Czy stres ma wpływ na zachorowanie na chorobę Alzheimera?

Stres a choroba Alzheimera: czy istnieje powiązanie?

Czy wiesz, że z chorobą Alzheimera zmaga się nawet 21 mln osób na świecie? Ta podstępna choroba, która stopniowo ogranicza funkcjonowanie intelektualne chorego – „zabiera” pamięć, zdolność prowadzenia rozmowy czy wykonywania prostych czynności. Co jednak sprawia, że się rozwija? Czy wpływ na to ma stres? Wyjaśniamy.

Alzheimer: co to za choroba?

Alzheimer to choroba zwyrodnieniowa mózgu. Kiedy w mózgu zaczynają odkładać się białka o niewłaściwej strukturze (beta-amyloid i białko tau), następuje stopniowe wymieranie komórek nerwowych. W efekcie dochodzi do pojawiania się i pogłębiania zaburzeń poznawczych – w tym do otępienia, problemów z pamięcią, zaburzeń wzrokowo-przestrzennych, a także obniżenia nastroju[1].

U podłoża jej rozwoju stoją bardzo różnorodne czynniki. Są to m.in.:

 • podłoże genetyczne (rodzinne występowanie nawet w 5% przypadków);
 • wiek – im starszy pacjent, tym większe ryzyko degeneracji komórek nerwowych w mózgu (alzheimer występuje u 37-40 os./1000 w przedziale wiekowym 85-89 l.);
 • płeć (większe ryzyko dla kobiet);
 • choroby towarzyszące, np. cukrzyca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze[2].

Znaczenie mają też czynniki społeczne – np. samotność, niski poziom kontaktów społecznych czy niewielka aktywność fizyczna.

Schorzenie często rozwija się bardzo podstępnie i początkowo nie daje wyraźniejszych symptomów – ot, okazjonalne zapomnienie, gdzie się coś odłożyło, problem z przywołaniem właściwego słowa czy tracenie wątku po kilku zdaniach. Z czasem, na drugim etapie, pojawiają się zaburzenia poznawcze, agresja słowna, poważniejsze problemy z pamięcią tymczasową, a nawet problemy z jedzeniem czy kąpielą. W ostatnim stadium chory może nawet zupełnie stracić „kontakt z rzeczywistością”[3]. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zareagowanie na pierwsze niepokojące sygnały.

Alzheimer a stres: czy występuje związek?

W ostatnich latach pojawiły się badania wskazujące na to, że na rozwój alzheimera może wpływać także przewlekły stres. Dzieje się tak dlatego, że:

 • mechanizm, który zachodzi w mózgu przy długotrwałym stresie działa poprzez oś HPA, czyli podwzgórze, przysadka, nadnercza, co może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera;
 • przewlekły stres może zmieniać sposób, w jaki funkcjonują w mózgu komórki odpornościowe oraz zwiększać stan zapalny – to w efekcie może prowadzić do neurodegeneracji;
 • u pacjentów z alzheimerem często obserwuje się podwyższony poziom kortyzolu, a zatem hormonu stresu.[4]

Dlatego pojawia się hipoteza, że stres jest czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju tego poważnego schorzenia. A to kolejny powód, dla którego warto zadbać o kontrolę nad tą odpowiedzią organizmu.

Zanim nadejdzie alzheimer – profilaktyka ma znaczenie!

Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia alzheimera? Chociaż nie na wszystko masz wpływ, są rzeczy, o które możesz zadbać z myślą o sprawnym umyśle w jesieni życia.

Postaraj się zredukować stres

Żyjesz w pośpiechu i ciągle zmagasz się z presją? Jak już wiesz, może to wpływać niekorzystnie na pracę Twojego umysłu. Co zrobić, żeby zredukować poziom stresu? Pomóc mogą np.:

 • medytacja i ćwiczenia oddechowe;
 • zwolnienie tempa życia, na tyle, na ile jest to możliwe;
 • poprawa jakości snu;
 • w miarę możliwości: pozbycie się czynników wywołujących stres.

Zadbaj o zdrową dietę

Upewnij się przede wszystkim, że jest ona bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, a w szczególności w DHA[5]. Ten składnik przyczynia się on do utrzymania prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz prawidłowego widzenia. Korzystne działanie występuje w przypadku dziennego spożycia 250 mg tej substancji w połączeniu ze zdrowym trybem życia oraz zbilansowaną i zróżnicowaną dietą[6]. Jego źródłem są np. tłuste ryby morskie. O DHA została też wzbogacona margaryna Optima Neuro.

Postaraj się o „gimnastykę umysłu”

Rozwiązuj krzyżówki. Prowadź długie rozmowy na tematy, które stanowią wyzwanie. Czytaj książki. Graj w szachy. Ucz się języka obcego. Jest wiele sposobów na to, aby zapewnić umysłowi odpowiedni poziom stymulacji. Dobierz ten odpowiedni dla siebie!

Kilka prostych zmian w codziennym życiu może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia alzheimera i – ogólniej – poprawić jakość Twojego życia. Zadbaj o siebie!

Przypisy:

[1] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[2] J.w.

[3] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[4] https://www.termedia.pl/neurologia/Choroba-Alzheimera-i-hipoteza-dwoch-uderzen,43020.html

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194938,dieta-w-chorobie-alzheimera

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/3840

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *