Różne banknoty rozrzucone na podłodze

Wymiana walut na wakacje – jak i czy jest sens to robić?

Zarabiamy w złotówkach i nie ma nic dziwnego w tym, że to nasza główna waluta, w której przechowujemy oszczędności. Tylko teraz, gdy inflacja galopująco rośnie, nasze oszczędności gwałtownie tracą na wartości. Zwłaszcza że choć stopy procentowe rosną to niestety, odbija się to tylko negatywnie na kredytobiorcach, a w niczym nie przekrada na oprocentowanie naszych depozytów. W takiej sytuacji nietrudno się dziwić, że patrzymy na inne waluty. Ponadto, zbliżają się wakacje i by uniknąć kolejek do kantoru, Polacy zaczęli myśleć o wymianie walut już teraz. Tylko skąd je brać i jak wymieniać nasze złotówki w korzystny sposób?

Waluty twarde – czy warto je mieć w swoim portfelu?

Niezależnie od doświadczenia inwestycyjnego, są waluty, które zawsze warto mieć w swoim portfelu. Są to

  • dolar amerykański,
  • frank szwajcarski,
  • funt szterling
  • i euro.

Dolar amerykański to pierwsza rezerwowa waluta świata i tak naprawdę zapłacimy w dolarze praktycznie wszędzie na świecie. To właśnie stanowi o wyjątkowej sile dolara: jego uniwersalność. I choć od lat zarzuca się, że wielu jest takich, którzy psują dolara, to nadal pozostaje on wyjątkowo stabilną walutą.

Nie inaczej jest z euro. To waluta, w której przechowywane jest ponad 20% światowych rezerw banków centralnych.Frank szwajcarski to z kolei waluta, która rośnie w siłę i w ciągu kilku ostatnich lat mocno wzmocniła się w stosunku do dolara. Więcej na ten temat: https://darmopozyczka.pl/rodzaje-walut-waluty-miekkie-i-twarde/.

Dziewczyna trzyma wachlarz banknotów
Fot. Pexels.com

Spread

To najważniejsza kwestia, która trzeba rozumieć, gdy wymieniasz waluty. To nic innego, jak różnica pomiędzy tym, ile płacimy za walutę, a tym za ile walutę sprzedajemy. Na zarobku na spreadzie walutowym opiera się cała działalność wszystkich kantorów wymiany. Zasada jest banalna, trzeba kupić jak najtaniej, po to, aby jak najdrożej sprzedać.

Tradycyjny kantor. Ideał dla gotówki

Jeśli lubisz zwyczajny kontakt człowieka z człowiekiem, naprawdę dobrym wariantem jest tradycyjny kantor. Ceny są tu zwykle wyższe, bo i koszty spore: trzeba utrzymać lokal, pracownika itp. Za to zyskujemy możliwość negocjacji i przede wszystkim, anonimowość. To niebagatelna wartość w dzisiejszych czasach. Zwykle, im więcej chcemy wymienić, tym lepszą cenę otrzymamy. Są także wady: musimy sami zanieść fizyczne pieniądze, bo wymiana jest tylko gotówkowa.

Wymiana walut w banku

Tu mamy do wyboru kilka opcji. Z jednej strony pieniądze możemy wymienić fizycznie, dokładnie tak samo, jak w tradycyjnym kantorze, a wtedy spread będzie równie wysoki. Zwykle mamy tu mały wybór walut, bo banki obracają tylko tymi najpopularniejszymi. Możemy też zdecydować się na inną opcję: założyć konto walutowe i wpłacać na nie waluty, wymienione w sposób zdalny za pośrednictwem banku lub wpłacać bezpośrednio na konto, waluty kupione w dowolnej formie.

To cenne, gdy robimy zakupy poza granicami, bo płacąc z konta walutowego, unikamy niekorzystnych przeliczników. Musimy tylko sprawdzić, czy konto walutowe jest zwolnione z dodatkowych opłat i czy możemy do niego podpiąć naszą „zwykłą” kartę.

Kantory internetowe a euro, funty na wakacje

Nie ma co ukrywać, żyjemy w wirtualnym świecie i coraz częściej wszystko załatwiamy zdalnie. To, dlatego na popularności zyskują kantory internetowe, zwłaszcza że i ceny są to zwykle niższe niż gdzie indziej. Kolejną zaletą jest to, że dla dokonania transakcji nie musimy nawet wychodzić z domu: to proste, zakładamy specjalne konto w kantorze, a po wpłaceniu na niego złotówek, zazwyczaj w ciągu kilku chwil, wybrana waluta trafia na nasze konto.

Kolejną zaletą jest szeroki wybór walut: tu praktycznie nie ma ograniczeń i możemy mieć pewność, że nawet najbardziej egzotyczna się znajdzie. Dla bezpieczeństwa zadbajmy tylko o sprawdzenie, czy wybrany przez nas kantor internetowy ma rekomendację Komisji Nadzoru Finansowego. Więcej nt. wymiany walut online przeczytasz tutaj: https://darmopozyczka.pl/wymiana-walut-online-ranking-kantorow-internetowych-opinie/.

Platformy społecznościowe do wymiany walut

Tu wybór nie jest jeszcze zbyt duży i zazwyczaj znajdziemy miejsca, w których ludzie wymieniają tylko cztery podstawowe waluty. Zasada jest prosta: rejestrujemy się na wybranej platformie i zgłaszamy chęć zakupu wybranej waluty. Na transakcje trzeba troszkę poczekać, bo musi się znaleźć zainteresowany naszą ofertą, ale cierpliwość wynagradza korzystna cena.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *