Kieliszki z szampanem

Szampan czy wina musujące?

Wina musujące to coś co kojarzy się ze świętowaniem. Mówimy, że za sukces pijemy lampkę szampana. Istotnie tak jest, jednak ilekroć podnosimy w górę kieliszki to podnosimy… wina musujące.

Wina musujące to coś co kojarzy się ze świętowaniem. Mówimy, że za sukces pijemy lampkę szampana. Istotnie tak jest, jednak ilekroć podnosimy w górę kieliszki to podnosimy… wina musujące. Kiedy możemy mówić o trunku, że jest szampanem, a kiedy że jest winem musującym? Przeczytaj i sprawdź.

Butelki szampana w kubełku z lodem
Schłodzone butelki szampana

Szampan – kiedy, jak i co?

Aby dany trunek można było nazwać szampanem, muszą być określone warunki. Prawdziwy szampan to taki, który:

  • Wyprodukowany jest wyłącznie z trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier.
  • Nie jest sztucznie nasycony dwutlenkiem w
  • Jest wyprodukowany we Francji na 
  • ęgla.
  • Przechodzi proces podwójnej fermentacji w butelce (druga to naturalny proces).
  • Kosztuje dość sporo.terenie Szampanii.

Tylko i wyłącznie wówczas możemy nazwać trunek szampanem, jeśli spełni on te powyższe warunki. Inaczej mamy do czynienia z winem musującym, które nie musi znacznie różnić się zarówno smakiem, jak i sposobem wytworzenia. Wino może powstać dokładnie tak samo jak szampan, jedynie na innym terenie i wówczas, nie nazywać się będzie ono szampanem.  

Wina musujące z różnych krajów

Są tańszą, jednak równie smaczną propozycją, która może być doskonałym zamiennikiem szampana. Wina musujące pochodzące z różnych krajów, które warto kupić:

  • Hiszpania – Cava,
  • Włochy – Franciacorta, Trento DOC, Oltrepò Pavese Metodo Classico i Asti.
  • Portugalia, Argentyna – Espumante,
  • Republika Południowej Afryki – Cap Classique,

Kiedy podajemy wina musujące lub szampana?

Tego rodzaju trunki podajemy podczas celebrowania chwili. Na weselach, urodzinach, imieninach, z okazji sukcesów lub wygranej. Warto wówczas zadbać o odpowiednią temperaturę napoju, by smakował idealnie. Możemy zdecydować się na podanie go na przykład na stół w specjalnych kubełkach z lodem, by nie ocieplił się temperaturą pokojowa.

Sprawdź, co to jest wine pairing

Zarówno wino musujące, jak i szampan to napoje, które podajemy do deserów lub owoców morza. Doskonale smakują z torami o aromatach i smakach owoców. Warto wybrać te wypełnienie posiłków zamiast wina białego, ponieważ jest to bardziej elegancka propozycja podania i zapewnienia wrażeń podczas uroczystych kolacji.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.