniał swoją rolę, musi być odpowietrzony. Kaloryfery można odpowietrzać samodzielnie, a jak to zrobić, podpowiadamy.

hydraulik-przy-grzejniku
Sprawdź, czy twoje kaloryfery nie są zapowietrzone? Zima coraz bliżej!

Odpowietrzanie kaloryferów nie jest skomplikowaną czynnością. Możesz ją wykonać samodzielnie, niekoniecznie wzywając hydraulika . Aby jednak przygotować się do tej pracy, należy znać zasady odpowietrzania grzejników, tak aby w trakcie pracy nie zalać mieszkania i nie uszkodzić instalacji grzewczej.

Zapowietrzony grzejnik, sprawdź objawy

Kiedy poznać, że grzejnik jest zapowietrzony? Otóż zapowietrzone grzejniki poznasz po szeregu objawów. Charakterystyczne bulgotanie z wnętrza kaloryfera, wychłodzenie na całej powierzchni lub w jego części. Nie należy zwlekać z odpowietrzaniem kaloryfera, ponieważ zgromadzone wewnątrz powietrze, nie usunięte w porę, powoduje rdzewienie poszczególnych elementów, a długotrwałe zapowietrzanie grzejników grozi trwałym ich uszkodzeniem A wówczas, odpowietrzanie nie wystarczy, konieczna będzie wymiana, co wiąże się ze zdecydowanie większymi kosztami. Odpowietrzenie grzejnika, bez względu na typ, odbywa się na podobnej zasadzie. Warto jednak poznać konstrukcję grzejnika z którym mamy do czynienia, również między grzejnikami poszczególnych producentów istnieją niewielkie różnice konstrukcyjne, co może utrudniać prawidłowe usunięcie powietrza.

Ręczne lub automatyczne odpowietrzniki

Nowoczesne grzejniki wyposażone są w ręczne lub automatyczne odpowietrzniki. Ręczny zawór odpowietrzający jest montowany na stałe, w zewnętrznej części grzejnika. Od konstrukcji tzw grzybka zależy sposób odpowietrzania grzejnika. Niekiedy do odpowietrzania potrzebny jest specjalny klucz lub śrubokręt, niekiedy wystarczy grzybek przekręcić ręcznie. Z kolei zawory automatyczne mogą mieć bardzo różną konstrukcję, ale zupełnie nie wymagają interwencji człowieka. System automatyczny sam wydala powietrze zalegające w grzejniku. To bardzo komfortowe rozwiązanie, bardzo ułatwiające użytkowanie instalacji centralnego ogrzewania, ale niestety, zawory automatyczne bywają zawodne. Dlatego wielu dobrych hydraulików zaleca jednak stosowanie zaworów ręcznych, jako rozwiązania bardziej trwałego i nie mniej skutecznego.

Przyczyny zapowietrzania się kaloryferów

Niewłaściwe napełnienie instalacji centralnego ogrzewania jest najczęstszą przyczyną odpowietrzania grzejników. Napełniając instalację centralnego ogrzewania wodą z wodociągów, należy liczyć się z tym, że znajdują się w niej małe pęcherzyki powietrza, które zbierają się górnej części instalacji. Naturalnym zjawiskiem jest też dyfuzja, gdzie powietrze przedostaje się do grzejników przez rury z tworzyw sztucznych.

Przygotuj się do odpowietrzania kaloryferów

Odpowietrzanie zacznij od przygotowania rzeczy, które będą ci potrzebne. Czyli śrubokręt lub kluczy, który znajdował się w zestawie z zakupionymi grzejnikami. W przypadku zaworów ręcznych będziesz potrzebował wiaderko lub miskę, do których spłynie woda. Podczas odpowietrzania instalacja powinna być wychłodzona, a odpowietrzanie grzejników z ciepłą wodą jest mało efektywne. Aby wychłodzić kaloryfer, po prostu odetnij go zawodem od reszty instalacji. Warto przed odpowietrzaniem zwiększyć ciśnienie wody w instalacji c.o. do 1,3 atmosfery, co powoduje wypieranie powietrza w górę.

Zapowietrzanie grzejników jest procesem naturalnym, ale każdy może odpowietrzyć swój kaloryfer. O ile w przypadku zaworów automatycznych nie musisz nic robić, bo grzejnik sam się odpowietrzy, o tyle grzejniki wyposażone w zawory ręczne można szybko wykonać samodzielnie. Można jednak poprosić hydraulika o odpowietrzenie instalacji hydraulicznej, sprawdzenie ciśnienia instalacji, tak, aby mieć pewność, że zimą nie dokuczy nam brak ogrzewania w domu.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował instalator, hydraulik Jerzy Hojda z Warszawy.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.