Dom spokojnej starości

Trudność adaptacyjna w domach spokojnej starości

Każdy człowiek ma wewnętrzną potrzebę bycia zakorzenionym. Najczęściej sprawia ona trudności w podeszłym wieku, w sytuacji wymagającej zmiany miejsca zamieszkania. Wiele osób zmagających się z licznymi schorzeniami wieku starczego przeprowadza się do prywatnych domów opieki. Wówczas pojawiają się trudności adaptacyjne, z którymi trudno sobie poradzić nawet w najlepszych placówkach. Jak można pomóc osobie starszej?

Przygotowanie do przeprowadzki

Trudności adaptacyjne pojawiające się na etapie zmiany miejsca zamieszkania często są wynikiem niewłaściwego przygotowania do przeprowadzki. Należy pamiętać, że w przypadku seniorów jest to prawdziwa, a często i jedna z najważniejszych życiowych rewolucji. Co więcej, problem ten dotyczy nie tylko osób, które decydują się na zamieszkanie w domu seniora w wyniku licznych sugestii bliskich, ale też tych, którzy samodzielnie podjęli taką decyzję. – “W każdej z tych sytuacji trudność wiąże się z koniecznością odnalezienia swojego miejsca w innym, nieznanym dotychczas otoczeniu obcych osób” – wyjaśnia ekspert z Prywatnego Domu Seniora – Harmonia.

To właśnie dlatego kluczową rolę odgrywa przygotowanie. Warto zadbać, by jeszcze przed ostatecznym zamieszkaniem w nowym miejscu senior czuł się tam komfortowo i w pełni swobodne. W wielu obiektach jest możliwe skorzystanie z opcji tzw. wizyt adaptacyjnych bądź też drzwi otwartych. Należy zadbać nie tylko o poznanie otoczenia, ale też zasad, którymi kierują się osoby sprawujące opiekę nad mieszkańcami. Kluczową rolę mogą odgrywać także ważne rzeczy, będące pamiątkami dotychczasowego życia – mogą to być zdjęcia, książki, ulubiony koc czy poduszka.

Wsparcie w pierwszym okresie zmian

Zmiana miejsca zamieszkania to poważne wydarzenie, które może być kłopotliwe nie tylko dla osoby starszej, ale też młodej. Każdy potrzebuje czasu, który pozwoli mu zaadaptować się w nowym środowisku, poczuć bezpiecznie, komfortowo i spokojnie. Zdecydowanie nie należy oczekiwać, że już kolejnego dnia po przeprowadzce senior będzie czuł się w domu opieki dokładnie tak samo dobrze, jak w swoim dotychczasowym lokum.

Najważniejszą rolę po zmianie miejsca zamieszkania odgrywa wsparcie bliskich, które należy zapewnić nie tylko w pierwszych dniach, ale też tygodniach. Warto zadbać o wzmożony kontakt – pomocne będą nie tylko rozmowy telefoniczne, ale przede wszystkim częste odwiedziny, które sprawią, że senior nie poczuje się odtrącony. Oczywiście pracownicy tego typu placówek zapewniają im szczególną uwagę i organizują proces adaptacyjny, jednak ważne jest zapewnienie poczucia, że pensjonariusz nie został sam. W trudniejszych sytuacjach nieocenione może okazać się także wsparcie psychologa, który pozwoli przejść osobie starszej ten trudny czas, zrozumieć sytuację i zachodzące zmiany.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *