Praca pilarką łańcuchową przy ścince drzew

Zepsuta pilarka – sprawdź, co możesz samodzielnie wymienić

Pilarka łańcuchowa to sprzęt, który łatwo może ulec uszkodzeniu, zarówno z powodu eksploatacji, jak i przez nieprawidłowe użytkowanie. Na szczęście niektóre awarie i usterki możesz usunąć samodzielnie, bez konieczności wizyty w serwisie. Jakie części do piły wymienisz własnymi siłami?

Filtry paliwa i powietrza

Znaczna część awarii pilarek wiąże się z zapchanymi filtrami paliwowymi, które chronią silnik przed zabrudzeniami. Wynika to głównie ze stosowania słabej jakości olejów, a także z nieprawidłowym użytkowaniem piły i stosowaniem mieszanek paliwowych starszych niż dwa miesiące. Z czasem tracą one swoje właściwości i prowadzą do zapchania się filtru, co z kolei może skutkować uszkodzeniem silnika. Należy więc często dbać o to, by filtr paliwa był czyszczony sprężonym powietrzem, a gdy jego stan wskazuje na zużycie – zakupić odpowiedni filtr i wymienić go na nowy.

Podobnie jest w przypadku filtrów powietrza, które chronią silnik przed dostaniem się pyłu drzewnego. Bez regularnego czyszczenia, nie będą one spełniały swojej roli, dlatego powinieneś dbać o to, by były w dobrym stanie. Przy wysokim poziomie zużycia należy wymienić go na nowy. Nie bez powodu w końcu filtry są jednymi z częściej kupowanych części do pilarki.

Łańcuch do piły

Nie da się ukryć, że najczęstszym uszkodzeniom w pilarce ulegają łańcuchy tnące. Najczęściej ich nadmierna eksploatacja wynika z nieprawidłowego napięcia, niewłaściwego ostrzenia, braku smarowania oraz cięcia innych materiałów niż drewno. To może powodować nierówne zużycie osłon bocznych, a nawet zerwanie łańcucha i uszkodzenie korpusu piły.

Jeśli więc zauważysz, że łańcuch do pilarki tnie wolno, nierówno, wyrywa brzegi, lub zęby tnące i ogniwa nadmiernie się zużywają lub pękają w czasie pracy, a urządzenie nadmiernie hałasuje, może to oznaczać konieczność wymiany całego łańcucha. Wbrew pozorom nie wymaga to dużego doświadczenia i bez problemu jesteś w stanie zrobić to samodzielnie we własnym garażu. Warto jednak robić to z głową, by łańcuch służył ci jak najdłużej. Oznacza to, że łańcuch nie może być ani zbyt luźny, ani zbyt mocno napięty, a w czasie intensywnego użytkowania powinien być stale kontrolowany oraz regularnie ostrzony i smarowany, by uniknąć awarii i nadmiernej eksploatacji.

Uszczelki i uszczelniacze

Ze względów oczywistych, różnego rodzaje uszczelki i uszczelniacze są jednym z najczęściej zużywających się elementów w każdym sprzęcie. Pilarki łańcuchowe nie są tu wyjątkiem – podczas pracy uszczelki ulegają naturalnemu zużyciu, nawet jeśli urządzenie jest prawidłowo eksploatowane i pielęgnowane. Szkoda tracić czas i pieniądze, by tego typu elementy wymieniać w autoryzowanym serwisie – bez problemu możesz zakupić zestaw potrzebnych uszczelek i zamontować je samodzielnie.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *