Jak uprawiać zioła w ogródku?

Uprawa ziół w przydomowym ogródku to marzenie wielu osób. Jak się okazuje uprawa w gruncie tych aromatycznych roślin wcale nie jest trudna, a lista gatunków, które można mieć w zasięgu ręki jest całkiem długa. Świeże zioła świetnie nadają się jako dodatek do sałatek, zup, sosów, a także napojów – ciepłych i zimnych. Sprawdź, jak uprawiać zioła w ogródku.

Zioła w ogródku? To proste i bardzo przyjemne

Jak uprawiać zioła w przydomowym ogrodzie?

Uprawa ziół w przydomowym ogródku to niezwykła przyjemność, która służy nie tylko miłośnikom wyszukanych smaków, ale także osobom które lubią mieć kontrolę nad wszystkim, co jedzą. Żeby osiągnąć sukces we własnej hodowli aromatycznych przypraw, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Aby zioła, szczególnie te pochodzące z południa Europy, miały odpowiednie warunki wegetacji warto sadzić je w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów, ale z dobrym nasłonecznieniem. Z reguły rośliny preferują gleby pulchne i żyzne. Ziemia powinna być przepuszczalna, szybko się nagrzewać i być dostatecznie bogata w składniki organiczne. W przypadku, gdy gleba jest ciężka – przy użyciu piasku lub żwiru możemy zmienić jej strukturę.

Jeśli chcemy w swoim przydomowym ogródku uprawiać rośliny ciepłolubne, jak bazylia, kolendra, lawenda, majeranek, melisa czy też tymianek musimy mieć na uwadze swobodny dostęp do słońca.

Najlepiej, aby nasz ogródek znajdował się przy południowej stronie budynku – nagrzanie ścian dodatkowo będzie stymulowało wzrost roślin ciepłolubnych. W celu ochrony przed ewentualnym wiatrem można zastosować żywopłot w postaci słonecznika, kukurydzy, ale również drzew i krzewów.

Melisa – idealna roślina do uprawy w naszym ogrodzie

Zioła w ogródku: oto lista zielonych przypraw, które z powodzeniem można uprawiać w ogrodzie:

Bazylia

Bazylia to roślina roczna o silnym, korzennym zapachu. Znana przede wszystkim z kuchni włoskiej. Zbiera się całe rośliny, suszy i sproszkowane przechowuje w szczelnych pojemnikach. Bazylia używana jest do sosów, warzyw, pasztetów oraz kiszenia ogórków.

Cząber

Cząber to roślina jednoroczna, jednak kto raz ją posieje będzie cieszył się nią przez lata, gdyż bardzo łatwo się rozplenia. Cząber zbiera się w czasie kwitnienia, suszy i używa jako przyprawy do mięs (np. kurczak) i ryb oraz warzyw – szczególnie dobrze smakuje z fasolą.

Czarnuszka

Czarnuszka to jednoroczna roślina, która ozdobi ogród pięknymi, niebieskimi kwiatami. Jako przyprawa wykorzystywane są nasiona, które używane są głownie do wypieków takich jak chleby i bułki.

Estragon

Estragon to ziele, które zimą można używać w postaci suszu, jednak najlepszy jest świeży – prosto z grządki. Na świeżych pędach estragonu przyrządza się słynny ocet estragonowy. Dodaje się go także do musztard, marynat, korniszonów i sałatek.  We Francji dodaje się go do słynnego sosu Bearnaise.

Lubczyk

Lubczyk to tzw. Maggi z ogródka. Używa się go jako przyprawy do zup, sosów, jajecznicy. Wieloletnia roślina jest duża, może osiągnąć nawet 1,5 wysokości. Jako przyprawy używa się liści lubczyku.

Majeranek

Majeranek to roślina wieloletnia, choć często traktowany jest roślina jednoroczna. Zbiera się całe ziele, suszy i miele na proszek. Majeranek świetnie pasuje do ziemniaków, grochu, fasoli Jaś, wieprzowiny, gęsiny, kaczki, pasztetów. Dodatkowo majeranek pobudza apetyt.

Melisa

Melisa jest rośliną trwałą. Jej liście, o mocnym cytrynowym zapachu, zbiera się dwa razy w sezonie – w czerwcu oraz jesienią. Suszone listki melisy używa się do sałatek, korniszonów i surówek. Melisa, w postaci naparów lub wyciągów, stosowana jest przy bezsenności i zdenerwowaniu.

Mięta pieprzowa, truskawkowa, grejpfrutowa

Mięta w naszych kuchniach nie jest jeszcze powszechnie stosowana, ale coraz częściej pojawia się jako dodatek w sałatkach. W Europie Zachodniej istnieją dania, które nie mogą obyć się bez dużej ilości mięty. W Anglii baranina nie obejdzie bez sosu miętowego – przyrządzanego z suszonej mięty z odrobiną wody. Mięta od dawna stosowana jest przy problemach żołądkowych, dlatego warto mieć herbatkę miętową w domowej apteczce.

Rozmaryn

Rozmaryn to trwała, zimozielona roślina, której zapach trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Niestety rozmaryn pochodzi z południa Europy, dlatego nie jest odporny na mrozy. Suszone, sproszkowane listki rozmarynu dodaje się do mięs (szczególnie dziczyzny), ryb oraz pomidorów. Rozmaryn ma także właściwości odstraszania komarów, dlatego warto mieć go w ogrodzie.

Tymianek

Tymianek to piękna, wieloletnia roślina, kwitnąca na niebiesko. Do suszenia zbiera się całe łodygi, a następnie suszy i proszkuje. Tymianek świetnie podkreśla smak mięs, zup i sosów. Uważa się, że przyspiesza spalanie tłuszczu i trawienie białka, czyli ma właściwości odchudzające. Z tymianku przygotowywane są także syropy przeciwkaszlowe.