Pandemia Covid-19 - graffiti

Zęby a koronawirus – jak utrzymać ich zdrowy stan?

Dbanie o zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne, niezależnie od sytuacji. W okresie pandemii koronawirusa należy jednak poświęcić zębom szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli do tej pory mieliśmy tendencje do ich zaniedbywania. Gabinety stomatologiczne w większości przypadków działają normalnie, jednak w sytuacji nagłej potrzeby odwiedzenia dentysty może okazać się, iż wizyta nie będzie możliwa w najbliższym czasie, ze względu na zapełnienie listy pacjentami i konieczność przestrzegania rygoru sanitarnego. W jaki sposób zatem możemy zadbać o zęby we własnym zakresie?

Co doradzi stomatolog, czyli podstawy higieny jamy ustnej

Poświęcenie szczególnej uwagi zębom powinno mieć duże znaczenie zwłaszcza dla osób, które szczególnie obawiają się koronawirusa, a przez to chcą maksymalnie ograniczyć kontakty i przebywanie w miejscach publicznych. Pomimo tego, iż każdy stomatolog jest zobowiązany do regularnej dezynfekcji swojego miejsca pracy, zawsze istnieje ryzyko narażenia na kontakt z wirusem. W czasie warto zatem wdrożyć podstawowe zasady związane z higieną jamy ustnej, które jak zostało już wspomniane, powinny być stałym elementem naszego życia.

  • Szczotkujemy zęby minimum dwa razy dziennie, najlepiej za pomocą szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Jeśli do tej pory korzystaliśmy z manualnej, warto zastanowić się nad zmianą, z uwagi na wyższą skuteczność czyszczenia wspomnianych dwóch wersji.
  • Bardzo ważną kwestią jest dbanie o czystość przestrzeni międzyzębowych, w których odkładają się resztki jedzenia. Jeśli nie korzystaliśmy z nitki dentystycznej, trzeba jak najszybciej zaopatrzyć się w tego typu akcesorium, ewentualnie w gumowe czyściki międzyzębowe. Pamiętajmy, że szczoteczka nie jest w stanie usunąć resztek z tak wąskich przestrzeni.
  • Uzupełnieniem higieny będą specjalne płukanki, które również należy stosować dwa razy dziennie. W ten sposób pozbędziemy się pozostałych bakterii.

Dodatkowe zasady, które warto wprowadzić w życie

Aby ograniczyć rozwój bakterii, należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia jamy ustnej, a co za tym idzie spożywania dużych ilości wody. Jeśli jeden z członków rodziny ma COVID-19 lub sami zachorowaliśmy, najlepiej od razu wymienić szczoteczkę na nową i oddzielić ją od pozostałych. Warto pamiętać o tym, że mikrobom jamy ustnej w dużej mierze wpływa na nasz układ odpornościowy. Z tego względu nie wolno zaniedbywać zębów, ani ich higieny.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości gabinetu stomatologicznego Mój Stomatolog z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *