Zewnętrzny pojemnik na odpady: Jak wybrać najlepszy kosz na śmieci?

We współczesnym świecie liczy się wygoda, ergonomia i funkcjonalność. Podstawową cechą, na którą zwracamy uwagę wybierając różne przedmioty codziennego użytku jest komfort użytkowania. Zasada ta dotyczy także wyboru pojemników na odpady, które powinny odznaczać się funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Jak zatem wybrać idealny zewnętrzny kosz na śmieci?

Jak wybierać zewnętrzny pojemnik na odpady

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego pojemnika na odpady nie jest rzeczą prostą i przed zakupem warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim należy wybrać wielkość kosza. Dostępne są pojemniki w różnych rozmiarach, ale gabaryty pojemnika należy dobrać do: liczby osób “produkujących” śmieci, częstotliwości odbierania odpadów oraz sposobów segregacji. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki można zdecydować się na wybór objętości pojemnika. Duży pojemnik jest praktyczny, szczególnie przy dużej ilości odpadów, bowiem zmniejsza koszty związane z zakupem worków. Warto jednak pamiętać, żeby kosz był wyposażony w szczelną pokrywę, która będzie zapobiegała wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów. Na rynku dostępne są także kosze z rusztem, który umożliwia gromadzenie się płynów poniżej odpadów.


Fot: Kosz z pokrywą uzupełnioną o gumową uszczelkę, która szczelnie izoluje od wydostających się ze środka zapachów. Pojemniki tego typu są doskonałym rozwiązaniem dla posiadaczy niewielkich ogródków, którzy skazani są na utrzymywanie pojemnika na śmieci w niewielkiej odległości od okien domu. Fot. Eco-Market.pl

Ważne! Zbyt duża pojemność kosza i rzadkie opróżnianie może powodować zaleganie nieczystości i powstawanie brzydkiego zapachu.

Decydując się na zewnętrzny kosz na śmieci warto również wziąć pod uwagę jego kolor. Jeżeli kosz ma być ustawiony w ogrodzie, w miejscu trawiastym lub zadrzewiony, korzystny jest wybór kosza w kolorze zielonym. W takim przypadku pojemnik mniej rzuca się w oczy i nie psuje kompozycji ogrodu. Natomiast jeżeli kosz jest ustawiony np. w specjalnej wiacie przy bramie wejściowej z powodzeniem może być popielaty, czarny lub grafitowy – wówczas jest mniej widoczny dla mieszkańców i przechodniów. Warto również upewnić się, że kosz nie będzie tracił kolorów od słońca czy wilgoci.

Fot: Pojemnik o pojemności 60 l (po lewej) z klapą i z wygodną rączką ułatwiającą przemieszczanie. Po prawej stronie natomiast mamy pojemnik o pojemności 80 l. Warto zwrócić uwagę na różnice w sposobie, w jaki rozwiązano zainstalowanie kół w konstrukcji. Fot. Eco-Market.pl

Biorąc pod uwagę wygodę użytkowania trzeba zadbać, by kosz wyposażony był w kółka, które ułatwią jego przesuwanie oraz usuwanie odpadów przed służby oczyszczania. Kolejnym ułatwieniem w użytkowaniu jest wygodny uchwyt do przenoszenia pojemnika.

Jeżeli segregujemy odpady to ciekawym rozwiązaniem jest inwestycja w dwa kosze lub więcej. W podstawowej wersji segregacji, jeden przeznaczony na odpady suche, a drugi na tzw. odpady komunalne. Można także dokładniej segregować śmieci. Taki podział śmieci znacznie ułatwi ich segregację, co w konsekwencji usprawni utylizację oraz odzysk surowców wtórnych.

Fot: Tak duży kosz na śmieci przeznaczony jest do użytkowania dla mieszkańców budynków wielorodzinnych. Ma pojemność 770 l. Wyposażony został w mechanizm wyciszający hałas generowany przez koła oraz w zabezpieczenie przed kołysaniem, co jest ważne przy pojemnikach tej wielkości.

Pojemniki dobrej jakości wykonane są w jednej z 3 różnych technologii: wtryskowej z PE-HD, z laminatów poliestrowych bądź z polietylenu wzmocnionego włóknem szklanym. Technologie te sprawiają, że nasze kosze na śmieci są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na zimno, nagrzewanie, promienie UV oraz chemikalia.

Zdjęcia pojemników na odpady pochodzą ze sklepu Eco-Market.pl

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.