Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zmiana nazwiska po rozwodzie – jak wygląda jej przebieg

Wraz z zawarciem małżeństwa jedna ze stron zwykle przyjmuje nazwisko drugiej. Jednak co w sytuacji, gdy dojdzie do rozwodu? Czy automatycznie powraca się do nazwiska panieńskiego? Jak zmienić nazwisko po rozwodzie i czy jest do tego potrzebny adwokat? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości w tej kwestii.

Kiedy można zmienić nazwisko?

Wiele osób jest błędnie przekonanych, że zmiana nazwiska następuje podczas rozwodu. Nic z tych rzeczy. Sąd nie jest organem odpowiedzialnym za tę kwestię. Zatem nawet najlepszy adwokat nie załatwi możliwości zmiany nazwiska podczas rozprawy rozwodowej. Kiedy przychodzi na to czas i gdzie należy zmienić nazwisko?

Po uzyskaniu rozwodu czas na zmianę nazwiska to 3 miesiące. W tym czasie należy złożyć oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego. Wystarczy proste wyrażenie woli oraz uiszczenie symbolicznej opłaty, która na ten moment wynosi 11 złotych. Jednak co zrobić, gdy nie uda się złożyć oświadczenia w wyznaczonym terminie? Wtedy sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, choć nadal zmiana nazwiska jest jak najbardziej możliwa.

Jeśli nie udało się złożyć oświadczenia w ciągu 3 miesięcy, należy złożyć wniosek. W tym przypadku nie wystarczy już samo wyrażenie woli. We wniosku należy zawrzeć również uzasadnienie swojej decyzji. Ponadto niezbędne mogą być dokumenty poświadczające o uprawomocnieniu się orzeczenia o rozwodzie. Również w tym przypadku sprawę należy załatwić w urzędzie stanu cywilnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że urząd ma prawo odmowy zmiany nazwiska.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – czy adwokat jest potrzebny?

Złożenie oświadczenia o chęci zmiany nazwiska jest proste, a urząd nie może odmówić. W tym przypadku sprawę można jak najbardziej załatwić samodzielnie. Jednak w przypadku składania wniosku po upływie 3 miesięcy od uzyskania orzeczenia o rozwodzie, adwokat może już być potrzebny. Warto skorzystać z jego pomocy podczas przygotowywania uzasadnienia zmiany nazwiska. Pomoże on skonstruować je w taki sposób, aby urząd nie odmówił.

Szukasz pomocy prawnej? Dowiedz się więcej: adwokat Gniezno

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *