Sukulenty w ogrodzie - rojniki i rozchodniki

Sukulenty w ogrodzie – piękne rośliny dla początkujących, które kochają słońce

Sukulenty to rośliny mało wymagające w hodowli. Nadają się do słonecznych, jasnych i suchych miejsc. Do ogrodów najlepiej sprawdzą się gatunki rojników i rozchodników. Jak dbać o sukulenty i kaktusy w ogrodzie? Jaką ziemię wybrać, jak pielęgnować i rozmnażać te gatunki roślin? Poradzimy, jak uprawiać sukulenty w ogrodzie.

Rodzaje sukulentów

Nazwa sukulent pochodzi od łacińskich słów sucus oznacza sok oraz succulentus – soczysty. To szeroka kategoria wszystkich gatunków roślin, należących do gruboszowatych, które magazynują wodę w tkankach. Najpopularniejsze i flagowe sukulenty to oczywiście kaktusy. Za sprawą niskiego zapotrzebowania na wodę i możliwość przetrwania w najbardziej ekstremalnych warunkach mogą być hodowane nawet przez niezbyt wprawione w pielęgnacji roślin ręce.

Kaktusy i sukulenty

Najprostsza zasada jest następująca: wszystkie kaktusy to sukulenty, ale nie wszystkie sukulenty to kaktusy. Bez względu na to, czy roślina należy do rodziny kaktusów, czy szerszej grupy sukulentów, to pielęgnacja jest bardzo podobna. Sukulenty nie są wymagające, nie potrzebują częstego podlewania. Jedyny pielęgnacyjny grzech, jaki może popełnić jego posiadacz, to przelanie, co może spowodować gnicie korzeni rośliny. 

Najbardziej podstawowy podział sukulentów to:

  • sukulenty liściowe,
  • sukulenty korzeniowe,
  • sukulenty pędowe – do tej kategorii zaliczane są kaktusy.

Najpopularniejsze rodzaje sukulentów to: wilczomlecz, aloes, agawa i grubosz

Sukulenty do ogrodu

Pielęgnacja sukulentów w ogrodzie jest trochę inna niż w przypadku hodowania tych gatunków w domu. Po pierwsze: podłoże nie może być bardzo wilgotne. Dlaczego? Sukulenty mają specyficzną budowę, najlepiej dla ich systemu korzeniowego sprawdza się podłoże mocno przepuszczające, gwarantujące szybki odpływ wody. Sukulenty potrzebują niewiele wody oraz dużo światła, należy zadbać o to, żeby nie zabrakło żadnego z tych czynników. Mało który gatunek sukulentów dobrze żyje w zacienionym miejscu, więc lepiej wybierać stanowiska nasłonecznione, nawet mocno. 

Sukulenty wsadzone do ziemi powinny bez problemu przetrwać zimę, hodowane w doniczce w najchłodniejsze dni w roku najlepiej przykryć agrowłókniną ogrodniczą. 

Jakie gatunki sukulentów sprawdzą się najlepiej w ogrodzie? 

Praktycznie wszystkie – grupuj je kolorami, gatunkami lub zapotrzebowaniem na wodę i słońce. Istnieje kilka rodzajów sukulentów, które najlepiej nadają się do ogrodu – są to przede wszystkim rojniki i rozchodniki

Podczas sadzenia w donicach pamiętaj o tym, że na dnie muszą być otwory odprowadzające wodę, a pierwszą, najniższą warstwą powinien być keramzyt. Dzięki niej ziemia będzie spulchniona, co pozytywnie wpłynie na nawodnienie i oddychanie systemu korzeniowego sukulentów. Dobry drenaż to podstawa w przypadku sadzenia sukulentów w donicach. Kolejną warstwą powinna być ziemia wymieszana z piaskiem, najlepiej w proporcji 1:1. Inna opcja to torf (zamiast ziemi) pomieszany ze żwirem (zamiast piasku). 

Sukulenty na skalniak

Które sukulenty nadają się najbardziej do ogrodu typu skalniak? Wspomniane już rośliny z rodzajów rojniki (Sempervivum) i rozchodniki (Sedum). Dlaczego? Rośliny z rodzajów Sempervivum oraz Sedum to jedyne gatunki sukulentów, które rosną w polskiej florze. Do skalniaka idealnie sprawdzą się również sukulenty płożące – na przykład astenia sercolistna lub starzec. 

Rojnik - roślina idealna na skalniak. Kocha słońce i nie wymaga pielęgnacji
Rojnik – roślina idealna na skalniak. Kocha słońce i nie wymaga pielęgnacji

Sukulenty w ogrodzie – uprawa

Uprawa sukulentów nie jest skomplikowana lub czasochłonna. Rośliny należące do tej kategorii nie wymagają częstego podlewania. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie miejsce – mocno nasłonecznione oraz odpowiedni rodzaj podłoża, a sukulenty odwdzięczą się szybkim wzrostem i efektownym wyglądem. 

Ziemia do sukulentów

Są dwie opcje – kupno gotowej ziemi do kaktusów i sukulentów lub zrobienie jej samodzielnie przy pomocy kilku składników. Sklepowe, gotowe mieszanki nie są idealne, możesz je połączyć ze żwirem, keramzytem lub piaskiem. Chcesz skorzystać z drugiej opcji? Jeden z przepisów na ziemię wykonaną samodzielnie to pomieszanie następujących składników: ziemi ogrodowej, keramzytu, styropianu, piasku, żwiru oraz rozdrobnionej cegły. Pomieszaj składniki w proporcji: jedna część ziemi i dwie mieszanki powyższych składników (wybierz 2-3 z listy lub wszystkie wymienione, jeśli masz je pod ręką). 

Sukulenty – rozmnażanie

Rozmnażanie sukulentów jest banalnie proste – wystarczy odciąć kawałek płożącej gałęzi lub nawet samego liścia sukulentu i włożyć do wilgotnej ziemi. Fragment szybko wypuści korzenie. Inna, bardziej czasochłonna opcja, to pozostawienie liści w suchym i nasłonecznionym parapecie –  po około 2 tygodniach z liści powinny zacząć wyrastać baby succulents. Liść, z którego wyrastają mniejsze, wysycha i obumiera. Kiedy miniaturowe sukulenty zaczną wypuszczać korzenie, to znak, że czas je przesadzić do ziemi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *