Właściwości kosmetyczne śluzu ślimaka

Jakie właściwości kosmetyczne ma śluz ślimaka?

Lecznicze działanie śluzu ślimaka jest znane od dawna. Już starożytni Grecy wykorzystywali właściwości tej substancji w przypadku otarć czy stanów zapalnych. Niemniej, wspomniany śluz zyskał popularność dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. W rezultacie, obecnie specyfik ten jest bardzo szeroko rozpowszechniony na rynku kosmetycznym. Pytanie jednak, co zdecydowało o tak dużym zainteresowaniu tą substancją?

Jakie właściwości kosmetyczne ma śluz ślimaka
Jakie właściwości kosmetyczne ma śluz ślimaka?

W dzisiejszych czasach śluz ślimaka jest stosowany przy produkcji wielu kosmetyków, m.in. kremów na trądzik, maseczek przeciwzmarszczkowych oraz preparatów na przebarwienia. Tak szerokie wykorzystanie tej substancji nie wzięło się znikąd. Badania potwierdziły bowiem, że drogocenny śluz zawiera wiele składników o działaniu upiększającym oraz leczniczym. Co ciekawe, w części gabinetów kosmetycznych wykonywane są nawet zabiegi, podczas których żywe ślimaki chodzą po twarzach klientek lub klientów.

Różne sposoby otrzymywania cennej substancji

W procesie pozyskiwania śluzu ślimaka ważną kwestią jest dbałość o to, żeby mięczaki nie odniosły żadnych obrażeń. Równocześnie jednak, osobom odpowiedzialnym za otrzymywanie tej substancji zależy na tym, aby wyprodukować jak największe ilości cennego specyfiku. Wśród popularnych sposobów pozyskiwania śluzu najczęściej wymienia się ten, który polega na wywoływaniu niewielkiego stresu biologicznego u ślimaków.

Nowatorską metodę otrzymywania omawianej substancji opatentowali też polscy badacze. Jej największa zaleta polega na tym, że w procesie pozyskiwania mazi zachowuje się niemal 90% składników aktywnych, które są zawarte w śluzie ślimaka. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie specyfiku o wyjątkowo bogatych właściwościach pielęgnacyjnych oraz leczniczych. A warto pamiętać, że nie każda metoda na to pozwala. W rezultacie, na rynku dostępne są preparaty o różnym składzie INCI. Zarówno produkty najwyższej jakości, zawierające duże ilości naturalnej substancji, jak i kosmetyki, w których znajduje się niewiele śluzu ślimaka.

Składniki śluzu ślimaka oraz ich właściwości

Substancja wytwarzana przez ślimaki została spopularyzowana stosunkowo niedawno. Chociaż jej dobroczynne właściwości były znane już od czasów starożytnej Grecji, dopiero pod koniec XX wieku zdecydowano się szerzej zbadać tę maź, a następnie wykorzystać ją przy produkcji preparatów kosmetycznych. Niewątpliwie przyczyniły się do tego obserwacje poczynione przez jednego z hodowców ślimaków z Chile. To właśnie on zauważył, że w wyniku kontaktu ze śluzem tych mięczaków, blizny na jego dłoniach zaczęły stopniowo zanikać i ulegać rozjaśnieniu.

Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że cenna substancja zawiera przede wszystkim mnóstwo protein. A składniki te, w przypadku organizmu człowieka, są odpowiedzialne za budowę komórek nabłonkowych. Śluz ślimaka słynie również z tego, że przyczynia się do szybszej syntezy kolagenu i elastyny w skórze. Ponadto, w specyfiku tym występuje wiele innych składników aktywnych, m.in. kwas hialuronowy, alantoina, kwas glikolowy, witaminy (A, C i E) oraz mukopolisacharydy. Dzięki temu preparaty zawierające śluz ślimaka sprawdzają się nie tylko w walce z trądzikiem młodzieńczym, ale także przy łagodzeniu stanów zapalnych czy złuszczaniu martwego naskórka.

Kuracje w gabinetach kosmetycznych

Szerokie zastosowanie, bogate właściwości odżywcze i regenerujące, naturalne pochodzenie substancji aktywnych – nic dziwnego, że preparaty zawierające śluz ślimaka uznaje się za jedne z najpopularniejszych na rynku kosmetycznym. Niekiedy można nawet usłyszeć, że produkty te są cudownym remedium na różne niedoskonałości skórne. Ponadto, ich zalety są także oferowane przez profesjonalne salony urody. Wiele gabinetów kosmetycznych wykonuje współcześnie zabiegi, które są przeznaczone dla skóry z podrażnieniami, dojrzałej czy trądzikowej. I co najważniejsze, do przeprowadzania tych kuracji wykorzystuje się wysokiej jakości, hipoalergiczne preparaty.

Źródło: Qclinique.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.