To, co powszechnie nazywa się witaminą D, to nic innego jak grupa organicznych związków chemiczny o możliwości rozpuszczenia w tłuszczach. Zalicza się do nich witamina D1 (spore jej ilości zawiera tran), D2 – naturalny składnik roślin – oraz witamina D3, powstająca pod wpływem działania promieni słonecznych na naszą skórę. Ważna informacja: niemożliwym jest przedawkowanie tej witaminy poprzez zbyt długie nasłonecznienie ciała, gdyż organizm sam reguluje wtedy poziom jej wytwarzania.
Spis treści
Funkcja witaminy D
Witamina D to niezbędny element utrzymujący zarówno naszą gospodarkę fosforanową, jak i wapniową, na prawidłowym poziomie, gdyż zwiększa wchłanialność tych dwóch składników oraz hamuje ich nadmierne wydalanie. Jest też odpowiedzialna za zdrową budowę i prawidłową mineralizację układu kostnego. Wspomaga słuch oraz działa łagodząco w przypadku stanów zapalnych skóry. Ważnym jest też fakt, iż odpowiednia jej ilość ma spory wpływ na kondycję naszego mięśnia sercowego. Jak wykazano, niedobór witaminy D może mieś negatywne konsekwencje dla naszego organizmu, takie jak: przewlekłe zmęczenie, depresja, bóle układu kostnego, nadciśnienie, cukrzyca, nowotwór jelita grubego czy trzustki, a także niektóre z rodzajów białaczki. Nadmiar jej natomiast wiąże się z utratą apetytu, zwiększonym uczuciem pragnienia, otępieniem, osłabieniem funkcji poznawczych mózgu, zwiększoną możliwością wystąpienia kamicy nerkowej lub pęcherzyka żółciowego. Zanotowano również w tym przypadku nadmierną ilość oddawania moczu, bóle głowy oraz oczu, biegunkę, wymioty, a także świąd skórny.
Witamina D w okresie prenatalnym
Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism informuje, że zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, dzieci, których matki w okresie ciąży przyjmowały odpowiednią dawkę witaminy D, rodzą się silniejsze. Jeszcze do niedawna, pomimo że dysponowaliśmy wynikami badań traktujących o wpływie witaminy D na poziom tężyzny mięśni zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, dane o tym, jak ten organiczny związek chemiczny jest ważny dla nienarodzonego jeszcze dziecka, były nieznane.
W opinii specjalistów z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii wiele kobiet bagatelizuje czy nawet ignoruje zalecenia lekarzy na temat suplementacji witaminy D oraz jej wagi w przypadku zajścia w ciążę. W badania, o których mowa, uczestniczyło 678 kobiet. Pomiarowi poddano ich poziom witamin D w sytuacji zaawansowanej ciąży. Cztery lata później te same matki zostały zaproszone ponownie, tym razem z własnym potomstwem. Na podstawie wniosków wysnutych w drugim etapie badania, naukowcy wysnuli tezę, iż im większy poziom witaminy D zanotowano u danej kobiety w okresie prenatalnym, tym silniejszy chwyt posiadało potomstwo. Dużo mniej czytelny skutek działania witaminy D zanotowano w przypadku masy mięśniowej dzieci.
Podsumowanie badań
Specjaliści zgodnie oświadczyli, że wysoce prawdopodobne jest, iż prawidłowość ta może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia w dalszym życiu. Udowodniono, że słaba siła chwytu u dorosłej osoby wiąże się z kłopotami ze zdrowiem, jakie ma człowiek w miarę jak posuwa się w latach (np. cukrzyca czy słabsze właściwości układu kostnego). Dr Nicholas Harvey, nadzorujący badanie, przedstawia jako wysoce prawdopodobny fakt zależności siły mięśni u badanych w drugim etapie dzieci – potomstwa kobiet o wyższym stężeniu witam D w czasie ciąży – z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia trudności ze zdrowiem (w wyniku zmniejszenia się masy mięśniowej) w późniejszych latach.
Inspiracją do napisania tego artykułu były konsultacje ze sklepem internetowym Matfi.pl
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.