Gdzie zabrać ze sobą dziecko na wycieczkę w góry?

Wiele osób rozważa zabranie ze sobą dziecka na wycieczkę w góry, co może być wspaniałą przygodą dla całej rodziny. Jednak wybór odpowiedniej trasy wcale nie jest taki łatwy, w końcu należy się przygotować na to, że część z nich będzie dla pociechy po prostu za trudna. Co więcej, współczesne dzieci łatwo się nudzą, więc warto zadbać o to, by wycieczka wzbogacona była o dodatkowe atrakcje. Oto kilka propozycji górskich wycieczek z dziećmi!

Wędrówki z dinozaurami

Jedną z najatrakcyjniejszych propozycji wycieczki w góry dla dzieci są niewątpliwie Góry Świętokrzyskie. Po pierwsze, znajdujące się tam szlaki należą do najmniej wymagających, przez co nie będą dla dziecięcych organizmów aż tak wymagające. Łysogóry z ich ponad sześćset metrową Łysicą oraz nieco niższą od niej Łysą Górą zwaną Świętym Krzyżem mogą stać się dla wielu dzieci wspaniałą przepustką do pięknego świata górskich wycieczek.

Jednak same stosunkowo łatwe szlaki to nie wszystko, co dzieciom te góry mają do zaoferowania. To Góry Świętokrzyskie są miejscem, w którym znaleziono najstarsze w Polsce ślady dinozaurów. Wiadomo,  że chłopcy te prehistoryczne gady nierzadko uwielbiają, to i na pewno większość z nich doceni związane z nimi atrakcje, które można w tych okolicach znaleźć. Wycieczka w Góry Świętokrzyskie może też być okazją do edukacji religijnej, ponieważ na Świętym Krzyżu znajduje się sanktuarium, gdzie przetrzymywane są relikwie mające pochodzić z krzyża, na którym cierpiał Chrystus.

Skalne miasta i kolejki

Inną interesującą propozycją dla rodziców, którzy chcą pokazać dzieciom piękno gór są Góry Stołowe. To kolejne niewysokie góry, które mają dzieciom sporo do zaoferowania! Niesamowitego uroku nadają im unikalne formacje skalne, które często przybierają fantazyjne kształty. To jednak nie wszystko! Wiatr uderzający w piaskowiec przez wiele wieków stworzył tam skalne miasta, które na pewno zrobią ogromne wrażenie na dzieciach i ich rodzicach.

Kolejnym opcją oferującą dosyć proste szlaki są góry znajdujące się w Beskidzie Śląskim, w których podziwianie wspaniałych widoków ułatwia duża ilość kolejek linowych. Najwyższe szczyty w Beskidzie Śląskim to Skrzyczne oraz Barania Góra – ich wysokość to ponad 1200 metrów nad poziomem morza. Ich zdobycie to kilkugodzinna wędrówka, więc pokuszą się na to raczej tylko bardziej wytrzymałe fizycznie dzieci. Jednak satysfakcja i możliwość podziwiania wspaniałych widoków z góry na pewno wynagrodzi pociechom ten trud.

Tatry – ogromny tłok, ale i przyjemne szlaki

Niewątpliwie sporo atrakcji mają do zaoferowania dzieciom Tatry, a szczególnie jedno z turystycznych centrów Polski, jakim niewątpliwie są Zakopane. To miasto na pewno przykuje uwagę dzieci licznymi atrakcjami obliczonymi na zauroczenie młodych turystów, chociaż warto pamiętać, by pociechy wyniosły z wyprawy nieco więcej niż tylko one! O ile zdobycie najwyższych szczytów Tatr może być zbyt ciężkim zadaniem dla małych podróżników, to w tym łańcuchu górskim znajdziemy również łagodniejsze szalki takie jak Gubałówka i Butorowy Wierch.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona elcap.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.