Jak zakisić kapustę w domu

Kiszenie kapusty w domu to doskonały sposób na przygotowanie przetworów na zimę. Domowa kapusta kiszona to bomba witaminowa i naturalne źródło zdrowych bakterii. W przeciwieństwie do tej kupnej, kapusta ukiszona w domu nie jest pasteryzowana więc zachowuje wszystkie wartości zdrowotne pochodzące z naturalnych kiszonek. Oto przepis, jak zakisić kapustę w domu.

Jak ukisić kapustę

Poszatkowana kapusta gotowa do kiszenia
Poszatkowana kapusta gotowa do ukiszenia

Kiszenie kapusty wbrew pozorom nie jest trudne, natomiast jest nieco czasochłonne. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto kupić kapustę poszatkowaną, aby zaoszczędzić trochę czasu. Ważne jest także, aby do kiszenia stosować sól niejodowaną – nie jest to gwarancją sukcesu, ale z pewnością nie zaszkodzi przy przygotowaniu kiszonki. Ostatni element to czas, który potrzebny jest do rozpoczęcia i zakończenia etapu gwałtownej fermentacji. Przez kilka pierwszych dni po zasoleniu kapusty musimy ją trzymać w ciepłym miejscu – najlepiej w temperaturze pokojowej. Gdy etap pierwszej fermentacji zakończy się, kapustę można przełożyć np. do słoików i odstawić w chłodne miejsce np. do piwnicy, gdzie proces kiszenia będzie już przebiegał spokojnie.

Jaką kapustę wybrać do ukiszenia

Najczęściej kisimy białą kapustę, ale można także zakisić kapustę czerowną oraz pekińską. Wśród najpopularniejszych odmian kapusty do ukiszenia warto wymienić Liberatora i Novoton. Jeżeli nie wiemy, jaką odmianę kapusty kupujemy należy zwrócić uwagę, aby liści był jasne (prawie białe), a główka duża, twarda i zwarta. Do kiszenia kapusty na zimę najlepsze będą odmiany późnojesienne, natomiast odmiany wczesne można kisić do spożycia na bieżąco.

Kiszona kapusta – składniki:

  • 1 nieduża główka kapusty ok. 2 kg
  • ok. 40 g soli kamiennej niejodowanej
  • 1-2 marchewki
  • 1 jabłko
  • 1 cebula
  • Przyprawy według uznania: pieprz, gorczyca, kminek, ziele angielskie

Wybierając kapustę do kiszenia trzeba zwrócić uwagę, aby miała zwartą strukturę. Przed szatkowaniem należy usunąć nadpsute liście oraz inne ewentualne niedoskonałości, a kapustę dokładnie umyć pod bieżącą wodą.

Kiszone ogórki -na czym polega kiszenie warzyw

Sprawdzony przepis na zdrowe kiszonki

Kiszenie, kwaszenie czyli fermentacja mlekowa, to stara ludowa metoda utrwalania żywności – przede wszystkim warzyw i owoców ale nie tylko.

Jak zakisić kapustę – kiszenie krok po kroku

W dużym naczyniu kamionkowym układamy poszatkowaną kapustę warstwami, każdą warstwę przesypując solą oraz przekładając poszatkowaną marchewką, plasterkami jabłka oraz piórkami cebuli. Całość doprawiamy pieprzem, gorczycą, zielem oraz kminkiem – według uznania.

Tak przygotowaną kapustę trzeba mocno docisnąć – aby puściła jak najwięcej soków, dzięki czemu będzie zabezpieczona przed dopływem powietrza. Płyn powinien przykryć wszystkie warzywa.

WAŻNE! Naczynia nie można napełnić kapustą po brzegi, musi zostać kilka centymetrów luzu ponieważ kapusta podniesie się w czasie fermentacji.

Kiszona kapusta z jabłkami w słoikach
Kiszona kapusta z jabłkami w słoikach

Kamionkę lub ceramiczny garnek z kapustą do kiszenia nakrywamy dużym talerzem, który trzeba dobrze obciążyć. Naczynie zostawiamy w temperaturze pokojowej na około tydzień, a następnie trzeba je przenieść w chłodne miejsce, np. do piwnicy. Po kilku dniach można lekko uchylić talerz aby uszły gromadzące się gazy.

Wstępnie ukiszoną kapustę można przekładać do słoików i cieszyć się zimą pysznymi surówkami, bigosami czy kapustą zasmażaną.

Przepis na kiszenie kapusty znaleziono w Google dzięki hasłom:

  • kiszenie kapusty
  • kiszona kapusta
  • domowa kapusta kiszona
  • kapusta z jabłkami
  • kiszona kapusta w domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *