Jak umiejętnie odnawiać meble drewniane?

Wielu z nas posiada w mieszkaniu meble starej daty, które pomimo zaawansowanego wieku mają potencjał, by pięknie prezentować się w mieszkaniu. Jednak meble drewniane nie są w pełni odporne na upływ czasu. Jeżeli kupiliśmy meble drewniane i chcemy być przygotowani na ewentualną późniejszą renowację lub posiadamy takie meble i chcemy przywrócić im dawną świetność, ten poradnik na pewno okaże się niezwykle przydatny.

Jak odnowić drewniane meble
Jak odnowić meble drewniane

Rodzaje powłok drewnianych

Przy renowacji mebli drewnianych starszej daty konieczne jest nałożenie nowej powłoki, jednak zanim to zrobimy, najpierw trzeba będzie odpowiednio przygotować starą oraz ocenić jej stan i rodzaj. Istnieją dwa najczęściej spotykane rodzaje powłok mebli drewnianych:

  • politura – bardzo trudna w samodzielnej renowacji; zazwyczaj cechują się nią jedynie antyki – tym bardziej znaczy to, że jej renowację należy powierzyć specjaliście
  • lakier – powłoka, którą można samodzielnie odnawiać bez większych kłopotów

Usuwanie starej powłoki i nakładanie nowej

Jeżeli nasze meble mają lakierowe podłoże, można spokojnie zabierać się do ich odnawiania! Sprawa jednak nie jest wcale tak łatwa. Aby rozpoznać warstwę, będzie trzeba wykonać test za pomocą kawałka waty i odrobiny czystego spirytusu. Warto przy tym pamiętać, że test może w pewnym stopniu uszkodzić warstwę, dlatego należy wykonać go w miejscu, gdzie uszkodzenie nie będzie na co dzień łatwo widoczne. Jeżeli wata ze spirytusem pozostanie czysta w kontakcie z meblem (lub jedynie zabarwi się na szaro brudem), mebel pokryty jest lakierem, jeżeli natomiast na wacie pozostanie ślad koloru mebla, znaczy to że pokryty jest politurą.

Stare powłoki można usuwać na dwa sposoby:

  • mechanicznie – z użyciem szlifierki lub papieru ściernego
  • chemicznie – z użyciem specjalnie przeznaczonego do tego preparatu

Należy przy tym pamiętać o tym, że nowa powłoka nie może być półprzeźroczysta. Niezależnie od tego, jak bardzo byśmy się nie stali nie usuwać starej farby, zawsze pozostaną po niej mniejsze lub większe pozostałości.

Aby być pewnym, że po renowacji meble rzeczywiście bardzo korzystnie się prezentować, trzeba będzie je odpowiednio przygotować. Dlatego następnym etapem będzie oczyszczenie powierzchni z pyłu za pomocą zwilżonej szczoteczki. Powierzchnia czysta i oszlifowana będzie gotowa na to, by nałożyć na nią nową, piękną powłokę! Dla skutecznej konserwacji powierzchni trzeba będzie ją również pokryć zabezpieczającym preparatem, który pozwoli dobrze chronić drewno – tak, by niedługo nie stała się potrzebna kolejna renowacja lub nawet wymiana mebla na nowy.

Drewno wciąż nie wychodzi z mody

Pomimo wprowadzenia licznych nowoczesnych materiałów, drewno pozostaje prawdziwym evergreenem jeśli chodzi o produkcję mebli. Pomimo tego, co zostało opisane powyżej, jest to materiał cechujący się dużą wytrzymałością, chociaż jak każdy inny może ulec uszkodzeniom, szczególnie jeżeli przez długi czas jest wystawiany na wywołujące je czynniki. Jednak mądrze przeprowadzona renowacja może sprawić, że drewniane meble nabiorą zupełnie nowego blasku i znowu będą zachwycać swoim klasycznym urokiem.

Dziękujemy sklepowi internetowi albmart.pl za pomoc w przygotowaniu artykułu.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.