Kucharz doprawia danie pikantnymi przyprawami

Wpływ pikantnych potraw na metabolizm

Pikantne potrawy stanowią podstawę kuchni wielu regionów świata. Zajadanie się specjałami z Meksyku, Indii czy Tajlandii wywołuje u wielu osób niezbyt przyjemne reakcje organizmu, na przykład łzawienie oczu, palenie w ustach czy wzmożone pocenie się. Ostre jedzenie oddziałuje na ciało człowieka również w pozytywny, ale mniej widoczny na pierwszy rzut oka sposób. Jednym z tych korzystnych efektów jest przyspieszenie metabolizmu.

Rozkręcająca metabolizm kapsaicyna 

“Osoby zmagające się z nadwagą często sięgają po ostre jedzenie, licząc na to, że pomoże im ono zrzucić nadprogramowe kilogramy. I mają rację, bo pikantne potrawy zawierają substancje przyspieszające metabolizm, a w efekcie ułatwiające spalanie tłuszczu oraz odchudzanie – tłumaczy specjalista z portalu Poprawianie Odżywiania. – Jedną z takich substancji jest kapsaicyna, która występuje między innymi w papryce chili. Regularne spożywanie kapsaicyny skutkuje podniesieniem temperatury ciała i wzmożonym uwalnianiem ciepła. Efektem jest przyspieszenie tempa metabolizmu”.

To niejedyne pozytywne właściwości kapsaicyny. Substancja ta wpływa na obniżenie apetytu, dzięki czemu dodatkowo wspomaga odchudzanie. Jest również środkiem przeciwzapalnym i antyutleniaczem. Ponadto wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. Samo spożywanie jedzenia bogatego w kapsaicynę nie pozwoli Ci jednak zrzucić wagi w mgnieniu oka. Pikantne przyprawy potraktuj jedynie jako dodatek do prawidłowej diety, którą pomoże Ci zaplanować dobry dietetyk online. Dzięki stopniowym, niewielkim zmianom w odżywianiu utrzymasz prawidłową wagę lub schudniesz bez ciągłego odczuwania głodu i wyrzeczeń.

Inne zalety pikantnego jedzenia 

Rozkręcenie metabolizmu to niejedyny pozytywny efekt związany ze spożywaniem ostrego jedzenia. Piekący w smaku czosnek to naturalny antybiotyk, który obfituje w witaminy i składniki mineralne. Ponadto pomaga zwalczać infekcje i działa przeciwzapalnie. Wszystko jednak pod warunkiem, że jest spożywany w postaci surowej, bo obróbka termiczna znacznie zmniejsza jego pozytywny wpływ na organizm. Ostry i ceniony w polskiej kuchni chrzan zawiera dużo witamin z grup B i C, a pochodzący z Azji imbir ma działanie przeciwbólowe i niweluje wzdęcia. Zdrowa jest także kurkuma, która ma właściwości antyoksydacyjne i antynowotworowe. Poza tym wszystkie ostre przyprawy rozgrzewają organizm, więc warto włączać je do diety zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Kto powinien uważać na ostre jedzenie? 

Choć ostre potrawy mają wiele pozytywnych właściwości, nie wszyscy mogą spożywać je bez obaw. Mimo że samo pikantne jedzenie nie wpływa na powstawanie schorzeń układu pokarmowego, osoby już cierpiące na takie dolegliwości powinny unikać ostrych przypraw. Na pikantne jedzenie powinny uważać także osoby cierpiące na problemy żołądkowe czy chorobę refluksową. Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli ostre jedzenie nie wpływa dobrze na Twoje samopoczucie, nie powinieneś zmuszać się do jego spożywania. Jeśli jednak reakcja Twojego organizmu na papryczkę chili i inne ostre przyprawy jest prawidłowa, możesz włączyć je do swojej diety – zarówno dla walorów smakowych, jak i korzyści zdrowotnych. Organizm przyzwyczaja się do ostrego jedzenia stopniowo, więc z czasem tolerancja Twojego organizmu na ostre przyprawy wzrośnie.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *