Jak sprawdzić, czy miód nie jest oszukany?

Miód to bardzo cenna substancja, którą w naturalny sposób produkują tylko pszczoły. Ceny miodu wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za litrowy słój. Dlatego zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy chcą na „chrzczonym” miodzie zarobić nieco więcej. Jak zatem sprawdzić, czy miód nie jest oszukany?

Sprawdź, czy miód nie jest oszukany!

1. Litrowy słój prawdziwego miodu powinien ważyć ok. 1,4 kg (litr miodu)

2. Miód z dużym dodatkiem cukru będzie szybko rozpuszczał się w wodzie

Naturalny, prawdziwy miód po wlaniu do naczynia z wodą utworzy górkę na dnie i będzie długo mieszał się z wodą

3. Miód z dodatkiem syropu ziemniaczanego nie będzie krystalizował

Aby sprawdzić, czy miód nie ma w sobie syropu ziemniaczanego wystarczy w niewielkim naczyniu zmieszać miód z wodą i dodać amoniak. Jeżeli wytrąci się brunatny osad, oznacza to, że miód jest z domieszką syropu ziemniaczanego.

4. Miód z dodatkiem melasy

Jeżeli miód jest „wzbogacony” melasą wystarczy w kieliszku zmieszać miód z wodą i dodać do niego 10 % roztworu azotanu srebra (można kupić w internecie lub sklepach z odczynnikami chemicznymi). Jeżeli po reakcji wytrąci się biały proszek oznacza to, że nasz miodek zawiera także melasę.

5. Miód z dodatkiem mąki lub mąki ziemniaczanej

Aby wykluczyć mąkę ziemniaczaną wystarczy do wodnego roztworu miodu dodać kroplę jodyny. Zmiana barwy na niebieską lub czarną, to znak że miód jest podrobiony mąką.

Na gęstość miodu, poza zawartością wody, wpływa także temperatura. Im wyższa zawartość wody i wyższa temperatura, tym miód będzie rzadszy. Jednak ostatecznie każdy prawdziwy miód ulegnie krystalizacji. Jeżeli miód masz już kilkanaście miesięcy i wciąż jest płynny, to z pewnością nie jest to w pełni naturalny produkt!

Zobacz także, jak rozpoznać naturalny miód

Na podstawie książki Ireny Gumowskiej “Czy wiesz co jesz?”

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.